Uzvišenje Svetoga Križa

Povijesna je pozadina današnjega blagdana osvajanje relikvije svetoga Križa iz ruku nevjernika caru Herakliju. Prema jednoj predaji, sveti je Križ pronašla na Kalvariji carica Jelena. Ta za kršćane najsvetija relikvija u jednom je ratu istočnorimskoga cara s Perzijancima pala u njihove ruke. Car Heraklije (610-641) na čudesan je način pobijedio perzijskoga kralja, a kao prvu pogodbu za mir postavio zahtjev da kršćanima bude natrag vraćen sveti Isusov križ. Uvjet je bio ispunjen i sam je car na svojim ramenima prenio dragocjenu relikviju u Jeruzalem. Pri tom se zbilo čudo. Car je na putu prema Kalvariji bio zaustavljen od jedne više sile. Nije nikako mogao proći kroz vrata što su vodila na Golgotu. Na savjet jeruzalemskoga biskupa Zaharije odložio je sjajno carsko odijelo i onda ponizno u pokorničkoj odjeći prenio sveto breme na mjesto gdje je ono poslužilo kao sredstvo našega spasenja, kao oltar na kojem je bila prinesena Spasiteljeva krvna žrtva.

Konstantin Porfirogenet u 32. poglavlju svoga djela De administrando imperio govori da je car Heraklije pozvao Hrvate iz Velike ili Bijele Hrvatske, sa središtem oko Krakova, u ove naše današnje krajeve, da mu zaštite zapadne granice protiv Avara. Bilo je to upravo u vrijeme kad je on na Istoku vodio rat za oslobođenje svetoga Križa. Hrvati su tada bili još pogani, ali su se već kao takvi neizravno borili “za krst časni”, osiguravajući caru, borcu za Križ, zapadne granice njegova carstva. Našem je narodu dao zadatak da se bori “za krst časni”, za križ kao simbol našega spasenja i kršćanstva uopće. I zato naša narodna povijest već od svojih početaka stoji u znaku svetoga Križa. To je njezina najveća čast i slava, a na nama je danas da tome svetome znaku kao narod ostanemo vjerni i u buduće.

Osim pojedinih povijesnih motiva za svetkovanje današnjega blagdana ima i drugih. Najdublji je od njih proslava križa, znaka spasenja. Sveci su o križu mnogo razmišljali, od križa mnogo učili, križ im je bio svjetlo i snaga u životu, nada u času smrti. Zato su i umirali stiskajući u rukama časni znak svetoga križa. S tim su se znakom htjeli predstaviti na Božjem sudištu. Križ neka ima časno mjesto i u našem životu! Ne dao Bog da bi se ikada zastidjeli toga znaka našega spasenja!

ktabkbih.net/obican.info

- Oglas -
FIS oglas za posao

Najnovije

Uoči povijesnog koncerta na Hipodromu objavljeno vinilno izdanje Hodočasnik

Marko Perković Thompson 5. srpnja 2025. održat će veliki koncert na...

Mostar grad boljeg sluha: slušni centar Plus integriran u Neuroth

Kompanija Neuroth, jedna od vodećih na polju slušnih aparata...

Guvernerka CBBiH nazočila godišnjem sastanku belgijsko-holandske konstituence u Luksemburgu

Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović,...

Klapa more predstavlja spot za singl Samo ti

Uvijek aktivna šibenska Klapa More, predstavlja obradu velikog tamburaškog...

Zbog asfaltiranja ceste Mostar – Kobilovača – Čitluk, do nedjelje svakog jutra potpuna obustava prometa

Tvrtka Hering obavještava sve vozače kako će zbog izvođenja asfalterskih radova...

Ministrica Duraković i savjetnik Hedžić na radionici o položaju, sigurnosti i budućnosti mladih u FBiH

Federalna ministrica obrazovanja i znanosti, prof. dr. Jasna Duraković,...

Kviz u vrtu punom glazbe i popusta okupio kvizaše i glazbenike: Croatia Records i Hrvatski kviz savez objavili suradnju

U srijedu, 2. srpnja, dvorište Croatia Recordsa u Zagrebu pretvorilo se u oazu...

Koncert “DOMOVINA” okuplja folkloraše iz Mostara i Chicaga!

HKUD "Rodoč" Mostar u suradnji s tamburaško plesnom skupinom...