Veliki broj kontroverznih reakcija i prijetnji putem društvenih mreža posljednjih dana usmjeren je prema Franji Šarčeviću, uredniku online portala Prometej i predavaču na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Sarajevu.
On je, naime, na platformi X prokomentirao fotografiju gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić s dječakom u uniformi i zelenom beretkom na glavi. Naveo je kako je ovo ”simbol samo jednog poremećenog društva u kojem se BiH nalazi”
”Takva fotografija kojom se na Dan neovisnosti pohvalila socijaldemokratska gradonačelnica Sarajeva, koja dolazi iz nominalno lijeve i najprogresivnije partije ovdje, pa ipak šalje takve militantske poruke i zloupotrebljava dijete, po meni je simbol jednog poremećenog društva. Rekao sam da se bojim da takvom društvu više nitko ne može pomoći”, navedeno je bilo u objavi Šarčevića 1. ožujka.
Nakon toga su krenule uvrede na njegov račun, ali i prijetnje. ”Ovo je profesor na PMF. On predaje našoj djeci. Njemu smeta što svaki Bošnjak i Bošnjakinja moraju njegovati. E što si bio profesor, bio si. Dolazim profesore”, samo je jedna od prijetnji koje je uputio Admir Mujanović, vijećnik Općinskog vijeća Općine Hadžići.
U izjavi za N1 Šarčević je kazao da se ne osjeća sigurno nakon prijetnji te da je MUP-u Županije Sarajevske i službeno podnio prijave, navodeći da će odgovorni sada policiji morati objasniti prijetnje. S obzirom da nije prvi put na meti online nasilja i govora mržnje, Šarčević je odlučio napustiti BiH.
“Osjećam se uznemireno i to me konstantno prati u različitim segmentima mog života. Umoran sam od toga da objašnjavam razlog svog postojanja i svoje elementarne, moralne činjenice. Ne želim da moja djeca odrastaju u ovakvom društvu. Odlučan sam otići iz BiH”, zaključio je.
Šarčević je za portal Žurnal kazao kako su komentatori na društvenim mrežama pokušali dokazati da BiH nije bolesno i poremećeno društvo, ali način na koji su to radili potvrđivao je njegovu tezu.
„Da je sve ostalo na standardnim botovima ne bi me toliko uzbuđivalo, ali su se onda uključili i pojedini mediji koji su na vrlo manipulativan način predstavili da sam ja pokrenuo hajku na bosansku djecu zbog 1. ožujka, što nije točno. U čitavu priču su uvukli i još jednoga Hrvata iz Tuzle“, navodi Šarčević.
Dodaje da je jedan vijećnik iz Hadžića javno napisao da „dolazi da ga ukloni s fakulteta“. Također, primio je veliki broj poruka s otvorenim, vulgarnim prijetnjama, u kojima vrijeđaju njegovu obitelj…
Franjo Šarčević navodi da se ovdje radi o strukturnom problemu, nikako incidentu, jer se sve ponavlja.
„Ovakve stvari doživljavam dugi niz godina, a pogotovo od 2017. godine kada je definirana takozvana „ideja građanske države“. Oni pokazuju da su ljudi poput mene višak. Trudit ću se da hrvatski nacionalisti iz ovoga ne izvuku neku korist, jer mislim da su oni dio iste priče“, zaključuje Šarčević.
Ovo i nije prvi put da je Šarčević na meti online nasilja i govora mržnje. U kolovozu 2022. bio je na udaru političkog magazina Stav i hajke na društvenim mrežama nakon što je portal Prometej na kritički način pisao o aktuelnim izmjenama Izbornog zakona BiH, prosvjedima pred zgradom OHR-a, ali i odluci Visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona. Tada su Šarčevića i njegovu suprugu nazvali „karcinomima“ poručivši da treba raditi na zaustavljanju njihove metastaze.
Sve prijetnje, naročito one usmjerene na život je dokumentirao i predao nadležnim istražnim organima.