Besim Gurda: Umjesto restauracije staništa kod nas investitori kopaju na najvrjednijim područjima biodiverziteta

Besim Gurda, ing. šumarstava i projekt menadžer Udruženja građana Fojničani – Maglaj bio je gostom u programu Običnog radija. Razgovarali smo na temu “Biodiverzitet BiH” u sklopu projekta “Daj zemlji priliku”.

Eko sustav je zajednica živih organizama koji čine biodiverzitet i neživih komponenti a to su staništa. Biodiverzitet označava raznovrsnost svih živih organizama unutar ekosustava. Biodiverzitet se dijeli u tri razine: ekosustavni, specijski i genetički. Svako narušavanje i smanjenje biodiverziteta može dovesti do poremećaja funkcionalnosti ekosustava što može imati ozbiljne posljedice po prirodne resurse bilo da je to narušavanje odražavanja kvalitete vode i zraka, oprašivanje biljaka, razgradnja organskog materijala. Sve posljedice se odražavaju na čovjeka.“, objasnio nam je Besim Gurda na početku emisije.

Izazovi su brojni prilikom istraživanja. Svjesni smo zašto nemamo zaštićenih područja u većoj mjeri. Prije svega politika, gdje god se krene s pokretanjem inicijativa i zagovaranjem problem je nerazumijevanje politike za potrebe zaštite prirode. Sve inicijative se uglavnom razvlače.“, kazao je Besim Gurda.

Građanima i vlasima je važno poručiti da očuvanje prirode nije samo odgovornost institucija i stručnjaka već i nas i svakog pojedinca i zajednice. Priroda i naš okoliš su povezani s našim zdravljem i kvalitetom života. Treba djelovati na dugoročnoj održivosti prirodnih resursa od kojih zavisimo, posebno je to izraženo u našoj zemlji gdje je biodiverzitet izuzetno bogat, a očuvanje prirode je pitanje opstanka mnogih autohtonih vrsta. Očuvanje prirode dugoročno donosi ne samo socijalne i zdravstvene nego i ekonomske koristi. Ovo naglašavam jer je često izgovor vlasti i građana da se na isplati ulagati u prirodu zbog očuvanja radnih mjesta moramo eksploatirati. Moramo na vrijeme shvatiti da je zaštita prirode koja za nuspojavu ima i razvoj održivog turizma i može prihodovat značaju ekonomsku korist uz istovremeno očuvanje prirodnih resursa.“, zaključio je Besim Gurda.

Projekt "Daj zemlji priliku" sufinancirao je Fond za zaštitu okoliša FBiH. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Običnog radija i ne predstavlja nužno stav Fonda za zaštitu okoliša FBiH.

Najčitanije

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za nova radna mjesta – 2 izvršitelja

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Šejma Kuko i Begza Kurtović: Posvetimo se zajedno očuvanju bosanskog brdskog konja

U sedmoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovaramo na...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

U Vukovaru pokopan legendarni hrvatski branitelj Ivica Leutar – Iva

Dana 26. veljače 2024. godine, u Vukovaru, na Novom...

Camino Međugorje: Hodočašće zajedništva i vjere u Korizmi

Kroz proteklih nekoliko tjedana, intenzivno su se pripremali svi...

Marinko Colnago – odlazak basista i jednog od osnivača legendarne grupe Novi fosili

Glazbeni svijet jučer je potresla još jedna tužna vijest....

Katarina Tomić, Stanko Bošnjak i Luka Rajič: Cilj folklora je zajedništvo i sačuvati tradiciju naših starih

Članovi Hrvatskog kulturnog umjetničkog društva sv. Ante Cim Mostar...