U Mostaru je završen dvodnevni Međunarodni znanstveni skup „Posljedice nestanka Bosanskoga Kraljevstva“ organiziran povodom 600. obljetnice rođenja bosanske kraljice Katarine Kosače Kotromanić.
Skup je okupio 29 povjesničara iz šest europskih zemalja, a organizirao ga je HKD Napredak – Institut za kulturu i tradiciju Hrvata u BiH, u suradnji s akademskim ustanovama iz Hrvatske i BiH te uz pokroviteljstvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti BiH.
Prvi dan skupa bio je posvećen raspravi o posljedicama osmanskog osvajanja srednjovjekovne Bosne i Huma, dok su drugi dan obilježila izlaganja o sudbini bosanske vlastele, migracijama katolika iz Bosne, te političkom naslijeđu koje je u zemlji ostalo nakon pada Kraljevstva.
Drugi dan izlaganja obuhvatio je različite teme: dr. sc. Dženan Dautović govorio je o ulozi papinske križarske retorike u regiji, a dr. sc. Krešimir Regan analizirao je kronologiju povijesti Bosne sve do smrti kraljice Katarine. Profesor Michael Ursinus iz Heidelberga iznio je retrospektivu Kotromaničkog Kraljevstva zabilježenu u osmanskim dokumentima 15. i 16. stoljeća, dok su dr. sc. Marinko Vuković i dr. sc. Matijas Baković obradili migracije katolika iz Bosne u Slavoniju kroz usporedbe arhivskih izvora.
Zahvalivši sudionicima, gostima i medijima na kraju konferencije, Miroslav Landeka, dopredsjednik HKD-a Napredak i član Organizacijskog odbora spomenutog skupa, istaknuo je značaj ovog skupa za Mostar i znanstvenu zajednicu Bosne i Hercegovine. Skup je, prema Landeki, pridonio dubljem razumijevanju povijesnih korijena i kulturnog nasljeđa, otvarajući put budućim istraživanjima i povezivanju znanstvenika iz susjedstva.
Miroslav Landeka, član Organizacijskog odbora međunarodnog znanstvenog skupa “Posljedice nestanka Bosanskoga Kraljevstva”
Na skupu su nazočili fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, generalni konzul Republike Hrvatske u Mostaru dr. Marko Babić te konzul RH u Tuzli Ivan Bandić te Ljiljana Jurak, pomoćnica ministrice civilnih poslova BiH./HMS/