Zagrebačka premijera dokumentarnog filma „Priče iz logora IV. Osnovne škole“.

U suorganizaciji Hrvatske udruge logoraša Hercegovačko – neretvanske županije i Ogranka Matice hrvatske u Mostaru, u Velikoj dvorani Matice hrvatske u Zagrebu je održana zagrebačka premijera dokumentarnog filma „Priče iz logora IV. Osnovne škole“ u Mostaru.

U uvodu večeri prisutnima su se kratko obratili domaćini večeri, potpredsjednik Matice hrvatske povjesničar Mario Jareb i tajnik za ogranke gospodin Mihovil Antić iskazujući zadovoljstvo što se zagrebačka premijera održava u prostorijama i suradnji s Maticom hrvatskom.

Nakon domaćina, kratko su se obratili predsjednik i glavni tajnik HULDR-a HNŽ-a Željko Mikulić i Ronald Jarak koji su, prije svega, istaknuli povijesnu i edukativnu ulogu ovog dokumentarnog filma temeljenog na istinitim i potresnim svjedočanstvima hrvatskih zatočenika u gradu Mostaru i okolici, potkrijepljenog materijalnim dokazima, videozapisima i pravomoćnim sudskim presudama.

- Oglas -
CMC festival

Naglašeno je da film jasno i vjerodostojno ukazuje na ulogu i pomoć koju je Republika Hrvatska tijekom Domovinskog rata pružila Bosni i Hercegovini kroz liječenje ranjenika, prihvat izbjeglica, humanitarnu i vojnu pomoć te obuku.

Prigodnim obraćanjem predstavnici HULDR-a HNŽ čestitali su Dan Hrvatskog sabora i zahvalili na pomoći koju je Vlada RH osigurala uslijed tragičnih poplava koje su zahvatile Središnju Bosnu i Sjevernu Hercegovinu, kao i na nemjerljivoj pomoći pruženoj putem Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Najavljene su i predstojeće premijere dokumentarnog filma koje će se održati u Širokom Brijegu, Vukovaru, Splitu i Ljubuškom.

Na Zagrebačkoj premijeri dokumentarnog filma bilo je prisutno Izaslanstvo predsjednika Vlade RH i Ministarstva branitelja RH predvođeno gospodinom Ivicom Akmadžom, Izaslanica predsjednika Sabora RH zastupnica Zdravka Bušić, Saborski zastupnici, gosti iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, predsjednik Udruge „Klub Mostaraca“ dr. Ante Barišić, predstavnici brojnih braniteljskih udruga  i mnogi drugi.

Predsjedništvo Hrvatske udruge logoraša Hercegovačko-neretvanske županije posjetilo je i zagrebačko groblje Mirogoj te iskoristilo priliku da molitvom i paljenjem svijeća oda počast prvom hrvatskom predsjedniku, pokojnom dr. Franji Tuđmanu prisjetivši se njegovih riječi: „Uvijek i sve za Hrvatsku, a našu jedinu i vječnu Hrvatsku ni za što“.

Najnovije

Sveti Stjepan – prvi za Krista posvjedočio svojom krvlju

Sveti Stjepan prvi je koji je za Krista posvjedočio svojom...

Papina poruka Urbi et orbi: Put mira krije se u riječi ‘odgovornost’

Papa Lav XIV. uputio je na svetkovinu Božića 25....

EIB podržava izgradnju na Koridoru Vc, uplaćene tranše preko 135 miliona eura

U cilju prestanka sa manipulacijama o navodnoj obustavi finansiranja...

Otvoren Bingo City Center Gračanica: Moderan trgovačko-zabavni centar na više od 32.000 m²

Gračanica je danas dobila novi savremeni trgovačko-zabavni centar. Bingo...

Hercegovina još jednom pokazala veliko srce

Mladi diljem Hercegovine ujedinili su se u humanitarnoj akciji...

Boris Havel: Biblijsku priču o Judeji iz Isusova doba potvrđuju povijesni izvori i arheologija

Sveučilišni profesor Boris Havel rekao je kako je položaj...

Čestitka predsjednice Marije Buhač u povodu Božića i Nove godine

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač svekolikomu je katoličkom...
CMC festival