Sudac Općinskog suda u Mostaru, Goran Jurko, i drugi put je donio Rješenje koji onemogućava zakonsko pravo djelatnika u obrazovanju HNŽ-a na štrajk.
Napisao je u Rješenju da ostaje pri izrečenoj mjeri osiguranja te da će konačnu odluka donijeti sud u parničnom postupku, onemogućivši tako na duže vrijeme mogućnost štrajka.
Sudac je uvažio mišljenje Vlade da bi „štetne posljedice bile nepopravljive i nesagledive za evidentno oko 20.000 učenika jer bi im bilo onemogućeno osnovno pravo da se redovito školuju, bili bi oštećeni i roditelji uključeni u organizaciju zbrinjavanja i čuvanja djece za vrijeme štrajka zbog čega svoje poslovne aktivnosti stavljaju u drugi plan, štetne posljedice izravno bi trpila Županija i proračun županije HNŽ-a koji financira rad škola i nastavnog osoblja“.
Kako je navedeni sudac uvažio gore navedene razloge, koji su po nama više nego neosnovani, i dalje smatramo da iza svega stoji sprega izvršne i sudske vlasti u HNŽ-u.
Bilo koji štrajk, pa tako i naš, je zakonsko sredstvo radnika za ostvarivanje svojih prava ili zahtjeva.
Izjave da će štrajk za posljedicu imati nepopravljive i nesagledive štete su smiješne, a istina je da će sada s 20.000 učenika raditi 3.000 nezadovoljnih djelatnika u školama.
Mislimo da je ovim Rješenjem nanesena nepopravljiva i nesaglediva šteta odgojno-obrazovnom procesu u HNŽ-u od strane Vlade HNŽ-a i Suda.
Smatramo ako Vlada nije u stanju da rješava nagomilane probleme u obrazovanju i druge , a ova nije, da trebaju podnijeti kolektivnu ostavku i na taj način zaštite sve proračunske korisnike i demokraciju u HNŽ-u. Ne želimo biti taoci nesposobnih Vlada.
Poručujemo Vladi HNŽ-a da se nećemo nikada pomiriti s ovakvim presudama suda i iskoristiti ćemo sve zakonske mogućnosti u zaštiti radničkih prava.