Vlast u Bosni i Hercegovini već duže vrijeme je nefunkcionalna, a pokušaji da se pronađe održiva parlamentarna većina bez sudjelovanja SNSD-a Milorada Dodika dodatno kompliciraju situaciju. Sarajevska Trojka i tri oporbene stranke iz Republike Srpske službeno su ušle u proces rekonstrukcije vlasti, no ključne odluke i dalje izostaju.
Nova koalicija, kako se tvrdi, kao prioritet navodi put prema Europskoj uniji. Međutim, u nemogućnosti domaćeg dogovora, posebno se iz redova bošnjačkih političkih dužnosnika predvođenih Elmedinom Konakovićem poziva Visokog predstavnika Christiana Schmidta na intervenciju, uključujući imenovanje novog ministra sigurnosti ili izmjene Zakona o Vijeću ministara.
Ilija Nakić, izaslanik u Klubu Hrvata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, ocjenjuje kako je vrijeme da BiH počne samostalno funkcionirati.
– Svaka potpora je dobrodošla, međutim predugo traje potpora Europske unije, Visokog predstavnika i sigurnosnih agencija izvan BiH. Krajnje je vrijeme da BiH postane ono što treba biti – članica Europske unije, odnosno da uđe u pregovore. Ona ne može ući tamo invalidno u smislu da uvijek treba nekoga kome će se “hvatati za suknju”, rekao je Nakić za RTV Herceg-Bosne.
Zoran Krešić, novinar Večernjeg lista BiH, smatra kako je međunarodna zajednica, umjesto da bude nepristrani posrednik, često djelovala kao sekundant bošnjačke politike.
“U dobroj mjeri je upravo takav pristup međunarodne zajednice bio izvorište svih ovih problema – od promjena Daytonskog mirovnog sporazuma ili nametanja rješenja koja su možda imala za nakanu veću funkcionalnost države, do dovršenja procesa koji su državu doveli pred raspad”, upozorio je Krešić u izjavi za RTV HB. .
U aktualnim pregovorima dodatne napetosti izazvao je i prijedlog HDZ-a BiH o izmjenama načina izbora hrvatskog člana Predsjedništva, koji su Konaković i predsjednik SDA Bakir Izetbegović odbacili kao neustavan, iako se Ustavni sud ranije izjasnio drukčije. Kompromisa nema jer nitko ne želi biti proglašen izdajnikom Bošnjaka.
Krešić upozorava i na kontinuirano stvaranje psihoze u javnosti.
– Strah koji se stalno proizvodi na način da su vam Hrvati i Srbi “neprijatelji koji dijele Bosnu” stvara stanje kolektivne psihoze. S time se mora prestati. Ono što je racionalno jest prestanak politike hegemonije i političkog nasilja koje Hrvati doživljavaju kroz nametanje Komšića i drugih dužnosnika u Domu naroda, kazao je.
U nedostatku unutarnjeg dogovora, bošnjačke stranke sve češće posežu za “joker zovi” opcijom – prizivajući intervenciju Visokog predstavnika. No, takva praksa, upozoravaju analitičari, mogla bi izazvati još veće blokade u procesu uspostave funkcionalne vlasti.
Izvor: HMS