Inkluzija nije samo riječ, već je odluka i odgovornost
“Različitost je jedno veliko bogatstvo koje ne trebamo skrivati. Ovo je društvo u kojem svi zaslužuju da budu viđeni, poštovani i cijenjeni – a svaki naš mali korak prema tom cilju može biti veliki korak za društvo” – ovim je riječima Zijada Mujdžić, studentica kriminalistike iz Gradačca, zaključila svoje učešće na prvom ciklusu obuke za omladinske koordinatore/ice za inkluziju u organizaciji Agencije lokalne demokracije (LDA) Mostar.
Tim malim, ali odlučnim korakom, započet je važan proces u BiH i regiji Zapadnog Balkana – stvaranje prve generacije omladinskih koordinatora/ica za inkluziju koji će svoje novostečeno znanje uskoro moći primijeniti u radu s mladima koji nisu zaposleni, niti uključeni u obrazovanje ili obuku, tzv. NEET mladima (eng. Neither in Employment nor in Education or Training).
Najnoviji izvještaj Eurostata otkriva zabrinjavajuće podatke za mlade u Bosni i Hercegovini. S poraznih 24,7% mladih u NEET kategoriji, BiH zauzima drugo mjesto u Europi, odmah iza Turske (27,2%). Primjera radi, zemlje poput Nizozemske (5,9%) ili Švedske (5,8%) imaju i do pet puta manji udio mladih koji su isključeni iz društvenih i ekonomskih procesa. Razlozi za poraznu bh. statistiku su mnogobrojni, od neusklađenosti obrazovnog sustava sa tržištem rada, do neučinkovitih politika, te nespremnosti države i društva da se suoči s problemom i sustavno radi na njegovom rješavanju.
Upravo obuka za omladinske koordinatore/ce za inkluziju predstavlja prvi takav program u regiji koji sustavno pristupa temi socijalne uključenosti NEET mladih. Realizira se u okviru projekta “Not Neat to be NEET”, financiranog kroz EU program Erasmus+. Inicijator i nositelj ove značajne inicijative u BiH je LDA Mostar, koja je u suradnji s projektnim partnerima i eksperticom za pitanja inkluzije, razvila jedinstvenu metodologiju obuke.
“LDA Mostar, kao pokretač ove inicijative i nositelj inovacija u omladinskom radu, postavlja temelje za održiv i strukturiran pristup inkluziji. Svjesni stanja u bh. društvu, pred nama je veliki posao, i na edukaciji i iznalaženju rješenja primjenjivih na naše društvo. Jer inkluzija nije samo riječ, već je odluka i odgovornost da nikoga ne ostavimo po strani”, naglasila je koordinatorica projekta “Not Neat to be NEET”, Maja Vejzović.
Mladi u ruralnim sredinama teško do posla i obrazovanja
Ovaj metodološki okvir po prvi put je primijenjen u BiH. Temeljen je na ljudskim pravima i rezultatima istraživanja kojeg je LDA Mostar provela u 8 lokalnih zajednica u BiH početkom 2025., objavljenih u publikaciji “Uključenost mladih u omladinske aktivnosti: Izazovi, motivacije, preporuke za unapređenje omladinskog sektora u BiH”. Više od 50% mladih uključenih u to istraživanje navelo je da ne radi, niti pohađa formalnu ili neformalnu edukaciju, dok većina ispitanika nije nikad bila dio omladinskih razmjena, treninga ili radionica. Istraživanje je također pokazalo da većina prilika za obrazovanje i zapošljavanje nije dostupna mladima iz ruralnih sredina zbog vremenskih i financijskih barijera.
Tijekom pet intenzivnih dana prvog ciklusa obuke provedene u lipnju u Koćuši pored Ljubuškog, okupili su se mladi iz NEET populacije, omladinski radnici i predstavnici institucija koje rade za i s mladima iz cijele BiH. Kroz radionički format, simulacije i mentorski pristup, sudionici su se upoznali s osnovnim konceptima kao što su inkluzija, nediskriminacija, aktivno učešće i preuzimanje odgovornosti.
“Na treningu sam stekla mnogo vještina, ali najbitnije je da sam se osvijestila koliko diskriminiranih skupina mladih prolazi pored nas svakodnevno, a da to često i ne primijetimo”, naglasila je Lucija Papić iz Jajca, magistrica socijalnog rada.
Polaznici su detektirali prepreke u svojim lokalnim zajednicama, te mapirali i analizirali postojeće resurse i identificirali aktere koji mogu doprinijeti većoj uključenosti mladih. Za mnoge sudionike obuka je bila prekretnica – i profesionalno i lično.
“Kroz obuku sam naučio kako pristupiti različitim ljudima jer nismo svi isti. Poboljšao sam komunikacijske vještine i želim prenijeti znanje dalje. Mladima bih poručio da ne misle da je formalno obrazovanje dovoljno – neformalno učenje otvara širu sliku”, kaže Dženan Huseinspahić, student ekonomije i osoba s invaliditetom iz Mostara.
Jelena Mihić, pedagoginja i psihologinja iz Mostara, također polaznica obuke, naglasila je namjeru primjene stečenih vještina kroz profesionalni rad, ali i lično usavršavanje: “Želim prenijeti socijalne kompetencije u zajednicu iz koje dolazim i popularizirati pojam inkluzije kao dio svakodnevice.’’
Što slijedi?
Služeći se ovom specifičnom metodologijom, LDA Mostar i partnerske organizacije do kraja projekta namjeravaju 100 mladih osoba iz zemalja Zapadnog Balkana obučiti i osvijestiti da postanu omladinski koordinatori/ce za inkluziju u svojim sredinama. Tako velika mreža mladih lidera temelj je za strukturalne promjene i širenje inkluzivnih praksi u omladinskom sektoru.
Drugi ciklus obuke planiran za početak rujna 2025. godine.