Zaštita Ozrena i Mokre Megare u fokusu znanstvenoistraživačkog kampa

Udruženje građana Fojničani Maglaj, Mreža za zaštitu prirode, te lokalne organizacije civilnog društva iz Petrova i Doboja, i ove godine organiziraju znanstvenoistraživački kamp na Ozrenu. Više od 25 biologa i speleologa iz Bosne i Hercegovine i regije istraživat će od 17. do 21. srpnja u biološku raznolikost ovog područja, s posebnom pažnjom na pećinski kompleks Mokra Megara. Dosadašnji nalazi su pokazali da je ova špilja ključno utočište za jednu od najugroženijih vrsta šišmiša, velikog potkovičara, koji je već nestao u nekim europskim zemljama. Tijekom zimskog monitoringa, u Mokroj Megari je zabilježen rekordan broj jedinki, što dodatno potvrđuje prošlogodišnje otkriće da je planina Ozren stanište s najbrojnijom populacijom ove vrste šišmiša u Bosni i Hercegovini.

Ohrabruje činjenica da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma prepoznalo važnost dosadašnjih istraživanja i nalaza te će financirati izradu dokumentacije potrebne za zaštitu ovog pećinskog kompleksa. Ta podrška predstavlja značajan korak u dugogodišnjim nastojanjima UG Fojničani Maglaj da se Mokra Megara proglasi zaštićenim područjem prirode i drugim pećinskim parkom u Europi. Naime, prostirući se na površini nešto većoj od jednog kvadratnog kilometra, ovaj speleološki fenomen obuhvaća čak šest špilja s ukupnom duljinom hodnika preko tri kilometra. Za sada jedini pećinski park na Starom kontinentu je Grabovača u Republici Hrvatskoj.

Tijekom kampa se nastavljaju mapiranje i inventarizacija prirodnog i kulturnog nasljeđa planine Ozren, koja je prema Prostornom planu Republike Srpske predviđena za zaštitu u rangu nacionalnog parka. Za sada je zaštićen samo jedan od vrhova, Gostilj, poznat po tradicionalnoj manifestaciji branja trave ive koja se od 2018. godine nalazi i na listi nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.

Svi prikupljeni podaci dosadašnjih istraživanja Ozrena bit će prezentirani na konferenciji krajem godine ali i dostavljeni Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-povijesnog prirodnog nasljeđa Republike Srpske, koji je u konačnici i nadležan za provođenje postupka zaštite.

- Oglas -
FIS oglas za posao

Realizacija kampa, koji će biti smješten u bazi paraglajding kluba ParaGhost, ima izuzetan
značaj, budući da osim svoje primarne znanstvenoistraživačke svrhe, s ciljem zaštite Ozrena i
Mokre Magare, doprinosi i transformaciji nekadašnjih ratnih linija u zelene ekološko-turističke rute. Očuvanje i zaštita prirodnog i kulturnog naslijeđa su velika prilika za razvoj lokalnih zajednica i izgradnju održive budućnosti za naraštaje koji dolaze. U tom kontekstu, važno je istaknuti podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, koja je osim potpore kampu, osigurala sredstva za razvoj infrastrukture i održivog turizma na ovom području. Ovogodišnji znanstvenoistraživački kamp Ozren- Mokra Megara ’24, podržava i Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.

Najnovije

Predsjednica Buhač na svečanoj sjednici povodom Dana HAZU-A BiH

U povodu obilježavanja Dana Hrvatske akademije za znanost i...

Ivan Zak predstavlja novi singl i videospot Oči ko safiri

Jedan od najtraženijih i najvoljenijih pop izvođača domaće glazbene...

HSP BiH : Pozivamo Vijeće ministara i Vijeće za provedbu mira da upute službeni poziv za prijam BiH u NATO savez

U Novom Travniku održana je sjednica predsjedništva HSP BiH,...

Večeras dvije utakmice četvrtfinala turnira u Mostaru s bogatom tombolom, utakmice u Live prijenosu

Prva večer četvrtfinala Futsal turnira Mostar Premier kladionica ponudila...

Započele su prijave za upise na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Mostaru

Otvorene su prijave za upise na studije Filozofskoga fakulteta...

Ivan Martić Ivica na Običnom radiju predstavio novu pjesmu “Naći ću te”

Nakon niza uspješnih nastupa i pjesama koje su osvojile...

Šest fenomenalnih izvođača koja ne smiješ propustiti na Mostar Summer Festu 2025

Nezahvalno je izabrati šest od 15 fenomenalnih izvođača koji...

Održan okrugli stol o SLAPP tužbama kao alatu za gušenje aktivizma i slobode medija

Aarhus centar u BiH jučer je organizovao okrugli stol...