Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je treću Edukativnu radionicu o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine 29. listopada 2024. godine u Žepču na kojoj su sudjelovali zdravstveni djelatnici koji rade na imunizaciji u Zeničko-dobojskom kantonu.
Zdravstveni djelatnici, posebno provoditelji imunizacije, ali i šira javnost u ovom kantonu informirani su i educirani o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima.
Prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine podsjetio je da je cjepivo protiv pneumokoka drugo cjepivo koje Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine uveo u program imunizacije u posljednje dvije godine. Prethodno je 2022. godine uvedena imunizacija protiv HPV.
“Činjenica da se na edukativne radionice koje organiziramo diljem Federacije BiH u svakoj županiji odaziva veliki broj pedijatara, najbolje govori o interesu koji vlada za pneumokokno cjepivo. Pneumokokna bolest, poput upale uha i pluća, meningitisa i sepse, koje mogu dovesti do dugotrajnih posljedica, pa čak i smrti, posebno kod male djece, predstavlja veliki teret za zdravstveni sustav u FBIH. Stoga će imunizacija protiv pneumokoka, koja počinje sljedeće godine, smanjiti pobolijevanje od ove bolesti i zaštiti djecu koja su posebno izložena i o kojima se posebno vodi računa. S našim ključnim partnerima, Federalnim ministarstvom zdravstva i UNICEF BiH, ali i Svjetskom zdravstvenom organizacijom i svim zdravstvenim djelatnicima u FBIH, radimo veliki posao u zaštiti i unaprjeđenju zdravlja i izjednačavanju kalendara imunizacije s ostalim kalendarima i u zemljama u susjedstvu i zemljama Europske unije”, rekao je prim. dr. Skočibušić.
Pomoćnik Federalnog ministra zdravstva prim. dr. Goran Čerkez također je naglasio važnost uvođenja pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine.
“To je veliki iskorak za Bosnu i Hercegovinu da pristupi obiteljima europskih zemljama koje imaju dugu tradiciju imunizacije protiv pneumokoka. Pneumokoknim cjepivom preveniramo ozbiljna oboljenja kod djece koja su naša prioritetna skupina za imunizaciju protiv pneumokoka. Ovim smo omogućili svakoj obitelji da svojoj djeci osiguraju zdrav rast i razvoj. Proširivanje obaveznog programa imunizacije i uvođenje preporučene imunizacije protiv HPV-a veliki su napredak u imunizaciji u FBiH”, rekao je prim. dr. Čerkez.
Ministrica zdravstva Zeničko-dobojskog kantona Aida Salčinović pohvalila je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine što je u u obvezni kalendar imunizacije uvrstio pneumokokno cjepivo, koje je izuzetno važno za djecu.
“Ja se zaista zalažem za imunizaciju. Uvođenje pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program je neizmjerno važno. Jer, djeca vrtićkog uzrasta su obično klicinoše, pa onda prenose bolest na starije osobe i osobe s kroničnim bolestima, što predstavlja veliki problem. Ja mislim da će pedijatri široko prihvatiti i podržati imunizaciju protiv pneumokoka. Također se nadam da će je prihvatiti i stanovništvo budući da struka kaže da je pneumokokno cjepivo sigurno, kvalitetno i viskooučinkovito”, rekla je ministrica Salčinović.
Voditeljica Sekcije za zdravstvo UNICEF BIH mr. sc. Jela Aćimović dr. med. istaknula je važnost uvođenja pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine jer pneumokokna bolest predstavlja značajan javnozdravstveni problem u Bosni i Hercegovini.
“Cjepivo protiv pneumokoka je na listi trinaest cjepiva koje Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da budu dostupne u svim zemljama i u nacionalnim programima imunizacije. Zato je cjepivo protiv pneumokoka traženo, dugo očekivano i od roditelja i od zdravstvenih radnika koji rade na zaštiti zdravlja djece. Njegovo uvođenje u redoviti imunizacijski program u FBIH je veliki iskorak u unaprjeđenju imunizacije u FBIH. Ono omogućava da naša djeca budu zaštićena od komplikacija koje pneumokok može da uzrokuje. UNICEF BIH od samog početka podržava uvođenje pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBIH jer želimo da podržimo sistem da djeci pruži svu moguću zaštitu, da imaju mogućnost da žive zdravo i postignu sve svoje potencijale”, rekla je dr. Aćimović.
Pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH prof. dr. sc. prim. Aida Ramić Čatak, dr. med. tijekom radionice je zdravstvenim djelatnicima iz Zeničko-dobojsko kantona govorila o dobrim praksama u komunikaciji i promociji imunizacije protiv pneumokokane bolesti.
Zdravstvenim djelatnicima uručen je informativno – edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Također, promoviran je “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije” čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tijekom imunizacije.
Podsjetimo, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine stručno je uredio i vodi seriju edukativnih radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine, a koje su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u FBiH. Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati zdravstvene djelatnike, posebno provoditelje imunizacije, ali i širu javnost o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBIH održavat će se tijekom listopada i studenog 2024. godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine.
Radionice se organiziraju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Europskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.