Usuglašena rezolucija o Srebrenici, čeka se Opća skupština UN-a

Usuglašen je prijedlog rezolucije kojom se podsjeća na genocid nad Bošnjacima Srebrenice, počinjen u srpnju 1995., i o njemu bi se tijekom svibnja trebalo raspravljati na zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda, potvrdio je veleposlanik BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija.

Lagumdžija je na društvenoj mreži X naveo kako je postupak usuglašavanja rezolucije, čiji su formalni predlagatelji Njemačka i Ruanda, okončan i upućen predsjedniku Opće skupštine UN Dennisu Francisu pa će njen tekst biti predstavljen državama-članicama svjetske organizacije od kojih se očekuje potpora.

Rezolucija poziva da se 11. srpnja uspostavi kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, još jednom osuđuje sve postupke kojima se veličaju počinitelji ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida utvrđenih presudama međunarodnih sudova, ističe važnost dovršetka postupka potrage za posmrtnim ostacima preostalih žrtava koji do sada nisu pronađeni i poziva na nastavak procesuiranja počinitelja genocida koji su još na slobodi.

Rezolucijom se kani pozvati sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida, poštuju međunarodno običajno pravo o sprječavanju i kažnjavanju genocida uz poštivanje relevantnih odluka Međunarodnog suda pravde (ICJ).

Od glavnog tajnika UN-a traži se uspostava programa informiranja pod nazivom “Genocid u Srebrenici i Ujedinjeni narodi”, koji bi trebao biti u primjeni već uoči naredne godine kada se obilježava 30. obljetnica tog zločina.

Sve države-članice UN, kao i nevladine udruge i civilno društvo, predlagatelji rezolucije istodobno pozivaju na odgovarajuće aktivnosti u znak sjećanja i odavanja počasti žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine.

Kao sponzori rezolucije prijavile su se najutjecajnije zapadne države te značajne islamske zemlje, a među državama regije jugoistoka Europe sponzori su joj Slovenija i Sjeverna Makedonija.

Srbija se pak usvajanju rezolucije odlučno protivi i poduzima sve ne bi li što veći broj članica UN-a uvjerila da barem ostanu suzdržane pri glasanju na Općoj skupštini.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik inzistiraju na tvrdnjama kako se ovom rezolucijom pokušava nametnuti kolektivna krivnja srpskom narodu te opetovano inzistiraju na tome da u Srebrenici nije bilo genocida iako je to potvrđeno presudama Haaškog tribunala i ICJ-a.

Pripadnici vojske i policije bosanskih Srba su u srpnju 1995., nakon okupacije Srebrenice koja je bila proglašena zonom pod zaštitom UN-a, planski i sustavno pobili više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, dok su žene i djecu protjerali iz enklave.

Zbog planiranja i provedbe genocida u Srebrenici na doživotni zatvor osuđeni su ratni politički i vojni čelnici bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić.   

Najčitanije

Kada će se izravno birati gradonačelnici u Mostaru i Sarajevu?

Središnje izborno povjerenstvo BiH će na sjednici koja će...

HBK o pastoralu stranaca: Uskoro dolazi svećenik s Filipina

Predstavnici Hrvatske biskupske konferencije na kraju plenarnog zasjedanja HBK, javnost su...

Ubio mladu tiktokericu pa onda slao poruke njezinoj majci

Procurili su detalji optužnice protiv Ognjena Dabetića koji je...

Četvero mrtvih kod Sinja

U prometnoj nesreći u mjestu Brnaze jutros oko 7...

Dr. Jure Burić: Stjepo Bartulica – tog čovjeka kupiti ne možete

Stjepo Bartulica, odmjeren, pametan, izuzetno inteligentan, komunikativan, uvažavan i...

Viktorija Bukovac: Nije uobičajeno najveću bol života podijeliti sa svijetom

U tišini koja govori više od riječi, Viktorija Bukovac...

Andrej Galić: Ovo je hvale vrijedan turnir za naselje Centar 2 i Mostar

Drugo izdanje "Street Soccer 2024." turnira kreće početkom lipnja....

Baby Lasagna novčanu nagradu želi donirati

Baby Lasagna je u četvrtak, na svom Instagram profilu,...