Mostar: Premijera dokumentarnog filma ”Konjic: 365 dana”

Dugoočekivani dokumentarni film ”Konjic: 365 dana”, koji donosi potresna svjedočanstva o stradanju Hrvata na području Konjica tijekom Domovinskog rata, premijerno će biti prikazan 27. rujna 2025. godine u Mostaru, u Domu Herceg – Stjepan Kosača, s početkom u 17 sati.

U režiji Matije Ricova i produkciji udruge Nanovo rođeni, film kroz autentična svjedočanstva preživjelih progovara o progonu, stradanjima i žrtvi Hrvata u Konjicu, ali i o heroizmu hrvatskih branitelja, koji su unatoč višestruko nadmoćnijem protivniku ostali neporaženi u konjičkoj enklavi.

Ovo filmsko ostvarenje nije samo priča o boli i gubitku, već i o otporu, dostojanstvu i nadi. Film je snimljen s ciljem očuvanja istine i odavanja počasti svim žrtvama hrvatske nacionalnosti – nevinim civilima i pripadnicima HVO-a s područja Konjica tijekom i nakon Domovinskog rata.

”Konjic: 365 dana” želi podići svijest o tragediji koja je često bila zanemarena u javnosti. Film poziva na dijalog, razumijevanje i pravedan pristup, a napravljen je u duhu mira, utemeljenom na istini, oprostu i pokajanju.

Premijera će okupiti veterane Domovinskog rata, preživjele svjedoke, članove obitelji žrtava, predstavnike političkog i kulturnog života te širu javnost. Organizatori pozivaju sve koji mogu da dođu i podrže film, kao i cjelokupni projekt Digitalni žrtvoslov hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Ulaz na premijeru je slobodan.

Najnovije

HSP BiH – Obljetnica stradanja širokobrijeških franjevaca – 7. 2. 1945

Hrvatska stranka prava BiH s dubokom boli iskazuje svoje...

Predsjednica Buhač na GOŠK-ovoj plavo-bijeloj noći

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač obratila se večeras...

TI BiH upozorava na indicije: Na čelu pojedinih biračkih odbora u Doboju osobe povezane sa strankom

Transparency International u BiH upozorio je Središnje izborno povjerenstvo...

Hotel Mostar raspisao natječaj za više radnih mjesta

Hotel Mostar raspisao je natječaj za prijem više djelatnika...

Ivica Jerkić: Euroatlantski put BiH nezamisliv je bez političke sigurnosti hrvatskog naroda

U šestoj emisiji serijala „Hrvatski narod diše europske vrijednosti“...

Tomislav Maleta Tona: 20 godina pjesme, uspomena i zajedništva – Macao Band slavi jubilej u Livnu

Macao Band ove godine obilježava velikih 20 godina djelovanja...

Mladi povezuju Bijeljinu i Tuzlu kroz projekt T2B Connected

Mladi iz Tuzle i Bijeljine su jučer simboličnim susretom...