U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” gostom je bio Darko Knezović, energijski menadžer koordinator pri Gradu Mostaru koji je govorio na temu “Poticaji za promjenu štedljivih energija“.
Grad Mostar završio je prvu fazu inovativnog projekta „Dobra energija – dio sunca za sve“, koji za cilj ima osiguranje radne integracije osoba s poteškoćama u razvoju kroz upotrebu solarnih tehnologija.
“To je jedan inovativan projekt kojim smo htjeli objediniti više segmenata, a to je inkluzija najranjivijih kategorija u našem društvu, da oni postanu vrijedni članovi društva u svakom smislu te riječi. S druge strane želimo potaknuti ruralni razvoj žena koje se bave poljoprivredom. Njima ćemo donirati pet solarnih sušara. Između ostalog na centru Los Rosales instalirat ćemo solarnu elektranu koja će bit za samo-potrošnju snage minimalno 23 kW. Grad Mostar pokazuje kako održive tehnologije mogu imat ključnu ulogu u socijalnoj inkluziji i ekonomskom osnaživanju najranjivijih kategorija društva. Sam princip rada solarnih sušara biti će potaknut prirodnim procesom sušenja voća i povrća koje će biti ubrzano postavljanjem malih solarnih panela i ventilatora koji će ubrzati taj proces. Dakle zadržava se pravo prirodno uzgajanje i imat ćemo kvalitetne proizvode, to će biti doprinos prehrambenom sektoru vodeći računa o zaštiti okoliša.“, otkrio je Darko Knezović.
“Druga faza projekta će biti na proširenju kapaciteta kroz dodatne edukacije i uspostavljanje partnerske mreže koje uključuje lokalne organizacije i sektore. Uključit ćemo i mala poljoprivredna gazdinstva iz Grada Mostara, već smo uključili strukovne škole, gdje je učenicima pokazano kako solarna energija radi, kako funkcionira i kakva je njena primjena u praksi. Grad Mostar odgovorno se opredijelio za energetski održiv razvitak grada na čelima energetske učinkovitosti, održive gradnje, korištenja obnovljivih izvora energije te ubrzanog zajedničkog djelovanja usmjerenog na ublažavanje klimatskih promjena. To smo pokazali Akcijskim planom Održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama Grada Mostara koje je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo. Akcijski plan je rađen za razdoblje od 2023. do 2030. godine.“, istaknuo je Darko Knezović.
“U tijeku je nabavka repromaterijala za još 15 solarnih sušara, a od 15 izgrađenih pet ćemo dati na korištenje ženama iz ruralnog područja koje se bave poljoprivredom i koje nisu zavidnog imovinskog stanja.”, kazao je Darko Knezović.
“Složena je procedura odobrenja za izgradnju solarnih panela. Naša županija svojim zakonom o gradnji i zakonom o urbanističkom planiranju predviđa da se za bilo koje malo postrojenje mora izvaditi urbanistička odnosno građevinska dozvola. To izaziva ljudima puno trošenja vremena i novca a bespotrebno. Gledajući praksu i iskustvo drugih županija te procedure se trebaju pojednostaviti. Trebaju se otvoriti mogućosti da svi postanemo ne samo potrošači energije nego i proizvođači. Cijena energenata će dogodine ići i do 25%. Oporezivat će se svi proizvodi koji idu iz BiH zbog emisije ugljika, i moraju biti tržišno konkurentni. Sa svojim malim postrojenjima na našim krovovima, možemo smanjiti naše račune, napravit ćemo dobro cjelokupnoj zajednici i državi. Mi smo kroz projekt obnovljivih izvora energije već instalirali solarne elektrane koje služe samo-potrošnji. Dakle znatno smo smanjili račune električne energije i emisije Co2. Također 33 postrojenja smo napravili na kućama u suradnji s građanima, mi sada imamo negdje instaliranih ovih postrojenja oko 750 kW.“, zaključio je Darko Knezović.
Projekt “Daj zemlji priliku” provodi Običan radio, a financijski podržava Fond za zaštitu okoliša FBiH. Cilj projekta je putem medijskih kampanja i edukativnih aktivnosti smanjiti zagađenje okoliša i prirode.