Predstavnici ekoloških udruženja koja djeluju na području Ozrena, „OZRENSKI STUDENAC“ Sočkovac i „GOSTILJ OZREN“ Boljanić žele ukazati na značaj odluke koju će sutra, dana 2.07.2024. donijeti poslanici u Narodnoj Skupštini Republike Srpske na redovitom zasjedanju a tiče se usvajanja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o geološkim istraživanjima. Naime, izmjenom člana 33, stava 5 aktualnog Zakona o geološkim istraživanjima koji daje mogućnost lokalnoj zajednici da onemogući detaljna geološka istraživanja teških metala poput nikla, kobalta ili litija, čija eksploatacija ostavlja trajne posljedice u pogledu kvaliteta životne sredine, budućnost naših prirodnih obnovljivih resursa (šume, vode, plodno zemljište) kao i preduvjeti za zdrav i kvalitetan život naših sadašnjih i budućih generacija daju se na milost i nemilost privatnih zapadnih tvrtki.
Donošenjem novog Zakona o detaljnim geološkim istraživanjima u srpnju 2022. iz prethodnog zakona izbačena je zabrana vršenja ovakvih projekata u naseljenim mjestima da bi ovim aktualnim izmjenama, koje su u tijeku, bilo predloženo ukidanje suglasnosti lokalne samouprave kojom je projekt mogao biti zaustavljen. Jasno je da ovakve izmjene Zakona pogoduju isključivo investitoru a na štetu lokalne zajednice koja je obuhvaćena projektom.
Što se tiče zakonom predviđene procedure za dodjelu koncesije na eksploataciju koja slijedi nakon obavljenih detaljnih geoloških istraživanja, na primjeru projekta rudnika litija u Loparama možemo da vidimo da je lokalna samouprava nemoćna u pokušajima da pravnim putem ospori ovaj projekt.
O kakvim se posljedicama radi kada je u pitanju životna sredina najbolje govori priopćenje SANU iz 2012. godine (Prilog 1) kada su u Srbiji bili aktualni slični projekti vezani za istraživanje nikla na teritoriji tri općine. Na svu sreću, sva tri projekta su zaustavljena. Sličan projekt je zaustavljen i na području Višegrada 2014. godine.
Posebno apeliramo na narodne poslanike čija sutrašnja odluka može žrtvovati područje Ozrena i omogući tvrtki koja je zainteresirana za ovakav projekt (Prilog 2) da isti realizira i pored trogodišnjeg negodovanja lokalnog stanovništva i lokalne samouprave.
Nameće se samo po sebi to da je nužno potrebno ovakve projekte koji su vezani za istraživanje i eksploataciju teških metala regulirati posebnim pravnim aktima koji bi i u procesu dodjele prava na istraživanje kao i prava na eksploataciju uključili i lokalnu zajednicu kako je i predviđeno odredbama Arhuške konvencije čija je BiH potpisnica.
U protivnom, naša budućnost kao starosjedilačke dominantno srpske zajednice je u rukama zapadnih tvrtki koje se vode isključivo materijalnim interesom i tretiraju našu zemlju kao koloniju. Naš kolonijalni status je evidentan i po minimalnim koncesijskim naknadama kakve su jedino u najsiromašnijim afričkim zemljama.