DSHV-u pet mandata na lokalnim izborima u Subotici i Somboru

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) osvojio je u nedjelju tri vijećnička mjesta u Subotici i dva u Somboru, na lokalnim izborima koji su u Novome Sadu protekli uz nasilje i neregularnosti za što oporba optužuje vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS).

U Subotici, političkom, obrazovnom i kulturnom središtu hrvatske manjine, DSHV je dobio 2.182 glasa (4,32 posto) te je kao manjinska lista osvojio tri vijećnička mandata.

Ova je stranka u Somboru dobila povjerenje 735 građana (2,37 posto) te će u Skupštini grada imati dva predstavnika.

„Potvrđena je naša politička relevantnost. Hvala našim glasačima na povjerenju, a suradnicima iz stranke i svim kandidatima na svakoj kapi ‘znoja’, kojih nije bilo malo“, objavio je na platformi X predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov.

U posebnoj objavi stranka je zahvalila svima koji su sudjelovali „u pothvatu čiji je rezultat jasan: autentičan glas Hrvata će se jasno čuti u lokalnim skupštinama Subotice i Sombora“.

DSHV je nastupao u koaliciji s bošnjačkom Strankom pravde i pomirenja te se zalagao za uključivanje Hrvata u procese donošenja odluka, otvaranje Hrvatskog školskog centra u Subotici, obnovu hrvatske drame u gradskom kazalištu, bolju komunalnu opremljenost sredina u kojima žive pripadnici te zajednice.

Lokalni izbori koji su održani u cijeloj Vojvodini protekli su u Novome Sadu uz velike napetosti, nasilje i neregularnosti za što je oporba optuživala vladajući SNS.

Tijekom dana došlo je do incidenta između policije i oporbenih aktivista kada su oni pokušali ući u prostorije Novosadskog sajma, tvrdeći da se u njima nalazi call centar SNS-a i da se odatle provode izborne makinacije.

„U dvorani Novosadskog sajma nalazilo se na stotine aktivista SNS-a, kao i batinaša obučenih u crno s maskama na licu“, priopćila je oporbena koalicija „Udruženi za slobodan Novi Sad“, koju čini 12 stranaka i pokreta na čije je aktiviste bačen suzavac.

Ispred i u Sajmu zato su tijekom noći bile raspoređene jedinice žandarmerije.

SNS je proglasio pobjedu na lokalnim izborima u svim mjestima Vojvodine.

Najnovije

Uvjerljiva pobjeda Mostara za kraj regularnog dijela prvenstva

Seniori HKK Mostar upisali su sigurnu i uvjerljivu pobjedu...

Gradonačelnik Kordić istrčao humanitarnu utrku u sklopu Mostar Run Wekenda

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić istrčao je humanitarnu utrku...

Svjetski dan voda 2026. – „Voda i rod“: Ravnopravno sudjelovanje u upravljanju vodnim resursima

Povodom Svjetskog dana voda, koji se svake godine obilježava...

Sveučilište u Mostaru i HINA potpisali sporazum o suradnji: Povezivanje akademske zajednice i relevantnih medijskih institucija

Potpisivanjem sporazuma o suradnji između Sveučilišta u Mostaru (SUM)...

Sveučilište u Mostaru organizira Tjedan znanosti i umjetnosti

Sveučilište u Mostaru od 23. do 27. ožujka 2026....

Dizajn talk s Modrom Stijenom: Kako dizajneri danas koriste kamen i keramiku u interijerima?

U programu Običnog radija emitirana je nova epizoda emisije...

NIKŠA predstavio novu pjesmu „Kriva žena“: Iskrena balada o ljubavi i pogrešnim izborima

Glazbenik Nikša Jurinović, kojeg publika pamti iz popularnog dua...

Sveučilište u Mostaru predstavlja nove vizuale upisne kampanje: „Jedan je prvi korak! Jedno je Sveučilište!“

Sveučilište u Mostaru predstavlja nove vizuale upisne kampanje pod...