Poljski kardinali protive se zabrani vjerskih simbola u Varšavi nakon poteza gradonačelnika Rafała Trzaskowskog.
“Vjerska neutralnost podupire svakoga bez brisanja identiteta i uvjerenja”, tvrdi kardinal Grzegorz Ryś kao odgovor na novu sekularnu politiku Varšave, piše Remix News.
Gradonačelnik Varšave Trzaskowski donio je politiku zabrane vjerskih simbola u gradskim uredima. Time je izazvao značajnu raspravu među vjerskim i političkim osobama.
Varšava je prvi poljski grad koji je primijenio takvu zabranu. Na taj je način spriječio državne službenike da na svojim stolovima ističu vjerske simbole, izvještava Gazeta Wyborcza.
Kardinal Ryś: ‘Zajednica među ljudima nije zajednica izbrisanih’
Obraćajući se medijima, nadbiskup Łódźa kardinal Grzegorz Ryś kritizirao je pristup lišavanja vjerskog identiteta s javnih prostora. Istaknuo je da prava zajednica uključuje prihvaćanje individualnih identiteta, a ne njihovo poništavanje.
“Moramo naučiti ključnu lekciju. Zajednica među ljudima nije zajednica izbrisanih”, rekao je.
Kardinal Ryś istaknuo je britanski model vjerske neutralnosti. U njemu država financira i javne i privatne škole, uključujući one vjerske, što je primjer podržavanja različitosti bez nametanja uniformnosti.
“Neutralna podrška gradi zajednicu. Zahtijevanje da svatko izbriše svoja uvjerenja – ne”, izjavio je. Izrazio je nadu da Duh Sveti vodi prema drugačijem iskustvu zajednice – onom koje poštuje različitost.
Povijesni pokušaji brisanja vjerskih identiteta
Nadbiskup Varšave kardinal Kazimierz Nycz također se oglasio podsjećajući ljude da povijesni pokušaji država da provedu apsolutno brisanje vjerskih identiteta nikada nisu doveli ni do čega korisnog. Naglasio je važnost pluralizma i poštivanja svih društvenih skupina i njihovih običaja, uključujući i vjerska obilježja.
Usred ovih crkvenih zabrinutosti, gradonačelnik Trzaskowski branio je uredbu, pojašnjavajući da ona ima za cilj odgovoriti na upite o prikladnosti vjerskih simbola u vladinim prostorijama i osigurava neutralnost i nediskriminaciju. Uvjeravao je da “nikakvi vjerski križarski ratovi ili dogmatske prakse nisu planirani”, a politika isključuje bolnice, škole i društvene centre.
Gradonačelnik je nadalje izjavio da će tradicionalni događaji, poput obilježavanja Varšavskog ustanka 1944., zadržati svoje povijesne vjerske komponente. Također je istaknuo nastavak ekumenskih molitvi na značajnim mjestima kao što je groblje Wolski.
Nova je direktiva izazvala reakciju nekih političkih krugova, a zastupnik Sebastian Kaleta iz stranke Pravo i pravda (PiS) najavio je planove za pravno osporavanje politike, tvrdeći da krši ustavna jamstva vjerskih sloboda.