BiH domaćin sastanka FAEEN-a: Prva pomoć u doba klimatskih promjena

Godišnji sastanak Evropske mreže za edukaciju iz prve pomoći (FAEEN) održava se ove sedmice u Sarajevu, okupljajući stručnjake i organizacije kako bi raspravljali o rastućem uticaju klimatskih promjena na edukaciju iz prve pomoći.

Ekstremni vremenski uvjeti, od toplinskih valova, poplava do požara, postaju sve češći, uzrokujući zdravstvene probleme i gubitke života zbog čega je obuka iz prve pomoći važnija nego ikad prije. Sastanak,čiji je generalni pokrovitelj Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, a domaćin i suorganizator Društvo Crvenog križa/krsta BiH, fokusiran je na temu “Klimatsko odbrojavanje – Vrijeme za akciju “. Akcenat sastanka je na tome kako klimatske promjene mijenjaju način na koji pristupamo edukaciji iz prve pomoći.

„Ni jedna država sama ne može odgovoriti na klimatske prijetnje. Samo povezani možemo graditi snagu koja prevladava granice i pretvara zajedničku ranjivost u zajedničku otpornost. Bosna i Hercegovina želi biti dio tog odgovora“, poručila je ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak koja je otvorila sastanak.

Tokom četverodnevnog sastanka, održat će se panel rasprave, interaktivne radionice i simulacijske vježbe, kako bi se razmijenile najbolje prakse i razvile nove strategije za hitne medicinske situacije uzrokovane klimatskim promjenama.Sastanak je i podsjetnik da smo kao pojedinci i zajednice dio rješenja u izgradnji sigurnijih i otpornijih zajednica koje se suočavaju s klimatskim promjenama te da kroz obrazovanje, saradnju i pripremljenost možemo bolje odgovoriti na izazove koje pred nas stavlja klimatska kriza.

FAEEN okuplja nacionalna društva Crvenog krsta/križa i Crvenog polumjeseca iz više od 40 zemalja Evrope, Centralne Azije i šire, a među učesnicima su i predstavnici Globalnog referentnog centra za prvu pomoć (GFARC), IFRC-a te brojne partnerske organizacije i stručnjaci iz oblasti edukacije prve pomoći.

Najnovije

Edukacija za trudnice na Fakultetu zdravstvenih studija

U organizaciji Alumni kluba Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u...

Ginekolozi poručuju: Imunizacija protiv HPV-a i redoviti pregledi spašavaju živote

Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i...

Popis dobitnika dodatka na stipendiju za dvije kategorije – smještaj u studentski dom i deficitarnost zanimanja

Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa HNŽ je u...

Skupština HNŽ-a pozvala sindikate zdravstvenih djelatnika da prihvate Vladinu ponudu

Skupština Hercegovačko-neretvanske županije na jučerašnjemu je zasjedanju, nakon rasprave...

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi u Dječjem vrtiću Ljubuški

Povodom obilježavanja velikog jubileja, 50 godina djelovanja Dječjeg vrtića...

Gradonačelnik Kordić sa zastupnicima u Europskom parlamentu

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić se u Gradskoj vijećnici...

FIS traži prodavača za poslovnicu u Mostaru

Trgovačko društvo FIS d.o.o. za potrebe prodajnog centra u...

EKO EHO: Pravovremena briga o mentalnom zdravlju majki ne smije ovisiti od mjesta stanovanja

„Kao neko tko je nakon porođaja doživio težak oblik...