Organizatorica bizarnog dvoboja, koji se zbio još davne 1892. godine, bila je snaha omraženog političara Klemensa Wenzela von Metternicha, a po kojemu je jedno cijelo razdoblje, dugo gotovo četrdeset godina, prozvano Metternichovim dobom.
On je kao ministar vanjskih poslova bio branitelj starog režima i u tom je duhu gušio sve slobodarske ideje te je u povijesti, napose one Hrvatske, percipiran kao negativna ličnost, a njegovo doba kao okrutno i reakcionarno. Uglavnom Pauline je bila udana za njegova sina, koji joj je bio ujak, princa Richarda Klemensa von Metternicha. Pauline je bila jedna od najpoznatijih žena Europe u drugoj polovici 19. stoljeća. Njezin društveni život se najvećim dijelom vodio europskim metropolama, ponajviše u Beču i Parizu.
“Lijepa poput buldoga”
Ovaj dvoboj mačevima u toplesu zvuči kao da je organiziran danas, i prije bi ga mogli zamisliti u organizaciji sestara Kardashian koje su donedavno palile i žarile društvenim mrežama, ali ovaj je duel organiziran od ondašnje elite i to davne 1892. godine.
Za princezu Pauline kažu da je imala lice “lijepo poput buldoga”, da je bila visoka i glasna, da je pušila i zapravo bila ružna na lijep način. Unatoč takvoj karakterizaciji bila je modna ikona svog vremena. Za nju su sa zgražanjem naglašavali da je unatoč izgledu uvijek bila na neki način atraktivna i oku dopadljiva. Kao zaljubljenica u umjetnost i pripadnica najvišeg društvenog sloja sudjelovala je u organizaciji Međunarodne izložbe u Beču 1892. godine. Izložba je bila osmišljena kao svojevrsni svjetski sajam glazbe i kazališta. Za tu je izložba princeza Pauline birala cvijeće, a inače je bila poznata kao obožavateljica raskošnih zabava, u kojima su vrtovi imali važnu ulogu. No, njezin izbor cvjetnih aranžmana se nije svidio znatno mlađoj grofici Anastasiji von Kielmansegg (Anastasia Lebedewna von Lebedeff), zbog čega je došlo do svađe, koja je završila ni manje ni više nego dvobojem.
Za potrebe dvoboja iz Beča u Lihtenštajn
Problematično je bilo to što su dvoboji bili zabranjeni u Austriji, pa su se ljute suparnice odlučile okušati sa svojim mačevima u malenom Vaduzu, glavnom gradu Lihtenštajna. Zapravo u to vrijeme dvoboji i među muškim svijetom bili su iznimno rijetki. Dvoboj je organiziran prema najvišim standardima. Dvoboji među ženama su se događali i ranije, no obično iz drugačijih razloga, a najčešće zbog muškaraca. Bio je to dvoboj u kojem su sudjelovale samo žene, u smislu ne samo prisutnih glavnih sudionica, već i sekundanata, u ovom slučaju sekundantica, pa i liječnice. Liječnica je bila poljska plemkinja, koja je za tu prigodu stigla iz Varšave. Dvoboj nije zamišljen kao onaj koji se vodi do smrti već do trenutka dok ne potekne krv. Grofica je tom prigodom zadobila laganu ranu na nosu, a princeza na ruci.
Hrabrost koja graniči s ludilom
Za Pauline su njezini suvremenici tvrdili da je naslijedila hrabrost, koja graniči s ludilom, od njezina oca, grofa Sandora. Princeza je u trenutku dvoboja imala 56 godina, a njena suparnica 32, što znači da je princeza mogla biti i majka grofici. Dvoboj je nadgledala ranije spomenuta liječnica, barunica Lubinska. Ona je odlučila da se dvoboj održi u toplesu jer je ustvrdila da se i površinske rane mogu lako zagnojiti, pri čemu je odjeća samo povećavala mogućnost infekcije. Zato je naredila prije početka dvoboja kočijašu i lakajima da se udalje i okrenu od mjesta na kojem su se plemkinje borile. Kažu da je borba trajala tri runde, a da je princeza grofici pustila krv, Pauline je proglašena pobjednicom te je borba prekinuta. Liječnica im je sanirala rane i susret je završio, navodno, prijateljski, zagrljajem i poljupcem.
Pauline je ostala poznata po svom šarmu i odličnom ukusu dok se o Anastasiji slabo toga zna. Zapravo često se ovaj događaj stavlja pod znak upitnika. Ovaj je članak baziran na vijesti koja je objavljena 13. kolovoza 1892. u Neues Wiener Tagblattu. Bile su to dnevne novine koje su izlazile u Beču te su bile jedne od najtiražnijih tadašnjih tiskovina. Sama je princeza negirala da se dvoboj dogodio, i tome se smijala, no to i dalje ne znači da sve nije dogodilo kako je opisano.