Besim Gurda: Umjesto restauracije staništa kod nas investitori kopaju na najvrjednijim područjima biodiverziteta

Besim Gurda, ing. šumarstava i projekt menadžer Udruženja građana Fojničani – Maglaj bio je gostom u programu Običnog radija. Razgovarali smo na temu “Biodiverzitet BiH” u sklopu projekta “Daj zemlji priliku”.

Eko sustav je zajednica živih organizama koji čine biodiverzitet i neživih komponenti a to su staništa. Biodiverzitet označava raznovrsnost svih živih organizama unutar ekosustava. Biodiverzitet se dijeli u tri razine: ekosustavni, specijski i genetički. Svako narušavanje i smanjenje biodiverziteta može dovesti do poremećaja funkcionalnosti ekosustava što može imati ozbiljne posljedice po prirodne resurse bilo da je to narušavanje odražavanja kvalitete vode i zraka, oprašivanje biljaka, razgradnja organskog materijala. Sve posljedice se odražavaju na čovjeka.“, objasnio nam je Besim Gurda na početku emisije.

Izazovi su brojni prilikom istraživanja. Svjesni smo zašto nemamo zaštićenih područja u većoj mjeri. Prije svega politika, gdje god se krene s pokretanjem inicijativa i zagovaranjem problem je nerazumijevanje politike za potrebe zaštite prirode. Sve inicijative se uglavnom razvlače.“, kazao je Besim Gurda.

Građanima i vlasima je važno poručiti da očuvanje prirode nije samo odgovornost institucija i stručnjaka već i nas i svakog pojedinca i zajednice. Priroda i naš okoliš su povezani s našim zdravljem i kvalitetom života. Treba djelovati na dugoročnoj održivosti prirodnih resursa od kojih zavisimo, posebno je to izraženo u našoj zemlji gdje je biodiverzitet izuzetno bogat, a očuvanje prirode je pitanje opstanka mnogih autohtonih vrsta. Očuvanje prirode dugoročno donosi ne samo socijalne i zdravstvene nego i ekonomske koristi. Ovo naglašavam jer je često izgovor vlasti i građana da se na isplati ulagati u prirodu zbog očuvanja radnih mjesta moramo eksploatirati. Moramo na vrijeme shvatiti da je zaštita prirode koja za nuspojavu ima i razvoj održivog turizma i može prihodovat značaju ekonomsku korist uz istovremeno očuvanje prirodnih resursa.“, zaključio je Besim Gurda.

Projekt "Daj zemlji priliku" sufinancirao je Fond za zaštitu okoliša FBiH. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Običnog radija i ne predstavlja nužno stav Fonda za zaštitu okoliša FBiH.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Suzana Bošnjak i Ana Groznica: Pomozimo i ujedinimo se uz humanitarnu akciju za sestre Škegro

Zajednica žena HDZ-a BiH „ Kraljica Katarina Kosača“ na...

Ana Kordić: 25 godina spavamo, trebamo prednost dati prirodnim i ekološkim jastucima

Brand Pulvinaris predstavili smo danas u Vijestima plus Običnog...

Dr. sc. Anita Begić: Socijalni rad je plemenito zanimanje, a ta profesija je najviše izložena javnosti

Povodom Svjetskog dana socijalnog rada pročelnica Socijalnog rada Filozofskog...

Natječaj za najbolji literarni rad učenika osnovnih i srednjih škola

Potičući ljubav prema materinskome jeziku, stvaralaštvo mladih i trajno...

Mjesec dana do MoStart 2025: Očekuju vas teme budućnosti

Treća međunarodna konferencija o digitalnoj transformaciji u obrazovanju...

Tvrtka Radnik traži tesare, zidare, poslovođe, kraniste, vozače i strojare

Tvrtka Radnik d.d. Križevci, traži motivirane i odgovorne djelatnike...