U Mostaru je u sklopu projekata EU4AGRI i EU4AGRI-Recovery, koje finansira Evropska unija, organizovana dvodnevna radionica za predstavnike bh. medija čiji je cilj podizanje svijesti o poljoprivredno-prehrambenom sektoru u Bosni i Hercegovini i finansijskoj podršci koju EU omogućava bh. poljoprivrednicima.
Sudionici su imali priliku unaprijediti svoje vještine i znanja o projektima EU4AGRI i EU4AGRI-Recovery, kroz raznovrsne interaktivne radionice i predavanja iz prakse, te posjetu jednom od uspješnih korisnika EU4AGRI projekta.
“Zadovoljstvo nam je da organiziramo drugu medijsku radionicu, ovoga puta u Mostaru. Prva je bila u Bijeljini u maju mjesecu ove godine. Sretni smo da postoji veliki interes medijskih kuća i da imamo dobru suradnju kroz naše projekte i rad. Medije smatramo saveznicima u plasiranju našeg glasa do potencijalnih i krajnjih korisnika. Upravo to je i cilj okupljanja predstavnika i predstavnica medija u Mostaru, da predstavimo naše ciljeve, misiju projekata i sve druge aktivnosti i rezultate koji su važni za krajnje korisnike. Naime, najvažnija poruka koju šaljemo danas jeste da potencijalni korisnici u poljoprivredno-prehrambenom sektoru saznaju za mogućnosti koje im se nude kroz naše projekte, a to je pristup bespovratnim finansijskim sredstvima Evropske unije”, poručila je u svom izlaganju Nežla Adilagić, projektna menadžerica EU4AGRI projekta.
Osim što su stekli nova znanja, predstavnici 15 medijskih kuća iz cijele Bosne i Hercegovine imali su priliku razgovarati o izazovima i prilikama sa kojima se suočavaju tokom izvještavanja o poljoprivrednio-prehrambenim temama, i spremnosti proizvođača da sudjeluju u stvaranju boljeg imidža i promociji ovog sektora u javnosti.
Razmjena ideja i iskustava između različitih medijskih kuća doprinijela je stvaranju plodnog okruženja za buduću suradnju.
U okviru radionice organizirana je i posjeta korisniku EU4AGRI projekta, “Hercegovačkom selu” u Čitluku, kako bi se medijskim predstavnicima prezentirala uspješna priča projekta, te kako bi se izgradili kapaciteti za što bolje i aktivnije izvještavanje o poljoprivrednim temama.
“U našem okruženju ljudi još nisu svjesni da im ovakvi fondovi Evropske unije mogu pomoći u samom unapređenju proizvodnje, digitalizaciji i modernizaciji proizvodnih pogona. U partnerstvu sa Općinom Čitluk osmislili smo koncept od proizvodnje do realizacije u našoj kušaonici, gdje je Općina nositelj projekta u marketinškom smislu, te je taj prijekat uspješno i realiziran na našu veliku radost”, poručio je Anđelo Vasilj, menadžer “Hercegovačkog sela”.
U okviru projekta EU4AGRI, zahvaljujući sredstvima EU, 19. septembra objavljen je novi Javni poziv za mjeru podrške investicijama u primarnu poljoprivrednu proizvodnju. U sklopu ovog javnog poziva na raspolaganju je 2 miliona KM, a sredstva podrške po jednoj prijavi mogu iznositi od 20.000 KM do maksimalno 200.000 KM (bez PDV-a).
Kroz ovaj javni poziv Evropska unija će podržati poljoprivredna gazdinstva koja doprinose stabilizaciji/jačanju proizvodne konkurentnosti i povećanju nivoa produktivnosti primarne poljoprivredne proizvodnje kao što su: proizvodnja mlijeka, mesa, uzgoj žitarica i uljarica, uzgoj voća, uključujući vinogradarstvo i masline, uzgoj povrća, proizvodnja sadnog materijala (sadnice voća, presadnice povrća i sjemenski krompir), proizvodnja jaja, uzgoj ribe, uzgoj začinskog bilja, ljekobilja, i gljiva, kao i proizvodnja meda.
Prijave se mogu podnositi od 05.10.2023.godine. Krajnji rok za podnošenje prijava je 20. novembar 2023. godine, do 15:00 sati. Prijave podnesene nakon isteka roka se neće uzeti u razmatranje.
Prijava se podnosi ISKLJUČIVO putem online platforme https://javnipoziv.undp.ba. Instrukcije za korištenje online platforme možete pronaći na istom linku.
EU4AGRI je četverogodišnji (2020-2024) prijekat Evropske unije vrijedan 20.25 miliona eura čiji je cilj modernizacija poljoprivredno-prehrambenog sektora u Bosni i Hercegovini. Projekat provode i sufinansiraju Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH i Češka razvojna agencija (CzDA). Kroz EU4AGRI-Recovery, EU pruža podršku Bosni i Hercegovini u ublažavanju ekonomskih efekata pandemije COVID-19 na poljoprivredno-prehrambena preduzeća i operatere ruralnog turizma, te osiguranje kontinuiteta njihovog poslovanja.