Centralna banka Bosne i Hercegovine postala članica dvije međunarodno priznate mreže za održivo financiranje

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) postala je članica dvije međunarodno priznate mreže – Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava (Network for Greening the Financial System – NGFS) i Mreže za održivo bankarstvo i financije (Sustainable Banking and Finance Network – SBFN).

Članstvo u ovim mrežama omogućit će unapređenje poslovnih standarda u oblasti centralnog bankarstva kroz primjenu najboljih praksi u međunarodnom okruženju, s ciljem očuvanja životne sredine i smanjenja klimatskih rizika, što je jedan od najvećih izazova današnjice.

„Veliko mi je zadovoljstvo što je Centralna banka Bosne i Hercegovine postala članica Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava i Mreže za održivo bankarstvo i financije. Članstvo CBBiH doprinijet će kvalitetnijem i efikasnijem upravljanju rizicima, njihovoj analizi, identifikaciji i proaktivnom donošenju odluka. Time će se osigurati doprinos financijskom sustavu prema održivoj ekonomiji, u skladu s najboljim praksama i iskustvima drugih centralnih banaka. CBBiH je posvećena osiguravanju otpornosti na financijske rizike povezane s klimom i nastavku implementacije standarda održivog poslovanja, prihvaćajući globalne ciljeve uspostavljene Pariškim sporazumom,“ izjavila je ovim povodom guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović.

Mrežu za ozelenjavanje financijskog sustava (NGFS) čini 141 centralna banka i regulator bankarskog sektora iz razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, kao i 21 međunarodna organizacija u ulozi promatrača. Mrežu za održivo bankarstvo i financije (SBFN) čine 94 organizacije iz 72 zemlje, obuhvaćajući najmanje 92% bankarske aktive u zemljama koje se smatraju tržištima u razvoju.

- Oglas -
FIS oglas za posao

Kao ravnopravna članica, CBBiH će također doprinositi ciljevima i radu ovih mreža angažiranjem u različitim radnim grupama koje će doprinijeti ostvarenju klimatskih ciljeva i standarda održivog poslovanja u financijskom sektoru.

Prateći standarde održivog poslovanja CBBiH je tijekom protekle godine započela proces investiranja dijela portfolija deviznih rezervi u zelene obveznice, čija su emitirana sredstva namijenjena financiranju zelenih, društveno odgovornih i održivih projekata. Istovremeno, CBBiH primjenjuje dobre prakse štednje i očuvanja okoline kroz doprinos politikama i aktivnostima u oblasti upravljanja resursima, digitalizacije i podizanja svijesti o ekološki prihvatljivom načinu života i rada.

Više informacija o Mreži za ozelenjavanje financijskog sustava (Network for Greening the Financial System – NGFS) i Mreži za održivo bankarstvo i financije (Sustainable Banking and Finance Network – SBFN) dostupno je na linkovima: https://www.ngfs.net/en i https://www.sbfnetwork.org/.

Najnovije

Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku

Prosječan korisnik pametnog telefona, tijekom dana, pogleda oko stotinjak...

Još 10 dana do Continental Blidinje BIKE Festivala

U samo deset dana, planinski dragulj Bosne i Hercegovine...

Legendarni Slavko Goluža u rodnom Stocu: Oduševljen novom sportskom dvoranom

Slavko Goluža, legendarni hrvatski rukometaš i bivši izbornik hrvatske rukometne...

Tonči & Madre Badessa s Amirom Medunjanin predstavljaju novu pjesmu Život ode nabrzaka

Tonči Huljić, jedan od najutjecajnijih skladatelja regionalne glazbene scene,...

Dražen Zečić donosi novu emotivnu pjesmu – Vrati mi srce

Nakon uspješnog dueta Tri kreveta s Lukom Basijem, glazbena legenda Dražen Zečić ne staje...

Maligani i Ivana Kovač u novom videospotu Gdje se pali – nova iskra s albuma Od Iloka do Londona

Nakon objave dugoočekivanog albuma Od Iloka do Londona, popularna grupa Maligani predstavlja...