„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je počeo 2012. godine i do sada je u volonterskim akcijama čišćenja ilegalnih deponija otpada i sadnje drveća sudjelovalo 206.981 volontera, koji su očistili oko 16.370 tona otpada i zasadili 485.716 sadnica raznih vrsta drveća.
PR Udruženja UG Ruke, projekta „Let’s Do It“ Nejla Ahmetagić govorila je na temu Okolišni problem današnjice s naglaskom na digitalni otpad. Ovo je još jedna emisija u sklopu projekta “Daj zemlji priliku”.
“Let’s Do It projekt u BiH je dio svjetskog projekta koji se provodi u 168 zemalja i uzelo je sudjelovanje više od 35 milijuna volontera. U prvih deset smo zemalja u Europi po bogatstvu vode, 43% teritorija BiH je pod šumama su podaci koji daju inspiraciju za rad i motivaciju te okupljanje odgovornih građana za učinak promjene.“, kazala je za početak razgovora Nejla Ahmetagić.
“Svaka pretraga na Internet pretraživaču, poslani mail, fotografija koja je pohranjena na Cloudu zauzima i zahtjeva potrošnju određene količine energije. Svi mi na mobitelima posjedujemo mailove koji nam više ne služe, nalaze se u spamu ili junku, ili neke mutne fotografije i duple fotografije. Sve to što se nalazi na našim mobilnim uređajima i laptopima a više nam ne koristi definira se kao digitalni otpad. Bitno je razgraničiti još jednu činjenicu, građani često ovaj otpad pomiješaju s elektronskim otpadom. Elektronski otpad je nešto opipljivo uređaji, mali kućanski aparati… Dok je digitalni otpad imaginaran, njega ne možete uzeti u ubaciti u kantu kao primjerice mobitel.”, objasnila je Nejla Ahmetagić.
“Najčešći oblici digitalnog oblika, fotografije, razgovori na društvenim mrežama, mailovi, arhive koje nam ne koriste više. Digitalni otpad je imaginaran i to otežava samo povećanje svijesti o zagađenju okoliša ovom vrstom otpada. Nije nešto opipljivo i našem mozgu je teško razumjeti kakav je to proces zagađenja od poslanog maila do zagađenja zraka. Zabrinjavajući podatak je da 20 poslanih mailova jednako je zagađenju koji prouzrokujemo vožnjom 1000 km automobilom. Svjesni smo da naš automobil zagađuje okoliš, ali mislim da nismo da mail uzrokuje zagađenje okoliša.”, kazala je Nejla Ahmetagić.
“Svatko od nas utječe na proizvodnju digitalnog otpada, pa može utjecati i na njegovu redukciju. Svi bi trebali obrisati aplikacije koje ne koristimo, fotografije koje su duple i mutne, duple dokumente, prezentacije i materijal koji ne koristimo.“, zaključila je na kraju Nejla Ahmetagić.