Mostarski muftija “osvaja” što u ratu nije tzv. Armija RBiH 

Muftija mostarski Salem ef. Dedović u kampanju lobiranja za izgradnju objekta Islamske zajednice iza zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru uključio je i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, kojeg je Dedović sa svojim izaslanstvom posjetio, piše Hrvatski Medijski Servis.

Muftija je Bećiroviću kazao kako očekuje od gradskih vlasti u Mostaru da uskoro odobri izgradnju islamskog Interkulturnog centra „Mevlana“, na lokaciji koju on naziva Lakišića harem, a Bećirović je, kako je priopćeno iz njegova ureda, podržao Dedovićev zahtjev, kojeg muftija, koliko je poznato još nije podnio gradskim vlastima.

Bećirović je podržao prijedlog mostarskog muftije za izgradnju Interkulturnog centra „Mevlana“ s ciljem “povezivanja građana Mostara i afirmiranja ljudskih prava i sloboda svih građana ovog grada”.

-Gradske vlasti Mostara ne trebaju favorizirati jedan narod već biti u funkciji svih građana Mostara, poručio je Bećirević, zaboravljajući kako za razliku od njegove Tuzle Mostarom ravnopravno upravljaju predstavnici Hrvata i Bošnjaka, bez čije suglasnosti nije moguće donijeti ni jednu važniju odluku u gradu.

Bošnjački član Predsjedništva tako se stavio u funkciju kampanje mostarskog muftije koji bi gradio islamski objekat na mjestu gdje je važećim prostornim planom predviđena izgradnja trga. Da bi se udovoljilo muftijinom zahtjevu bilo bi potrebito izmijeniti regulacijski plan o čemu odlučuje Gradsko vijeće Mostara dvotrećinskom većinom.

Zanimljivo je kako muftija Dedović za lokaciju na kojoj bio on gradio, suprotno regulacijskom planu, pogrešno naziva Lakišića harem. Naime, poglavar Islamske zajednice reis Kavazović javno je potvrdio da su posmrtni ostatci s tog lokaliteta ekshumirani još dave 1884. godine. Od tada je to zemljište, na kojem se u vrijeme Austrougarske nalazila Željeznička stanica više puta mijenjalo vlasnike. No, nikada nije bilo vlasništvo Islamske zajednice.

Kako saznajemo u Gradskoj upravi Mostara u istočnom dijelu grada postoje tri lokacije na kojima je prema regulacijskim planovima predviđena izgradnja vjerskih objekata.

No, muftiji te lokacije nisu zanimljive, on bi “osvajao” nove, koje u ratu nije uspjela osvojiti tzv. Armija RBiH./HMS/

Najčitanije

Šejma Kuko i Begza Kurtović: Posvetimo se zajedno očuvanju bosanskog brdskog konja

U sedmoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovaramo na...

Jelena Rozić: Cijeli motiv knjige je šetnja Mostarom, mojim životom i sjećanjima

Jelena Rozić, spisateljica iz Mostara, predstavlja mostarskoj publici svoju...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...