Održana premijera predstave „Žena himna“

U Povijesnom i pomorskom muzeju Istre – Kaštel Pula održana je premijera predstave „Žena himna“ u petak, 28. lipnja 2024. godine. Riječ je o međunarodnom projektu, odnosno, koprodukciji baljanskog Teatra Fort Forno, Istarskog narodnog kazališta Gradskog kazališta Pula, Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, Udruženja „Intermezzo” iz Sarajeva, a uz potporu Austrijskog kulturnog foruma Zagreb.

Tekst nagrađen prvom nagradom „Marin Držić“

„Žena himna“ dramski je tekst Davora Špišića nagrađen prvom nagradom za dramsko djelo „Marin Držić“ Ministarstva kulture i medija za 2022. godinu. Temelj drame čini život austrijske i hrvatske spisateljice Paule Preradović, autorice austrijske himne i unuke književnika Petra Preradovića koja je djetinjstvo i mladost provela u Puli. Režiju potpisuje Robert Raponja, a glazbu austrijska skladateljica Antonija Pacek, koja ju je uživo izvela na pozornici. Kostimografkinja je Desanka Janković, scenografkinja Jasmina Pacek, oblikovanje svjetla potpisuje Anđela Kusić, asistent redatelja je Davor Tarbuk, umjetnički savjetnik Dragan Komadina, a producentica Jasminka Mesarić. U predstavi igraju Monika DuvnjakSelma AlispahićAnita Schmidt i Katica Šubarić / Lara Živolić Agaj.

Ljudska i stvaralačka snaga Paule Preradović

„Raspad austrougarskog imperija, dva velika svjetska rata i postratno beznađe pedesetih u Austriji, povijesna su pozadina na kojoj se odvija burna Paulina intimna povijest, kao žene i kao umjetnice. Društva u kojima je Paula rođena i stasala, od djevojaštva do zrelosti, dominantno su muška zatvorena društva s hijerarhijom moći u kojoj za žene realno nije bilo mjesta. U takvoj konstelaciji, njezina ljudska i stvaralačka snaga prokrčila je put“, kazao je redatelj Robert Raponja.

„Na sceni su četiri žene, energična Monika Duvnjak kao Paula, u ulozi njezine majke i oca sjajna je Selma Alispahić, nacistkinja Gerda već je dobro poznato lice ovoga baljanskog teatra, inspirirana Katica Šubarić, a Ukrajinka Irina vrlo je korektna Anita Schmidt. Među glumicama je bila sjajna interakcija, svaka je prikazala svoje najjače glumačke sposobnosti i osobnosti, kreirajući uloge u ovome zahtjevnom tekstu. Predstava ide crescendom, a najjača je u drugom dijelu, kada se protagonistkinje nalaze pred teškim izazovima, što je redatelj Robert Raponja vrlo s(p)retno izveo. I sam je autor rekao da predstava itekako govori o Europi danas i gdje je vidljivo da povijest nije bila učiteljica života“, napisala je novinarka Glasa Istre Vanesa Begić.

Premijera predstave „Žena himna“ u Mostaru planirana je za jesen 2024. godine.

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

METUS zapošljava servisere dizala za rad u Zagrebu i okolici

METUS je renomirana hrvatsko-švedska tvrtka s dugogodišnjem iskustvom u...