U zadnjih nekoliko dana intenzivirala se priča o pokretanju Izmjena i dopuna zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja“ vezano za tzv. altruističnu donaciju i transplantacije organa.
S tim u vezi kao Udruga dijaliziranih i transplantiranih pacijenta želi reći slijedeće:
Od 2013. i 2014. godine kada je Udruženje iz ZE-DO županije pokrenulo inicijativu o Izmjeni Zakona a na tome nastavilo raditi UDITB FiH.
Naime i tada je UDiTB F BiH zagovarao da u paketu ide izmjena i dopuna zakona, pod jedan iz „informirani“ u „pretpostavljeni pristanka“, što znači da smo svi donori u FBiH osim ako se drugačije nismo izjasnili i pod dva, da se u izmjene uvrste unakrsne i prijateljske (altruističke) transplantacije. No, to je u startu odbijeno.
Bojeći se da nećemo moći doći do izmjena i dopuna Zakona vezanog za „pretpostavljeni pristanak“ odustali smo od prijedloga za prijateljske transplantacije.
To odustajanje je u tom trenutku sigurno bilo opravdano, jer kako objasniti činjenicu da smo u 6. mjesecu pa ponovo u 10. mjesecu 2017. morali izići na ulicu kao bolesni ljudi, dijalizirani i transplantirani, kako bi se Izmjene i dopune zakona o „pretpostavljenom pristanku“ usvojile!?
Inicijativa je bila naša, predlagač je bilo Federalno ministarstvo zdravstva, provedene su i mnoge javne rasprave, čekala su se mjesecima i godinama očitovanja 10 županija o Izmjenama ovog Zakona.
Na kraju, pod pritiskom pacijenata „Izmjene i dopune zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja“ usvojene su prvo u Domu naroda FBIH a potom 21.11.2017. i u Zastupničkom domu FBiH.
Nakon pandemijskih godine, prošle godine smo ponovo pokušali s izmjenama i dopunama Zakona o transplantaciji i pokrenuli inicijativu o izmjenama vezanih za tzv. „unakrsne transplantacije“ te opet uz te izmjene da idu u paketu i prijateljske transplantacije.
Međutim, iz Federalnog ministarstva zdravstva a i u razgovoru sa nekim parlamentarcima, sugerirano nam je da prijateljske transplantacije sigurno neće biti podržane. Tako smo poslali prijedlog izmjene i dopune zakona samo za unakrsne transplantacije.
S tim u vezi, raduje nas pokretanje inicijative nekih parlamentaraca da dođe do Izmjene i dopune Zakona o transplantaciji organa i tkiva u smislu, da se u tu Izmjenu uvrste prijateljske transplantacije.
Inicijativa je pokrenuta kako bi spasili još jednog našeg kolegu kojemu je žurno potrebno presađivanje jetre. Ako ovom izmjenom Zakona uspijemo spasiti ovaj mladi život to će biti pobjeda svih nas.
No moramo se zapitati, što smo do sada radili? Zašto ovaj Zakon nije ranije predložen od strane nekoga od zastupnika u Parlamentu FBIH? Jesmo li trebali čekati da se dogodi ovaj slučaj da se mladi čovjek dovede u životnu opasnost pa da se probudimo i krenemo razmišljati o doniranju organa?
Na edukaciji i podizanju svijesti kod građana kao Udruženje, godinama radimo na tome, zajedno s Donorskom mrežom u BiH. Ali naš rad, entuzijazam i problemi koje imao nisu prepoznate od institucija koje bi nam mogle pomoći.
Druga stvar, transplantaciju jetre moramo razvijati u našoj zemlji!!
Mi to možemo, to je pokazao UKC Tuzla koji je nedavno uradio jednu kadaveričnu transplantaciju jetre. I na samo jetre, treba razvijati i transplantaciju bubrega, a vrijeme je i da se uradi i prva transplantacija srca.
Ovo govorimo u svijetlu pristupa naše zemlje Eurotransplantu.
Da je BiH u ovom trenutku članica Eurotransplanta ovaj mladi čovjek bi dobio jetru u roku od 24-48 sati.
Da bi došli u poziciju pristupa Eurotransplantu ključan je broj kadaveričnih transplantacija u našoj zemlji jer je Eurotransplant najveća NVO za razmjenu organa. Ali ako nemamo što da zamijenimo onda se ne možemo priključiti ovoj organizaciji.
Nadamo se najboljem ishodu za mladića koji čeka na transplantaciju jetre. Važno je spasiti život.