Umbrella: Predložene izmjene Kaznenog zakona FBiH prijete slobodi medija i pravu na informiranje javnosti

Udruga Umbrella izražava ozbiljnu zabrinutost zbog Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, posebno članka 193.A.

Članak predviđa novčane kazne ili kazne zatvora do tri godine za osobe koje „neposredno ili putem informacijsko-komunikacijskih tehnologija objave ili prikažu spis, portret, fotografiju, film, fonogram ili drugi sadržaj osobne naravi bez pristanka osobe koja je spis sastavila ili na koju se spis odnosi… ili bez pristanka osobe čiji se pristanak po zakonu zahtijeva.“

Ova zakonska odredba, iako usmjerena na zaštitu privatnosti, izaziva značajnu zabrinutost među novinarima, medijskim organizacijama i aktivistima civilnog društva zbog mogućih posljedica na slobodu izražavanja, slobodu medija i pravo javnosti na informiranje.

Široka i nejasna formulacija članka 193.A ostavlja prostor za različita tumačenja i potencijalne zlouporabe te bi se mogla iskoristiti za ciljano suzbijanje istraživačkih novinara i zviždača koji izvještavaju o pitanjima od javnog interesa, posebice o korupciji, zlouporabi moći i drugim oblicima nepravilnosti. Zahtjev za pristankom za objavljivanje sadržaja „osobne naravi“ mogao bi postati alat za cenzuru, učinkovito ušutkavajući kritičko izvještavanje.

Strah od kaznenog progona, zajedno s mogućnošću zatvorske kazne, mogao bi obeshrabriti novinare u istraživanju važnih tema. Takav efekt zastrašivanja mogao bi dovesti do autocenzure i smanjenja medijskog izvještavanja o osjetljivim pitanjima, čime bi se ograničio pristup javnosti ključnim informacijama. To bi dodatno ugrozilo, ionako slabe, medijske slobode u Bosni i Hercegovini.

Zakon u ovom obliku nije u skladu s međunarodnim standardima slobode izražavanja i prava na pristup informacijama. Ujedinjeni narodi, Europski sud za ljudska prava i druge institucije zagovaraju zakone koji su jasno definirani kako bi se spriječila nepotrebna ograničenja novinarskih aktivnosti i slobode govora te ukazuju na potrebu balansiranja između zaštite privatnosti i osiguravanja slobode medija.

Udruga Umbrella poziva zakonodavce da revidiraju članak 193.A i osiguraju da zakon bude precizniji, pravedniji i u skladu s demokratskim vrijednostima. Konkretno:

  • Jasno definirati iznimke za novinarski rad u javnom interesu.
  • Ograničiti primjenu zakona kako bi se spriječile zlouporabe u svrhu ušutkavanja kritičkih glasova.
  • Uvesti zaštitne mehanizme za novinare, istraživače i zviždače.

Udruga Umbrella također poziva nadležne institucije da uvaže mišljenja medijskih profesionalaca, nevladinih organizacija i stručnjaka za ljudska prava kako bi se osiguralo da zakonodavne izmjene ne ugroze demokratske vrijednosti na kojima se temelji Bosna i Hercegovina.

Inforadar.ba, Interview.ba, Impulsportal.net, Spin-portal.info, eTrafika.net, Gerila.info, Direktportal.com, Capital.ba, Hercegovina.info, Infoveza.com, Tačno.net, Fokus.ba, Žurnal

Najnovije

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...

Praljkova knjiga je šund, a Milutin Kekin je umjetnik!!

Donosimo vam komentar čitatelja na članak Šef samostalnih umjetnika tvrdi:...

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...