Vandalizam na Sveučilištu u Mostaru: Uništen Smart Kiosk

Nepoznati maloljetnici oštetili su Smart kiosk na kampusu Sveučilišta u Mostaru namjerno nanijevši štetu ovom projektu digitalizacije i modernizacije akademskog prostora. Pametna klupa, uređaj je koji je svakodnevno služio studentima i zaposlenicima Sveučilišta, nakon ovog čina vandalizma potpuno je uništen i van funkcije, a Sveučilište je slučaj prijavilo policiji, koja je pokrenula istragu.

Nažalost, ovo nije izolirani slučaj vandalizma unutar kampusa Sveučilišta u Mostaru koji su otvoreni za javnost. Nekoliko dana ranije došlo je do požara na instalacijama u kampusu, a istraga je pokazala da je uzrok oštećenje zaštitnog kabla, također prouzrokovano od strane maloljetnika. Ovaj incident izazvao je materijalnu štetu i poremećaj u radu određenih sveučilišnih sustava, što je dodatno narušilo funkcionalnost kampusa. Sveučilište u Mostaru prijavilo je slučaj Ministarstvu unutarnjih poslova HNŽ-a protiv nepoznatih počinioca, a nakon što je policija obavila očevid, pokrenute su prijave protiv istih. Očekuje se da će daljnja istraga rasvijetliti okolnosti ovog incidenta i omogućiti pronalazak počinitelja.

Posljednji činovi vandalizma svjedoče bezrazložnom uništavanju infrastrukture koja je modernizirana što je rezultiralo prekidom rada i pružanja određenih usluga te narušavanjem kvalitete unutar Kampusa. Posebno zabrinjavajuća činjenica jeste da su počinioci maloljetne osobe što otvara brojna pitanja te ukazuje da incidenti nisu isključivo problem Sveučilišta u Mostaru, već i šire zajednice.

Sveučilište u Mostaru uz potporu nadležnih institucija očekuje pojačanje mjera nadzora i zaštite kako bi se ovakvi incidenti spriječili u budućnosti te apelira se na svijest građana, roditelja i odgojno-obrazovnih ustanova. Ukoliko navedeni postupci kao i upozorenja ne urode plodom Sveučilište u Mostaru bit će primorano zatvoriti kampus za građane.

Sveučilište u Mostaru kontinuirano provodi aktivnosti uređenja i samostalno ulaže u kampuse s ciljem stvaranja lijepa, sigurna i uređena okruženja za svoje studente, djelatnike i sve građane Mostara te će te aktivnosti nastaviti provoditi unatoč poraznoj činjenici da Sveučilište svoje resurse sve češće mora usmjeravati u neiscrpne popravke umjesto u nova ulaganja.

Najnovije

Edisa Bajramović: Odvajanje otpada mora postati svakodnevna navika

U sklopu projekta „Priroda pamti – ostavi trag, a...

Mons. Franjo Topić imenovan duhovnim savjetnikom Reda sv. Jurja Kuće Habsburg-Lothringen

Predsjednik Paneuropske unije BiH i Zaklade Ljudsko bratstvo mons....

HKK Mostar dočekuje Ljubuški u četvrtoj utakmici finala

Košarkaši HKK Mostar u srijedu će na domaćem parketu...

Gradonačelnik Kordić: Turizam postaje strateška grana razvoja gospodarstva

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić otvorio je u ponedjeljak...

Muzej moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru otvara stalni postav

Nakon pet godina sustavnog rada, skupljanja i čuvanja likovnog...

Drugi Arena Challenge Cup u Mostaru okupio 70 igrača i donio premijerni ženski dio turnira

Mostar je ovog vikenda ponovno bio u znaku padela....

Hit-komedija „Papučari“ razgalila publiku u ispunjenoj Kosači

U ispunjenoj Velikoj dvorani Hrvatskoga doma hercega Stjepana Kosače...