Zdravka Lončar: Medicinska sestra je prije svega poziv, a imamo hiperprodukciju kadra

10. Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem će se održati 13. i 14. rujna 2024. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Predsjednica organizacijskog odbora 10. Simpozija medicinskih sestara/tehničara Zdravka Lončar bila je gošćom na Običnom radiju.

“Jubilarni deseti simpozij je na temu „Obrazovanje medicinskih sestara/tehničara u skladu sa standardima i normativima zdravstvene zaštite (njege)“, naglašavam zdravstvene njege jer je to naša glavna djelatnost u sustavu zdravstva za sve osiguranike. BiH je potpisala pristupne pregovore za Europsku uniju i obrazovanje je jako važna tema. S našim simpozijima smo uvijek bili korak ispred, prepoznavali smo potrebe sestrinstva, učili od drugih i ove godine tema nam je vrlo važna. U državi koja ima 3 milijuna 800 tisuća stanovnika imamo 39 obrazovnih ustanova za srednju stručnu spremu (bilo državnih ili privatnih). Fakulteta za sestre ima 15, usuđujem se reći da je to hiperprodukcija kadra.”, kazala je na početku razgovora Zdravka Lončar.

Naš simpozij je prepoznat preko granice, zainteresiranost je jako velika i pasivnih i aktivnih predavača. Ove godine imamo kolege iz Njemačke, Hrvatske, Crne Gore, Srbije i svakako BiH.”, kazala je Zdravka Lončar.

Simpozij se održava u organizaciji Sveučilišne kliničke bolnice Mostar i Udruge/Udruženja medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini, a pod pokroviteljstvom Ministarstva civilnih poslova BiH.

Obratili smo se ministrima obrazovanja da dođu na simpozij kako bi alarmirali i njih i javnost da moramo činiti promijene i da svoj popis stavljaju na broj registriranih ustanova, na broj upisanih učenika i studenata, da traže potrebe od zdravstvenih ustanova. Na predavanju će biti svakako prvi čovjek javnog zdravstva i mnoge druge osobe iz političkog i društvenog života. Simpozij je rastao s nama, prvi simpozij su sve prijavljene teme i radove pregledavali liječnici, ali nakon već četvrtog simpozija to rade samo sestre. To je naš rast i tu se ne zaustavljamo, ovogodišnja tema je polučila veliku zainteresiranost.“, ističe Zdravka Lončar.

Sestra je prije svega poziv. Kada hoćete biti sestra osjećate poziv upisujete medicinsku školu i morate raditi na sebi. Osim empatije i poziva, sestra treba stjecati i teorijsko znanje i vještine. Sada se upisuju na fakultete zdravstvenih studija gimnazijalci i osobe iz ekonomske škole osobe što je zakonski dopušteno, ali pitam se jesu li to sve pozivi.“, objašnjava Zdravka Lončar – glavna medicinska sestra Sveučilišne kliničke bolnice Mostar

Plakat 10. simpozija medicinskih sestara/tehničara u Mostaru

Cilj ovog Simpozija jeste donijeti važne zaključke koje ćemo ispred Udruge uputiti prema nadležnim ministarstvima obrazovanja te pokušati utjecati na ublažavanje posljedica koje proizlaze iz sadašnjeg sustava obrazovanja, a to su s jedne strane hiperprodukcija kadra i s druge strane pritisak na zdravstvene ustanove.

Zaključci simpozija će ići u pravcu da se u ovoj državi onemogući upisivanje medicinskih škola vanredno. Primjerice završite drugu školu i polažete razliku predmeta i dobijete diplomu. To nemamo u zemljama koje će biti gosti na simpoziju. Vanredno polaganje bi trebalo onemogućiti i to kod na predugo traje. Biti sestra a polagati razliku predmeta treba zakonski onemogućiti. Prenijet ćemo poruku i da se kontroliraju kvote upisa na fakultet i srednje škole. U našoj državi postoje fakulteti za sestre, a da u blizini nije sveučilišna bolnica i to nije dobro i tu nema budućnosti. Težimo tome da sustav zdravstva podignemo na veću razini, da kvaliteta sestrinskog rada ima svoje rezultate kroz njegu, prevenciju promociju kako za pojedinca tako i za obitelj i sredinu.”, zaključila je Zdravka Lončar.

Najčitanije

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

VIP Betting kladionica zapošljava više djelatnika

VIP Betting kladionica otvara nove poslovnice u Mostaru i...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Mahir Bjelonja: ZEOS je omogućio da se elektronski otpad odlažete besplatno

Društvo ZEOS eko-sustav d.o.o. prvi je operater sustava upravljanja...

Marko Džakula: Folklor uistinu spaja ljude

HKUD Dubrave Aladinići osnovano je 1997. godine. Jedno je...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...

Šejma Kuko i Begza Kurtović: Posvetimo se zajedno očuvanju bosanskog brdskog konja

U sedmoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovaramo na...