Ćudić uputila inicijativu za smjenu Galića

Sabina Ćudić zahtijeva da Vijeće ministara usvoji zaključak Nezavisnog odbora za smjenu Zorana Galića, zamjenika direktora SIPA-e.

Ćudić, pozivajući se na Poslovnik Nezavisnog odbora, kaže: “Nezavisni odbor može na vlastitu inicijativu, na inicijativu ministra sigurnosti BiH ili na inicijativu bilo kojeg organa vlasti u BiH a kada ocijeni opravdanim, predložiti suspenziju i smjenu policijskog rukovodioca ili zamjenika rukovoditelja policijskih tijela BiH.“

Iz samog Odbora, međutim, kažu  da su to uradili 1. 8. ali da ni od resornog ministra Nenada Nešića, kao ni od Vijeća ministara nisu dobili odgovor.

S tim u vezi Ćudić je pozvala Nešića na odgovornost i uputila mu pitanje da li je zaprimio Zaključak Nezavisnog odbora te kako je postupio u vezi s njim. Također, pitala ga je i da li ima saznanja da je Galić dobio povjerljive podatke iz kojih je saznao da mu se sprema hapšenje te zahvaljujući tome pobjegao iz BiH.

Galića se mora po svaku cijenu smijeniti, ali i saznati zašto to dosad nije učinjeno te potvrditi ili otkloniti spekulacije da je posjedovao podatke o svom uhićenju“, kategorična je Ćudić.

Podsjećamo, Zoran Galić se tereti za izvršenje krivičnih djela: primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja ili ovlaštenja. Zbog čega je i pobjegao u Hrvatsku iskoristivši činjenicu da pored bh. državljanstva ima i hrvatsko.

Galić je podnio zahtjev za razrješenje s dužnosti, međutim, Ćudić smatra da do razrješenja kao ni do umirovljenja Galića ne smije doći: „On je osumnjičen za ozbiljan kriminal i bjegunac je od bh. pravosuđa. Ako ga razriješimo dužnosti ili umirovimo, on će uživati privilegije bh. sustava kojeg je prevario. Pitanje je koliko bismo time čak i legitimirali ovo što je učinio. Samo smjena, kao jedini vid sankcije koji zasad možemo učiniti, dolazi u obzir, a vjerujem i u mogućnost njegovog izručenja te suđenja za ono za šta je osumnjičen.“ 

Najnovije

Ivana Šabić: Shaping Futures po prvi put u BiH, Mostar mladima otvara vrata frizerske profesije

Projekt Shaping Futures, međunarodna humanitarno-edukativna inicijativa koju je pokrenuo...

INZ: Visoke temperature mogu ugroziti zdravlje – zaštitite sebe i svoje najbliže

Toplotni valovi predstavljaju jedan od najznačajnijih vremenskih rizika po...

ŽIVOT POSVEĆEN RIJEČI Tomislav Ladan rođen je 25. lipnja 1932.

Tomislav Ladan, hrvatski jezikoslovac, leksikograf, književnik i prevoditelj, rođen...

Sezona 2025./2026. u Lutkarskom kazalištu Mostar: Godina gostovanja i novih uspjeha

Iza Lutkarskog kazališta Mostar je još jedna iznimno uspješna...

Turnir u Mostaru ispisao povijest bh. futsala, po prvi put korištena VAR tehnologija

Poznati su polufinalni parovi Futsal turnira Mostar 'Premier sportska...

Održan koncert polaznika Napretkova tečaja pjevanja i klavira

U organizaciji HKD Napredak Glavna podružnica Mostar u srijedu,...

Preporuke za građane i poziv na oprez zbog požara na deponiji Uborak

Zbog požara koji je izbio na odlagalištu komunalnog otpada...