Otvorena izložba “Pamtim šumu”

U prepunoj Gradskoj galeriji Ljubuški otvorena je izložba „Pamtim šumu“ akademskog kipara Josipa Ivešića. Iako je riječ o devetoj postavljenoj izložbi tijekom ove godine, izložba „Pamtim šumu“ prva je kiparska izložba koja je postavljena u Gradskoj galeriji u Ljubuškom. Kustos izložbe i autor predgovora je povjesničar umjetnosti Dinko Baković.

Program je vodio akademski slikar Jure Paponja koji je iznio nekoliko misli o Ivešićevom kiparstvu koje su proizašle iz vremena kada su skupa studirali na akademiji, istaknuvši kako se još u toj početnoj – razvojnoj fazi vidjelo da će drvo postati primarni materijal u njegovu stvaralaštvu kao i neposrednost njegova pristupa rješavanju zadataka.

Na otvorenju, kustos Dinko Baković je apostrofirao nekoliko važnih odrednica kiparskog rada Josipa Ivešića, istaknuvši kako je autor prethodnom izložbom dokazao svoju vještinu u stvaranju skulptura velikih formata, dok svoju izvrsnost sada potvrđuje i u skulpturi manjeg formata. Mali formati, komorni radovi, sažimaju ideju u intimniju dimenziju. Oni su kompaktni i lakše uočljivi, ali istovremeno nabijeni vitalnošću i energijom, jer skulpture iskre silnicama zavijenih, izvijenih i oštrih oblika, koji u prostoru „skakuću“ s lakoćom i slobodom.

Također je istaknuo kako je Ivešić duboko povezan sa šumom na mnogim razinama, što nas ne treba začuditi s obzirom na činjenicu da dolazi iz Žepča, Bosne koja obiluje brojnim šumama, a ta zavičajna ukorijenjenost u bosanske šume, kao i rijeke koje prolaze iz njega, čine osnovu njegovog umjetničkog izraza. Odrastanje u tom okruženju, s opipljivim – taktilnim iskustvima drveća, oblikovalo ga je i predodredilo da postane kipar – kipar u drvu.

Na samom kraju, okupljenima se obratio i autor, Josip Ivešić koji je zahvalio okupljenima na dolasku, a izložbu je svečano otvorio Boro Grgić, ravnatelj JU KŠC Ljubuški.

Izložba „Pamtim šumu“ može se pogledati u Gradskoj galeriji Ljubuškom u radnom vremenu za posjetitelje do 24. siječnja 2025. godine.

Najnovije

Vlada HNŽ-a usvojila Dokument okvirnoga proračuna do 2029. i osigurala sredstva za financiranje GSS-ova

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je sjednici usvojila Dokument...

Onkologija u Mostaru dobiva svoj „Kutak za osmijeh“ – prostor koji će bojama i toplinom vraćati nadu pacijentima

Hodnici onkološkog odjela uskoro će dobiti novo lice. Zahvaljujući...

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja

U utorak, 7. srpnja 2026. godine, od 9:00 do 11:00 sati u kinodvorani...

Hrvatsko kulturno društvo Napredak obilježava Dan Društva 5. srpnja, na blagdan svetih Ćirila i Metoda

U nedjelju, 5. srpnja, Hrvatsko kulturno društvo Napredak obilježava...

U Mostaru održana radionica o stresu, traumi i radnim pravima novinara

Organizacija Pro Educa uspješno je održala radionicu za novinare...

Prva večer Mostar Summer Festa: trijumf glazbe!

Četrnaesti Mostar Summer Fest je, već tradicionalno, otvorio ljeto...