Zelenski predstavlja Bidenu svoj ratni plan: Ova će jesen biti odlučujuća

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski doputovao je u nedjelju navečer u Sjedinjene Države gdje će američkom kolegi Joeu Bidenu i saveznicima predstaviti detalje svog mirovnog plana opisanog kao “plan pobjede”, čiji je cilj stati na kraj ruskoj invaziji njegove zemlje.

“Stigli smo u Sjedinjene Države. Glavni cilj je ojačati Ukrajinu i zaštititi sve naše ljude. Ovaj rat može završiti samo pravednim mirom kroz međunarodne napore. Plan pobjede Ukrajine bit će na stolu svih naših saveznika”, objavio je Zelenski na društvenoj mreži X.

U video poruci iz svog zrakoplova naznačio je da prije New Yorka i Washingtona odlazi u Pennsylvaniju – u “poseban posjet”.

“Ova će jesen biti odlučujuća za nastavak rata”, naglasio je dodajući da će američki predsjednik Joe Biden biti prvi koji će detaljno vidjeti ukrajinske prijedloge za okončanje rata s Rusijom, javlja

Zatim ih, dodao je, planira predstaviti “svim čelnicima naših partnerskih zemalja”, kao i američkom Kongresu i predsjedničkim kandidatima u Sjedinjenim Državama, Kamali Harris Donaldu Trumpu.

Njegovo putovanje odvija se usred američke predsjedničke kampanje i podudara se s Generalnom skupštinom Ujedinjenih naroda, koja je zakazana ovog tjedna u New Yorku, a očekuje se da će Zelenski ponovno pokušati uvjeriti Bidena da dopusti Kijevu da napada ciljeve u Rusiji zapadnim oružjem dugog dometa za koje kaže da bi moglo promijeniti tijek rata.

Rusija je u subotu objavila da neće sudjelovati na drugom samitu o Ukrajini koji želi Kijev u studenom, nakon prvog izdanja u lipnju u Švicarskoj.

“Summit će imati iste ciljeve: promicati iluzornu formulu Zelenskog za bilo kakvu osnovu za rješavanje sukoba, dobiti potporu većine svijeta i iskoristiti je da Rusiji postavi ultimatum kapitulacije”, izjavila je glasnogovornica ruske diplomacije Maria Zakarova

Dok Kijev ostaje pri svom zahtjevu za “pravednim” mirom prema kojem bi ruske trupe napustile međunarodno priznate granice zemlje, uključujući poluotok Krim, Moskva samo namjerava proučiti “ozbiljne prijedloge” koji bi uzeli u obzir “situaciju na terenu koja odražava geopolitičku stvarnosti.

Najnovije

Zrinjski Pred Mainz nova pjesma

Pjesma, kako navode članovi benda, predstavlja čistu emociju, navijački...

U Mostaru održana radionica ‘Digitalna i pravna sigurnost novinara’

U Mostaru je u srijedu održana radionica o jačanju...

Duraković: Više od 3,4 milijuna KM za razvoj znanosti u 2025. godini

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti i ove je godine...

Održan Znanstveni skup u povodu 800. obljetnice rođenja sv. Tome Akvinskog na Filozofskom fakultetu

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je Znanstveni...

Najuspješnije kompanije i pojedinci iz BiH i regije nagrađeni na svečanoj ceremoniji „100 najvećih“

U Sarajevu je sinoć održana svečana ceremonija dodjele priznanja...

Humanitarna večer duhovne glazbe fra Marina Karačića u Mostaru

Kantautor duhovne glazbe fra Marin Karačić obilježava deset godina...