Ugledni američki časopis kritizirao Bidenovu administraciju zbog nametanja Zakona o južnoj plinskoj interkonekciji

U online časopisu The National Interest objavljen je članak “Identitetska politika koči razvoj energetike na Balkanu”.  Tekst analizira kako američka politika u Bosni i Hercegovini, vođena identitetskim pitanjima, nenamjerno pogoduje ruskim i kineskim interesima u regiji. Ključna tema je kontroverzno usvajanje zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji, koje je podržao američki veleposlanik Michael Murphy. Autor ističe kako je preglasavanjem hrvatskih zastupnika dodatno narušena politička stabilnost zemlje te se kritizira pokušaj nametanja bosanskog identiteta kao dominantnog, uz ignoriranje postojećih etničkih i političkih podjela.

Nagrađivana publikacija The National Interest, osnovana 1985. godine, fokusira se na pitanja obrane, nacionalne sigurnosti, vojnih poslova, vanjske politike i američke politike. Sa sjedištem u Washingtonu, D.C., blizu Bijele kuće, The National Interest surađuje s vodećim svjetskim medijima poput CNN-a, NPR-a, Fox Newsa i Washington Posta.

Autor teksta, Max Primorac, viši je istraživač u Margaret Thatcher Centru za slobodu pri Heritage Foundationu, jednoj od najutjecajnijih konzervativnih institucija u SAD. Primorac je prethodno obnašao dužnost vršitelja dužnosti glavnog operativnog direktora u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID), gdje je stekao bogato iskustvo u međunarodnim odnosima i razvoju.

Primorac za The National Interest piše kako tjednima prije nego što predsjednik Trump ponovno preuzme Bijelu kuću, američki veleposlanik sabotirao strateški plinovod koji bi povećao izvoz američkog prirodnog plina u Europu. Time je, naglašava , narušio nacionalni suverenitet jedne zemlje i pogoršao nestabilnost na Balkanu, sve u ime identitetske politike State Departmenta. Autor članka u nastavku navodi:

Plinovod Južna plinska interkonekcija trebao bi dovoditi američki prirodni plin u Bosnu i Hercegovinu i okončati ovisnost te zemlje o ruskom energetskom uvozu. Godine 2019. susjedna Hrvatska prkosila je klimatskom lobiju izgradnjom plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin kako bi oslobodila istočnu Europu od ovisnosti o ruskoj energiji. Njegova strateška vrijednost pomogla je da SAD postane najveći dobavljač LNG-a Europi. Hrvatska želi dodatno proširiti plinovod.

Međutim, State Department je osujetio plan agresivnim projektom izgradnje nacije koji pokušava prisiliti katoličke Hrvate i pravoslavne Srbe da se odreknu svog nacionalnog identiteta i prihvate sveobuhvatni bosanski identitet koji podržava samo bošnjačko vodstvo u zemlji. Zapravo, mnogi bošnjački Muslimani uzeli su hrvatsko državljanstvo, pokazujući malo stvarnog vjerovanja u bosanski koncept.

Bosna i Hercegovina nije napredovala od Daytonskog sporazuma iz 1995. koji je završio rat na Balkanu. Umjesto toga, ostala je opterećena nefunkcionalnim ustavnim okvirom u kojem međunarodni diplomati promiču “antinacionalističku” ideološku agendu, dok uživaju krajnju pravnu vlast nad zemljom. Srbi upravljaju polovicom zemlje, dok Hrvati i veći broj Bošnjaka zajednički upravljaju drugom polovicom. Ni jedan entitet ne uživa suverenitet. Zapravo, to je propala država.

Novi zakon za odobrenje proširenja plinovoda pružio je odlazećem američkom veleposlaniku Michaelu Murphyju posljednju priliku da nametne identitetsku politiku State Departmenta prisiljavanjem hrvatskih parlamentaraca da kontrolu nad plinovodom predaju sarajevskom korumpiranom i zaduženom državnom operateru plina u zemlji čija je razina korupcije ocijenjena gorom od one u Ukrajini. Uprava BH Gasa u potpunosti je bošnjačka, što odražava sustavnu diskriminaciju pri zapošljavanju koja je dovela do prepolovljenja hrvatske populacije. Hrvatski čelnici traže novi subjekt za upravljanje projektom. Ipak, zakon je usvojen bez hrvatskih glasova, što je pogoršalo međunacionalne napetosti.

Zamjenik predsjedatelja parlamenta Mladen Bošković, Hrvat, osudio je ishod: “Ovaj zakon je napisan na način da su Hrvati izbrisani kao sudionici u procesu projektiranja i trasiranja plinovoda. Sve odluke bit će prepuštene jednoj kompaniji pod potpunom kontrolom bošnjačkih stranaka.”

