Uhićen Nenad Nešić

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine danas je potvrdilo da je uhićen Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH, javlja Anadolu.

U istrazi koju Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine provodi zajedno s Upravom za organizirani kriminal Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske 26. prosinca, u predmetu za koruptivna kaznena djela, po naredbi tužitelja, lišeni su slobode Nenad Nešić, ministar sigurnosti u Savjetu ministara BiH, Milan Dakić, direktor JP-a Putevi RS, Mladen Lučić i još četiri osobe.

“Oni su osumnjičeni da su kao rukovoditelji JP-a Putevi RS i lica koja su poslovala s navedenim poduzećem počinili kaznena djela – udruživanje radi činjenja kaznenih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita”, navodi se u priopćenju Tužiteljstva BiH.

Dodaje se da će Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine o daljnjem tijeku istrage javnost naknadno informirati.

Vratio se u BiH

Nalog za Nešićevo privođenje ranije je proslijeđen MUP-u Republike Srpske, no ministar je tada uhićenje izbjegao jer boravi izvan BiH. Mediji su izvijestili kako je on navodno naknadno kontaktirao policiju i najavio da će se sam predati.

Protiv aktualnog ministra sigurnosti BiH istraga se vodi zbog kaznenih djela počinjenih od 2016. do 2020. godine, kada je bio direktor javnog poduzeća Putevi RS.

Policija je danas u potrazi za dokazima blokirala zgradu u Banjoj Luci u kojoj je sjedište te tvrtke te provodi pretrage i oduzima dokumentaciju.

Kupovali preskupi posipni materijal za ceste

U sklopu iste istrage priveden je i Mladen Lučić, poduzetnik iz Istočnog Sarajeva i brat nekadašnjeg ministra za ljudska prava BiH Miloša Lučića, koji je ranije optužen za zloporabu službenog položaja i ovlasti, pa se sada protiv njega vodi proces na Sudu BiH.

Istraga je pokrenuta zbog sumnje da su tvrtke koje održavaju ceste na području RS-a od tvrtke Legend, čiji je vlasnik Mladen Lučić, morale kupovati posipni materijal po cijenama koje su bile znatno veće od tržišnih.

Nešić je i predsjednik stranke Demokratski narodni savez (DNS) koja je koalicijski partner Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik.

Upravo Dodikovom voljom Nešić je i postavljen za državnog ministra sigurnosti nakon izbora 2022. godine.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Najnovije

Mladi povezuju Bijeljinu i Tuzlu kroz projekt T2B Connected

Mladi iz Tuzle i Bijeljine su jučer simboličnim susretom...

Odluke donesene na sjednici Vlade Županije Zapadnohercegovačke

Na današnjoj sjednici Vlada je donijela Odluku o davanju...

HT Eronet – ponosni sponzor humanitarne utrke Mostar Run Weekenda

Deseto izdanje Mostar Run Weekenda, već tradicionalno, donosi i...

Akcija povodom 50 godina Dječjeg vrtića Ljubuški: Prikupljene 33 doze krvi

U četvrtak, 5. veljače, u prostorijama Dječjeg vrtića Ljubuški...

HSP BiH: Opasnost od velikosrpske agresije živi i danas

Povodom obilježavanja godišnjice masakra na sarajevskoj tržnici Markale, kada...

U Vladi HNŽ-a održana prezentacija na temu Reformske agende BiH i Plana rasta za Zapadni Balkan

Na poziv predsjednice Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marije Buhač, ravnatelj...

Obilježavanje “Dana sjećanja na pobijene franjevce i puk Širokog Brijega”

U Širokom Brijegu se od 1. do 7. veljače...

Zabranjeno pušenje kao Neuštekani konačno u Tuzli i Mostaru

Nakon rasprodanih koncerata u Sarajevu, Ljubljani, Zagrebu, Beogradu, Zadru...