Od administrativnih ka statističkim podacima

U okviru USAID projekta Snaga lokalnog, a u organizaciji Udruženja mreža za izgradnju mira, u Sarajevu je održana Konferencija, na temu „Podaci u službi socioekonomskog razvoja administrativni podaci javnih registara“ na kojoj je sudjelovala Vesna Ćužić, ravnateljica Agencije za statistiku BiH.

Ćužić je govorila na temu „Značaj administrativnih podataka za statistiku“ koja je za statističke institucije BiH aktualna s obzirom na to da Europska praksa nalaže statističkim institucijama da optimiziraju proizvodnju statistike korištenjem već dostupnih administrativnih podataka.
Također, sve veći zahtjevi za statističkim podacima nameću potrebu korištenja svih dostupnih izvora podataka, a jedan od najvažnijih resursa su administrativni izvori podataka koji su dostupni na različitim administrativnim razinama.

Konferencija je održana s ciljem mapiranja trenutnog stanja administrativnih izvora podataka na razini općina/gradova, kao i planiranih aktivnosti relevantnih aktera u ovoj oblasti u jačanju uloge lokalnih vlasti u pristupanju i korištenju administrativnih podataka. Krajnji cilj korištenja administrativnih podataka je da se ti podaci učine dostupnim građanima kroz različite kanale diseminacije (web stranice administrativnih tijela, statističke institucije, open data portale, itd.).

Govoreći o značaju korištenja administrativnih podataka u statističke svrhe Ćužić je naglasila da je prvi i ključni preduvjet za uspostavljanje redovite proizvodnje statističkih indikatora zasnovanih na administrativnim izvorima podataka postojanje adekvatne zakonske regulative, a drugi je digitaliziranje raspoloživih administrativnih izvora podataka. Danas je većina administrativnih podataka još uvijek dostupna u različitim formatima (hard-copy – papirna evidencija, Excel fajlovi), dok je samo dio dostupan i u digitalnom formatu.

Također je navela benefite njihovog korištenja u zvaničnoj statistici: „Benefiti korištenja administrativnih izvora podataka – smanjivanje opterećenja izvještajnih jedinica, reduciranje troškova prikupljanja podataka kao i poboljšanje kvalitete podataka i njihovog obuhvata.“

Jedan od osnovnih ciljeva statističkih institucija je da korištenjem i integriranjem raspoloživih podataka iz administrativnih izvora zajedno s podacima iz statističkih istraživanja, omoguće uspostavljanje i održavanje tri ključna statistička registra u Bosni i Hercegovini a to su: registar stanovništva, registar zgrada i stanova, te poslovni registar. Trenutno, statističke institucije u BiH imaju uspostavljen jedan od tri statistička registra koji se redovito održava i koristi u proizvodnji zvanične statistike a to je Statistički poslovni registar, kazala je Ćužić.

Zato je, prema riječima Vesne Ćužić, zvaničnoj statistici od izuzetnog značaja postojanje efikasne javne uprave koja poboljšava kvalitetu podataka ali i usluga za svoje građane, te kroz proces korištenja suvremenih IT rješenja za digitaliziranje procesa ujedno omogućava i statističkim institucijama pristup velikim bazama podataka.

Imajući u vidu značaj proizvodnje kvalitetnih i pravovremenih statističkih podataka usklađenih s EU regulativama i standardima, a koji se mogu dobiti korištenjem administrativnih izvora podataka, statističke institucije BiH (Agencija za statistiku, i entitetski zavodi za statistiku) su kroz nacionalni IPA Twinning projekt uspjele mapirati potencijalne administrativne izvore podataka po svim statističkim domenama na entitetskom i državnom nivou. S nekima od njih je već ostvarena suradnja i njihovi podaci se koriste u proizvodnji statističkih indikatora, dok su s nekima u tijeku aktivnosti na oslužbenavanju suradnje.

Zbog značaja za Bosnu i Hercegovinu na njenom putu ka pristupanju Europskoj Uniji kroz tekući IPA 2017 Twinning projekt i ekspertsku podršku Statistike Danske i Finske, statističke institucije BiH rade na razvoju jedinstvene metodologije korištenja administrativnih izvora podataka u statistici, a narednog mjeseca počinje implementacija značajnog projekta za korištenje administrativnih podataka u statistici koji će financirati EU. Cilj projekta je uspostavljanje suradnje sa što više administrativnih izvora podataka i razvoj IT rješenja koje će omogućiti nesmetano prikupljanje i razmjenu administrativnih izvora podataka.

Najčitanije

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za nova radna mjesta – 2 izvršitelja

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Pad Zapadnog Rimskog Carstva 476. – događaj koji je zauvijek promijenio povijest (I. dio)

Piše: Matija Šerić, geopolitika.news Pad Zapadnog Rimskog Carstva koji se dogodio...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za posao

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Nikolina Pandža Skoko: U pjesmu Ero s onoga svijeta je uloženo puno napora i truda

Nikolina Pandža Skoko poznatija kao Nikolina violina gostovala u...

VIDEO: Gradonačelnik Kordić s ministricom Pozder razgovarao o deponiji Uborak

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić danas se u Gradskoj...

Mirella Meić i Zorica Bučić – Providenca: Pjesma Melodija je prekretnica u našoj karijeri

Mirella Meić i Zorica Bučić koje čine Providencu gostovale...