Novi val: Istraživanje biodiverziteta na području Blagaj

Omladinski klub Novi val s ponosom najavljuje pokretanje projekta “Istraživanje biodiverziteta na području Blagaja” koji se provodi u partnerstvu s Mrežom za izgradnju mira i UG Fojničani, u okviru USAID-ovog projekta Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resursnim organizacijama (LRO/A). Ovaj važan projekat ima za cilj proučavanje raznolikosti biljnih i životinjskih vrsta u našem području. Prve aktivnosti projekta sprovodi Saudin Merdan, konzervacijski biolog i ekolog s bogatim iskustvom u proučavanju i očuvanju biodiverziteta s kolegicama Aleksandrom Babić i Lejlom Demirović.

Tijekom nedavnih terenskih aktivnosti, tim istraživača zabilježio je nekoliko značajnih nalaza koji ukazuju na bogatstvo i raznolikost herpetofaune u Blagaju. Ove vrste su od posebnog značaja za očuvanje ekosustava i pružaju uvid u ekološko stanje našeg područja. Ističemo nekoliko važnih nalaza:

  1. Žuti mukač (Bombina variegata) – Ova vrsta, koja je uključena u listu Natura 2000, predstavlja važan pokazatelj ekološkog stanja područja Hercegovine. Njena prisutnost ukazuje na zdravlje vlažnih staništa, koja su ključna za očuvanje bioraznolikosti.
  2. Šareni daždevnjak (Salamandra salamandra) – Ova vrsta se nalazi na IUCN listi sa statusom ugroženosti VU – vrste kojima prijeti visoki rizik od izumiranja u prirodi. Njeno otkriće u ovom području dodatno naglašava potrebu za zaštitom staništa u kojem živi, jer su ovi vlažni ekosustavi vitalni za opstanak mnogih vrsta.
  3. Kućni macaklin (Hemidactylus turcicus) – Ove godine, ovaj gekon je prvi put registriran na području Blagaja, čime se potvrđuje bogatstvo herpetološke raznolikosti. Ova vrsta je jedina od svog tipa koja se može naći u Bosni i Hercegovini, a njen pronalazak ukazuje na mogućnosti širenja i adaptacije vrsta u ovom regiji.

Saudin Merdan, vođa herpetološkog istraživanja, izjavio je: “Blagaj je jedan od vrlo važnih hotspotova za biodiverzitet, i mora se posvetiti posebna pažnja ovom području kako bi se osigurala zaštita i sprovela buduća istraživanja.” Njegova posvećenost istraživanju i očuvanju prirode doprinosi boljem razumijevanju ekosustava i njihovih potreba.

U sljedećem razdoblju, Omladinski klub Novi planira proširiti istraživanje na botaniku i male sisare. Ova dodatna istraživanja će omogućiti još sveobuhvatniji uvid u bioraznolikost područja Blagaja, kao i identifikaciju vrsta koje su ključne za ekosustav.

Omladinski klub Novi poziva sve zainteresirane da prate naš rad i podrže napore u očuvanju prirodne baštine našeg kraja. Sudjelovanje zajednice u ovim istraživanjima ključno je za očuvanje biodiverziteta, a sve zainteresirane pozivamo da se uključe u aktivnosti projekta ili da se obrate za dodatne informacije.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

METUS zapošljava montere dizala za rad u inozemstvu i Hrvatskoj

METUS je renomirana hrvatsko- švedska kompanija s dugogodišnjem iskustvom...

Marijana Zubac: Velik je interes za zdrav način života

Marijana Zubac, osnivačica Nutricentra Mostar je gostovala u programu...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Davor Baković: Speleoobjekti su jako osjetljivi ekosustavi

Još jednom smo u programu Običnog radija razgovarali na...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...