Murphy je zaradio oštru kritiku hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, zagovornika plinovoda, koji je optužio “strane upravitelje da ponižavaju i sustavno rastavljaju Bosnu i Hercegovinu kao državu.”

Murphyjeva otvorena intervencija kako bi se zakon o plinu usvojio bila je bez presedana. Javno je optužio hrvatske dužnosnike za suradnju s Rusijom jer su se protivili zakonu, te njihovog izabranog lidera za traženje “osobne političke i ekonomske koristi.” Međutim, bivši direktor BH Gasa prethodno je dao ostavku kako ne bi postao “sudionik kriminalnih radnji (kompanije).”

Oko desetak djelatnika američkog veleposlanstva opsjedalo je hrvatske parlamentarce u njihovim uredima tijekom glasovanja, što je neke navelo da prosvjedno napuste sjednicu. Prema lokalnim medijima, Murphy im je prijetio sankcijama. Bošnjački parlamentarci, neskloni prekidu tradicije donošenja ključnih zakona konsenzusom, također su bili suočeni s prijetnjama otkazivanjem od strane američkih dužnosnika.

Ova regija poznata je milijunima američkih katolika. Trasa plinovoda prolazi pokraj Međugorja, sela koje je posjetilo 40 milijuna kršćanskih hodočasnika uvjerenih da se tamo ukazala Djevica Marija. Kombinacija kršćanske revnosti i ekonomskog procvata koji je ona generirala tamo predstavlja anatemu za globalni križarski pohod Bidenove administracije u korist pobačaja i LGBTQ agende koju je državni tajnik Blinken proglasio “duboko u našem nacionalnom interesu”.

U susjednoj Mađarskoj američki veleposlanik vodi kulturni rat protiv njezine konzervativne vlade. Nathalie Rayes, američka veleposlanica u Hrvatskoj, jednoj od najpro-life zemalja u Europi, bila je potpredsjednica Planned Parenthood Action Funda.

Tko su pobjednici koji su izašli iz ovog fijaska? Prvo, Rusija, jer Hrvatska vjerojatno neće nastaviti sa svojom dionicom plinovoda dok su njezini sunarodnjaci u Bosni i Hercegovini isključeni iz projekta. Komunistička Kina profitira od rastućih napetosti unutar Europe. Turska pobjeđuje, s obzirom na svoje obiteljske veze s muslimanskim vodstvom u Sarajevu i globalne ambicije za promicanje političkog islama. Gubitnici? Katolički Hrvati nemaju osjećaj pripadnosti državi koja ih tretira kao građane drugog reda. Za Ameriku, Murphyjev zakon potkopava mogućnost osiguravanja američke energetske dominacije u Europi.

Zakon o plinu sada ide u gornji dom, Dom naroda, gdje treba dobiti većinu glasova muslimanskih, srpskih i hrvatskih zastupnika, od kojih svaki ima pravo veta. Očekuje se da će Hrvati izgubiti i tu ustavnu zaštitu, jer će Visoki predstavnik zemlje, europski diplomat ovlašten da ima zadnju riječ o svim zakonima Bosne i Hercegovine, vjerojatno stati na stranu Bošnjaka./HMS/

Najčitanije

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

VIDEO: Gradonačelnik Kordić s ministricom Pozder razgovarao o deponiji Uborak

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić danas se u Gradskoj...

Mirella Meić i Zorica Bučić – Providenca: Pjesma Melodija je prekretnica u našoj karijeri

Mirella Meić i Zorica Bučić koje čine Providencu gostovale...

HNŽ: Učenici se vratili u školske klupe, nastavljaju se pregovori Vlade i sindikata

Nakon 42 dana stanke zbog štrajka, božićnih blagdana i...

Zastupnici bošnjačkih stranaka izglasali zakon da BH Gas bude nositelj projekta Južne plinske interkonekcije

Prijedlog zakona o plinovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovin...

Hrvat okupio 50 tisuća ljudi u molitvu i post: Što se događa?

Objavio: Zrinka Požežanac, vjera.hr Za ime Vladimir Grebenar čula sam sredinom ovog...

Evanđelje dana i sjeme Mt 4,12-17.23-25

Evanđelje dana Mt 4,12-17.23-25 Približilo se kraljevstvo nebesko. U ono vrijeme:...

Održan sastanak predstavnika Vlade i sindikata prosvjete

Na inicijativu Vlade Hercegovačko-neretvanske županije, predsjednica Vlade Marija Buhač...