U nazočnosti velikog broja članova i prijatelja Hrvatske paneuropske unije sinoć (10. listopada 2024.) u Zagrebu je predstavljena spomenica „Hrvatska paneuropska unija – Trideset i tri godine rada, 1991. – 2024.“
Spomenicu su predstavili predsjednik Hrvatske paneuropske unije prof. dr. sc. Pavo Barišić, počasni predsjednik Hrvatske paneuropske unije akademik Mislav Ježić uz Anitu Šakić u ime Zaklade Konrad Adenauer koja je financijski podržala tiskanje knjige. Poseban gost bio je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković koji je održao i prigodni govor.
Barišić je objasnio važnost sjećanja i uspomena, osobito onih na one osobe i ideja koje su u duhu europskih i kršćanskih vrijednosti donosile boljitak društvu. „Nakon demokratskog preokreta u Hrvatskoj prije 33 godine otvorio se povoljan trenutak za slobodno paneuropsko djelovanje. Predsjednik Tuđman brižno je pratio osnivanje Hrvatske paneuropske unije. Tuđman je uspostavio prijateljske odnose s predsjednikom Međunarodne paneuropske unije Ottom von Habsburgom koji je za Hrvatsku obavljao važne diplomatske misije“, rekao je Barišić dodavši da ovakva vrijedna svjedočanstva pomažu boljem spoznavanju prošlosti, pridonose razumijevanju sadašnjosti i pomažu u stjecanju orijentira za suočavanje s onim što nadolazi u budućnosti.
„Zaklada Konrad Adenauer s velikim ponosom prati i podupire rad Hrvatske paneuropske unije. Tijekom dugogodišnje suradnje zajedno smo gradili mostove između Hrvatske i Europske unije, dijeleći vrijednosti – demokracije, vladavine prava i europske integracije. Spomenica nas podsjeća da su vrijednosti za koje se zalažemo vječne i da naša misija nije završena“, poručila je Anita Šakić te čestitala okupljenima na dosadašnjem radu i predstavljanju ovako bitne knjige.
Akademik Ježić predstavio je ključne osobe i povijesne trenutke za osnivanje Hrvatske paneuropske unije te je objasnio kako Spomenica sažima sve napore, događaje, širinu rada i važnost djelovanja Hrvatske paneuropske unije. Podsjetio je kako je Hrvatska paneuropska unija osnovana 27. svibnja 1991., dakle prije Deklaracije o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. „Morali smo se brzo uključiti u međunarodne djelatnosti te smo putovali po europskim zemljama i govorili na mnogim skupovima kako bi Hrvatska bila međunarodno priznata.“, kazao je Ježić. Zaključio je da Spomenica govori o tek manjem broju događaja što potvrđuje opseg rada i značaj djelovanja Hrvatske paneuropske unije.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković, ujedno i član Predsjedništva Hrvatske paneuropske unije, govorio je o kontinuiranim naporima Paneuropske unije u ostvarivanju ideje o ujedinjenoj Europi temeljenoj na kršćanskim vrijednostima. „Naš identitet, identitet našeg naroda, naša povijest, tradicija, kultura, jezik, vjera predstavljaju ono što jest, ono što držimo, poštujemo i donosimo zajedničkoj Europi kao svoju popudbinu i svoj doprinos“, rekao je Plenković te istaknuo kako je upravo Hrvatska paneuropska unija dala velik doprinos u procesima međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Vođena načelom supsidijarnosti u svim okolnostima i svim prilikama Hrvatska paneuropska unije potvrdila je svoju vrijednost te je pridonijela vraćanju Hrvatske kulturnom krugu kojemu je oduvijek pripadala, zaključio je Predsjednik Vlade te obećao i daljnju osobnu potporu kao i potporu Vlade radu Hrvatske paneuropske unije.
Na predstavljanju Spomenice nazočili su između ostalih Vladimir Šeks, predsjednik 5. saziva Hrvatskog sabora; Damir Boras, bivši rektor Sveučilišta u Zagrebu; Zvonimir Frka Petešić, predstojnik Ureda predsjednika Vlade i drugi.