Visoki predstavnik u BiH jedno napisao, a drugo govorio u UN-u: Prvo je tvrdio da Hrvati ugrožavaju Bošnjake, a onda hvalio Plenkovića

Piše: Misao.hr

Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH, obratio se Vijeću sigurnosti UN-a i u svom istaknuo kako BiH ne prijeti rat, ali da se nalazi u najtežoj poslijeratnoj krizi od Daytona. Schmidt je, u govoru pred UN-om, istaknuo kako hrvatski političari u BiH i službeni Zagreb snažno zagovaraju europske integracije BiH i međunacionalno pomirenje. Pozvao je i na izmjene Ustava i Izbornog zakona BiH i to provedbama presuda Ljubić i Sejdić Finci, te istaknuo važnost očuvanja pozicije triju konstitutivnih naroda i drugih građana.

Njegov govor pred UN-om bio je znatno drukčiji i izbalansiraniji nego što je to bilo izvješće koje je Ured visokog predstavnika (OHR) sa sjedištem u Sarajevu dan ranije poslao u New York, i to toliko različite, kao da su u pitanju dvije različite institucije.

Schmidt je pred Vijećem sigurnosti UN-a rekao da nema sigurnosnih naznaka ratnih sukoba, a u fokusu izlaganja su bili potezi Milorada Dodika, predsjednika RS-a za koje je ocijenio da potkopavaju ustavni poredak, ugrožavaju teritorijalni integritet BiH i stvaraju pravnu nesigurnosti.

Schmidt u UN-u hvalio Plenkovića, vodstvo Grada Mostara, hrvatske političare u BiH

Za Schmidta je uloga hrvatskih političara u BiH i premijera Hrvatske, Andreja Plenkovića, pozitivan, a Grad Mostar ocijenio je kao pozitivnim primjerom u BiH. Schmidt je pohvalio stav hrvatskih stranaka koje su jasno artikulirale važnost ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda, ali i provedbe reformi, uključujući presude “Sejdić -Finci” i “Ljubić”. Naglasio je da upravo hrvatska strana daje primjer kako se može zagovarati europski put BiH, uz očuvanje ravnoteže između naroda.

Govoreći o Daytonskom sporazumu, Schmidt je poručio: “Dayton nije obični zakonski dokument – on ostaje temelj demokratske strukture zemlje.” Istaknuo je da nijedan narod u BiH ne poziva na ekstremizam, a bošnjačka strana ostala je smirena u suočavanju s izazovima. Pohvalio napore lokalnih aktera u Mostaru, gdje, kako je rekao, očekuje zrelost u rješavanju lokalnih pitanja bez potrebe za uplitanjem međunarodne zajednice, spomenuvši i konkretne poteze poduzete u dobroj vjeri.

Izvještaj iz Sarajeva: Hrvati diskriminiraju Bošnjake, problem izgradnja HNK u Mostar

U izvještaju koji je poslao sarajevski ured OHR-a govorilo se o diskriminaciji Hrvata nad Bošnjacima te problematizirala izgradnja Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, jedinog profesionalnog kazališta bosanskohercegovačkih Hrvata.

Predstavnik Hrvatske u UN-u: Izvještaj je trebao biti izbalansiran, osobito kad je riječ o Hrvatima kao najranjivijoj skupini u BiH

Hrvoje Ćurić Hrvatinić, predstavnik Republike Hrvatske u UN-u, izjavio je kako “Hrvatska dijeli zabrinutost zbog trenutne političke situacije u zemlji” i pozvao “sve aktere da poštuju ustavni poredak i suverenitet BiH, te da se pridržavaju principa nediskriminacije prema svim konstitutivnim narodima i ostalima”.

“Protiv smo retorike podjela kako bi se osiguralo puno funkcioniranje institucija u BiH. Potreban je snažan diplomatski angažman za deeskalaciju i prevladavanje krize. Odgovornost je lokalnih aktera i institucija da postupno preuzmu ulogu u osiguravanju funkcionalnosti BiH. To je preduvjet za članstvo u Europskoj uniji”, rekao je Ćurić Hrvatinić dodavši kako Hrvatska cijeni rad visokog predstavnika, ali njegov izvještaj u UN-u smatra neizbalansiranim.

“Konkretno, u ovom 67. izvještaju bilo bi korisnije da je sadržavao uravnoteženiji pristup, naročito kada je riječ o hrvatskoj zajednici, kao jednoj od najranjivijih. Daytonski sporazum ostaje kamen-temeljac političke stabilnosti BiH, ali njena funkcionalnost ovisi od demokratskih mehanizama. Zato izborna reforma mora biti tretirana kao najviši prioritet. Samo reforma koja eliminira sistemsku diskriminaciju može dovesti BiH do trajne stabilnosti”, rekao je Ćurić Hrvatinić.

Kina i Rusija protiv Schmidt, Za Britance jedna osoba opasnost za BiH

Predstavnici Rusije i Kine u UN-u su doveli u pitanje Schmidtov legitimitet ističući činjenicu da ga Vijeće sigurnosti još nikad nije formalno potvrdilo na toj dužnosti, što je po njima, praksa koja bi se trebala poštovati.

Schmidt je, s druge strane, podsjetio da su njegove ovlasti jasno definirane bonnskim ovlastima koje su mu dale zemlje članice Vijeća za provedbu mira (PIC) te da su više puta potvrđene u rezolucijama Vijeća sigurnosti. Predstavnica Ujedinjenoga Kraljevstva rekla je da samo jedna osoba predstavlja opasnost za BiH, a to je, po njezinim riječima, predsjednik RS-a Milorad Dodik.

Najnovije

Mostar: Mesnica Verdić traži mesara za stalni radni odnos

Mesnica Verdić iz Mostara raspisala je oglas za zapošljavanje...

Duško Lokin i Grupa La Vita donose glazbenu razglednicu u novom spotu Mornareva pisma

Zadarski glazbenik i jedan od najprepoznatljivijih glasova zlatne generacije...

Tamna strana interneta: „To se ne događa nekom drugom – događa se vašem djetetu“

U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom, krim-inspektor Saša...

Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač otvorila prvu regionalnu konferenciju o kontrolingu u BiH

Prva regionalna konferencija o kontrolingu u BiH, pod nazivom...

Caritas organizirao novi ciklus obuka za mlade poduzetnike u Hercegovini

U Mostaru je 5. svibnja 2025. godine započeo novi...

Najava Dana Europe na Filozofskom fakultetu SUM-a

Studij Politologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru nizom aktivnosti...

Obavijest za sve korisnike usluga Doma zdravlja Mostar

Dom zdravlja Mostar obavještava javnost kako će zbog planiranih...