Poništeno odobrenje za izgradnju hidroelektrane Dabar

Okružni sud u Banja Luci donio je presudu u korist Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” iz Sarajeva, poništivši rješenje, koje je izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. Sporno rješenje odobravalo je izgradnju infrastrukturnih objekata hidroelektrane “Dabar” d.o.o. Trebinje, na slivu rijeke Zalomke, u okviru projekta Gornji horizonti. Ovo Rješenje je utužio i Centar za životnu sredinu iz Banja Luke.

Međutim, presudom od 05.08.2024. godine, sud je uvažio tužbu Aarhus centra u BiH a odbacio tužbeni zahtjev Centra za životnu sredinu, navodeći, između ostalog, da Centar za životnu sredinu nije prikazao svoj pravni interes da sudjeluju ovom postupku, iako se radi o ekološkom udruženju čiji je cilj promoviranje zaštite životne sredine na razini BiH.

Zašto je presuda značajna?

Ovo je važan korak u zaštiti okoliša i očuvanju rijeka Hercegovine. Hidroelektrana “Dabar” planirana je kao dio projekta Gornji horizonti, koji bi preusmjeravao velike količine vode iz rijeka Zalomke, Bune, Bunice, Bregave, i Neretve, uzrokujući nepopravljive ekološke štete i ugrožavanje biološkog minimuma ovih rijeka.

Kršenje zakona i međunarodnih konvencija

U tijeku postupka, Aarhus centar u BiH je ukazao na niz pravnih i proceduralnih nepravilnosti, uključujući:

Nepravilnu primjenu zakona: Odluka o odobrenju izgradnje nije bila u skladu s relevantnim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju Republike Srpske, Zakona o zaštiti životne sredine, te Zakona o vodama.

Nepoštivanje Aarhuske konvencije: Konvencija, čiji je potpisnik i Bosna i Hercegovina, nalaže obavezno sudjelovanje javnosti u donošenju odluka koje se tiču okoliša, što u ovom slučaju nije ispoštovano.

Nepostojanje odgovarajuće procjene utjecaja na okoliš: Procjena utjecaja na životnu sredinu, koja je osnova za izdavanje ekološke dozvole, nije bila adekvatno sprovedena, a ekološka dozvola izdana je prije nego što su potrebni istraživački radovi dovršeni.

Ignoriranje međunarodnih ekoloških standarda: Projekt Gornji horizonti krši odredbe Espoo konvencije, Bernske konvencije i Ramsarske konvencije, koje su usmjerene na očuvanje okoliša i zaštitu prirodnih staništa.

Aarhus centar u BiH, u suradnji s Centrom za životnu sredinu i drugim organizacijama za zaštitu okoliša, nastavit će se boriti protiv projekata koji prijete prirodnim resursima i biološkoj raznolikosti Bosne i Hercegovine. Ova presuda predstavlja značajan korak u pravnom okviru zaštite okoliša, te šalje jasnu poruku da će se protiviti svakom pokušaju degradacije okoliša bez adekvatnih procjena i sudjelovanja javnosti. Važno je istaći da su oba ova udruženja zasebno utužila još četiri druge građevinske dozvole za HE „Dabar“ te se očekuje pravni epilog i u odnosu na ove tužbe.

Pozivamo institucije da se pridržavaju zakona i međunarodnih konvencija te da poštuju pravo građana na zdrav okoliš. Nastavit ćemo pružati podršku lokalnim zajednicama i raditi na očuvanju naših prirodnih resursa za buduće generacije. Pozdravljamo  ovu vażnu odluku Okružnog suda u Banjoj Luci i zahvaljujemo se na brzini uzimanja predmeta u rad.

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

Federacija je zločinačka tvorevina

Glede bezočnih napada na novinara Zorana Krešića priopćenjem se...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Adrijana Prskalo: Okolina igra važnu ulogu oko odrastanja i samopouzdanja djece

Promocija slikovnice „Nikada nećeš hodati sama“ održat će se...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Anes Podić: Naša priroda zatrpana je plastičnim otpadom

Predsjednik Udruge "Eko akcija" Anes Podić gostovao je u...