Dom naroda Federalnog parlamenta danas razmatra proračun FBiH za 2025.

Nakon jučerašnjeg redovitog zasjedanja Dom naroda Federalnog parlamenta će i danas vanredno zasjedati s početkom u 13 sati kako bi se konačno donio ovogodišnji federalni proračun i postao operativan. Ukoliko bude usvojen većinom glasova izaslanika bit će omogućeno da stupi na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Službenim novinama Federacije BiH”.

Vlada Federacije BiH predložila je da iznosi 8.248.547.700 KM i za 773 milijuna KM je viši u odnosu na proračun 2024. godine.

Umjesto tradicionalnog naglaska na stabilnosti proračuna, prioritet se daje razvoju start-up ekosutava, privlačenju stranih investicija i jačanju kapaciteta malih i srednjih poduzeća kroz fiskalne olakšice i subvencije.

Federalni premijer Nermin Nikšić je ranije istakao da je planirano 50 milijuna KM za pomoć poplavljenim područjima, 100 milijuna KM za subvenciju i refundaciju malim i srednjim poduzećima kada je u pitanju odluka o minimalnoj plaći, kao i 200 milijuna KM županijama, te 50 milijuna KM gradovima i općinama.

Ostale predviđene stavke su za rekonstrukciju sportskih terena i dvorana za kulturu.

Uz sredstva u iznosu od 337 milijuna KM za Fond mirovinsko-invalidskog osiguranja, značajna sredstva izdvojena su za socijalna davanja, posebno za osobe sa invaliditetom, dok je za poljoprivredu planiran najveći iznos dosad od 183 milijuna KM.

Uz proračun očekuje se da izaslanici, nakon što je to učinio Zastupnički dom ovog tjedna, izglasaju i zakon o izvršenju proračuna, kao i predložene izmjene i dopune Zakona o proračunima u FBiH. Izaslanici će glasati o davanju suglasnosti na ovogodišnje financijske planove Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH i Zavoda za zapošljavanje FBiH, javlja Fena.

Podsjećamo, Dom naroda jučer je okončao redovitu sjednicu na kojoj je usvojeno nekoliko prijedloga i nacrta novih zakonskih rješenja koji bi trebali regulirati stanje u društvenom poduzetništvu, javno-privatnom partnerstvu, slatkovodnom ribarstvu, te zapošljavanje stranaca.

Između ostalog, na sjednici je u javnu raspravu upućen Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranaca u FBiH s ciljem ubrzanja administrativnih procedura za izdavanje dozvola stranim radnicima.

– To bi poslodavcima trebalo omogućiti da lakše angažiraju potrebnu radnu snagu, posebno u deficitarnim sektorima – obrazložio je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, te naveo da se ovim izmjenama ne uvode nove kvote za zapošljavanje stranaca, jer je to u nadležnosti državnih institucija, već se isključivo olakšavaju postojeće procedure kako bi poslodavci u ključnim sektorima pravovremeno dobili potrebne radnike.

Ovaj zakon predložen je jer treba pomoći u rješavanju problema, koji se ogleda u tome da se sektori građevinarstva, turizma, ugostiteljstva i prerađivačke industrije suočavaju s velikim deficitom radne snage.

Zato je namjera da se kroz navedeno zakonsko rješenje osigura da angažiranje stranih radnika bude dopuna u tim sektorima gdje je manjak radne snage, a ne zamjena za domaće radnike./

Najnovije

Kada bolnička soba postane mjesto radosti: iznenađenje za malog onkološkog borca Amera

Danas se obilježava Svjetski dan borbe protiv raka, dan...

HSP BiH: Odluke Europskog suda za ljudska prava i političke manipulacije Željka Komšića

HSP BiH najoštrije odbacuje pokušaje Željka Komšića i Demokratske...

Priroda pamti, znanost upozorava: Čapljina otvorila važno pitanje budućnosti Hutova blata i močvarnih staništa

U organizaciji Javnog poduzeća Park prirode Hutovo blato d.o.o....

Sustav koji daje priliku: programi podrške Fonda za profesionalnu rehabilitaciju u praksi

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom...

Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine najavio održavanje sjednice

Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine održat će 23.sjednicu...

Konferencija za medije gradonačelnika Kordića

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić održat će u srijedu...

Borsa obranila naslov seniorskog klupskog prvaka Bosne i Hercegovine

Pehar najuspješnije seniorske judo ekipe ostaje u Mostaru Pehar namijenjen...