U Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) je održan sastanak predstavnika Udruženja za prevenciju ovisnosti NARKO-NE iz Sarajeva s rukovodstvom i stručnjacima instituta, s ciljem razmjene iskustava i razmatranja mogućnosti buduće suradnje u oblastima promocije zdravlja i prevencije rizičnih ponašanja kod djece i mladih.
Goste iz Sarajeva su ugostili predstavnici INZ-a, koje su predvodili direktor Muamer Mandra, načelnik Službe za školsku higijenu Nino Hasanica, te načelnica Službe za promociju zdravlja i kvalitete u zdravstvu Selvedina Sarajlić-Spahić.
Prevencija u školama
Tijekom sastanka, gosti iz Udruženja NARKO-NE predstavili su dosadašnje aktivnosti organizacije, s posebnim fokusom na preventivne programe usmjerene ka osnovnoškolcima i srednjoškolcima u Bosni i Hercegovini.
Kako je istakao direktor udruženja Amir Hasanović, NARKO-NE već dvije decenije aktivno djeluje na području cijele zemlje, s misijom da kroz edukaciju, kampanje i vršnjačku podršku doprinosi smanjenju ovisnosti i promoviranju zdravih izbora kod mladih.
Predstavio je dva ključna programa ovog udruženja, “Tko zapravo pobjeđuje” – program prevencije kockanja kod srednjoškolaca, usmjeren na razvijanje zdravih stilova života i jačanje ličnih i socijalnih vještina, te “Odrastimo zajedno” – program promocije zdravlja i razvoja ličnosti za učenike od I do IV razreda osnovne škole, koji kroz edukativne radionice potiče emocionalni i socijalni razvoj djece.
Domaćini su ukratko predstavili djelokrug rada Instituta, naglasivši značaj koji INZ pridaje prevenciji bolesti kroz sistemsku edukaciju i rad u zajednici, naročito kroz rad Službe za školsku higijenu i Službe za promociju zdravlja.
Direktor Mandra je istakao važnost multisektorskog pristupa u prevenciji rizičnih ponašanja kod mladih te izrazio spremnost da se uspostavi dugoročna suradnja s udruženjem NARKO-NE kroz zajedničke edukativne programe i kampanje.
Zajednički rad na terenu
- Institut kontinuirano radi na unapređenju zdravlja djece i mladih kroz suradnju sa školama, lokalnim zajednicama i roditeljima. Smatramo da organizacije poput NARKO-NE mogu biti izuzetno vrijedan partner u provođenju naših aktivnosti na terenu, kazao je Mandra.
Hasanica je posebno naglasio važnost školskog okruženja kao ključne platforme za rano prepoznavanje i prevenciju negativnih oblika ponašanja, dok je Sarajlić-Spahić dodala da su edukacija, osnaživanje i uključivanje mladih u pozitivne životne tokove osnova uspješne promocije zdravlja.
Akteri sastanka su se složili da će nastaviti započetu suradnju i usmjeriti aktivnosti ka konkretnoj realizaciji programa, pripremiti i potpisati Protokol o suradnji kojim bi se definirale uloge i obaveze partnera u provođenju programa, te aktualizirati postojeće inicijative i uključiti dodatne partnere iz sektora obrazovanja i zdravstva, prije svega Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK i Ministarstvo zdravstva ZDK.
Planiran je početak implementacije programa i edukacija za stručni kadar već u septembru ove godine. Kako je na kraju istaknuto, sastanak je potvrdio zajedničku spremnost za dalju suradnju i prepoznavanje važnosti kontinuiranog ulaganja u preventivne aktivnosti, posebno u oblasti mentalnog zdravlja i razvoja djece i mladih.