U Mostaru otvorena izložba “One nisu stale”

“One nisu stale” naziv je izložbe fotografija Maje Prgomet, višestruko nagrađivane fotografkinje i
fotoreporterke iz Splita, koja je otvorena 8. studenog 2024. godine u Galeriji kraljice Katarine Kosača, Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru.


Izložba obuhvaća 17 fotografija žena liječenih od karcinoma dojke koje su hrabro stale ispred objektiva fotografkinje Prgomet i odlučile svojim tijelima ispričati vlastitu priču o borbi za život.

Prigodom svečanog otvorenja izložbe obratio se Svetislav Cvetković, član Udruge građana Fotoklub Mostar.

“Majine fotografije prikazuju žensko tijelo u njegovoj ranjivosti i nesavršenosti, ali i kao izvor snage i neuništivosti, preispitujući društvene norme koje diktiraju kako tijelo “treba” izgledati. Bez imalo cenzure i prikrivanja ali i empatičnosti koja prijeti da prijeđe u pretjerano emotiviranje, ona vizualizira činjenice onakvima kakve jesu. Suočava nas sa ranama i ožiljcima oboljelih žena na isti način na koji su one suočene sa svojom bolešću. Majine fototografije su i poziv na promjenu percepcije, prihvaćanje i empatiju ali i slave mentalnu snagu žena koje su se usudile stati na ovaj način pred objektiv, puštajući da njihovi ožiljci svjedoče umjesto njih”, rekao je Cvetković.

Autorica fotografija Maja Prgomet na svečanosti otvorenja izložbe je rekla da su na fotografijama članice Udruge Caspera iz Splita.

“Izložba nije priča o bolesti i dijagnozama, to je fotografska priča koja svjedoči o hrabrosti, neustrašivosti i dostojanstvu žena koje ne pristaju biti svedene samo na dijagnozu i koje odbijaju biti nevidljive. One su sve ono što su bile i prije bolesti, a bolest je sada njihov neželjenih suputnik protiv kojeg se hrabro bore. Nažalost, žensko zdravlje je još uvijek tabu tema te se nadam da će ova izložba potaknuti društvo da o ovoj temi priča otvoreno bez straha i srama”, rekla je Maja Prgomet, autorica izložbe.

“Izložbu posvećujem svim hrabrim ženama koje se bore, koje su se izborile, a i onima koje su nažalost izgubile bitku protiv karcinoma”, zaključila je autorica Prgomet.  

Izložba je organizirana u sklopu Projekta Fotokluba Mostar “Lica i trenuci: Umjetnost i život kroz objektiv”.

“Fotoklub Mostar posvećen je ne samo promicanju umjetnosti fotografije, već i aktivnom doprinosu široj zajednici. Kroz različite projekte i inicijative, nastojimo osvijetliti važne društvene teme i pružiti podršku onima kojima je to najpotrebnije. Naš cilj je koristiti moć fotografije kako bismo podigli svijest, educirali i inspirirali promjene koje će unaprijediti kvalitetu života u našoj zajednici”, rekao je Marijo Maduna, predsjednik Udruge građana Fotoklub Mostar.

“Ova izložba nastala je kao rezultat umjetničkog projekta koji istražuje temu prevencije, hrabrosti i snage žena. Svaka fotografija nosi snažnu poruku o hrabrosti ovih žena ali i o važnosti samopregleda, redovitih pregleda i podrške koja je ključna u borbi protiv ove bolesti. Hrabrost žena koje su se otvorile i podijelile svoje priče s nama, ne samo da osvjetljava njihovu borbu, već i inspirira druge da se educiraju o prevenciji i liječenju raka dojke. Ova izložba nije samo umjetnički projekt, već i poziv na akciju i promjenu”, zaključio je Maduna.

Trajno posvećen zaštiti zdravlja stanovništva, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH se priključio Udruzi građana Fotoklub Mostar, Udruzi žena oboljelih i liječenih od karcinoma “Novi pogled” iz Mostara i “Caspera” u organiziranju izložbe “One nisu stale”.

“Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), karcinom dojke je vodeći uzrok smrtnosti među malignitetima kod žena, sa trendom kontinuiranog rasta. Slično drugim zemljama i u Federaciji BiH, rak dojke je najčešći oblik maligniteta kod žena, sa trendom porasta u oboljevanju koji se povezuje sa genetikom, nezdravim stilovima života, faktorima okoliša, ali i razlikama u dostupnost rane dijagnostike, adekvatne terapije i rehabilitacije pacijentica. Iako su u Federaciji BiH neki programi prevencije i ranog otkrivanja raka dojke dostupni poput mamografskih pregleda, njihova dostupnost i učestalost korištenja ovih usluga varira među kantonima, što dovodi do nejednakosti koje imaju snažan uticaj na život i zdravlje žena”, rekla je u prigodi otvorenja izložbe prof. dr. sc. prim. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo FBIH.

“S ciljem unapređenja prevencije raka dojke, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je početkom 2024. godine, u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva i Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA BiH), pokrenuo aktivnosti na mapiranju dostupnosti zdravstvenih resursa i usluga koje su obuhvatile  sve relevantne ustanove i klinike koje pružaju usluge vezane za prevenciju karcinoma dojke i grlića maternice, uključujući mamografiju, PAPA testove, edukaciju o samopregledu dojki i druge preventivne programe. Urađeno istraživanje ima za cilj iniciranje entitetskog sistemskog programa skrininga na rak dojke i rak grlića materice kao vodećih maligniteta među populacijom žena u Federaciji BiH”, rekla je prim. dr. Ramić Čatak.

Prim. dr. Ramić Čatak je pozvala žene da, pored odabira zdravih životnih navika, redovno prate stanje dojki i odlaze na rutinske ljekarske preglede dojki radi ranog otkrivanja bilo kakvih abnormalnosti.

Mostarki Maji Memić je prije 26 godina dijagnosticiran karcinom dojke. Danas je predsjednica Udruge “Novi pogled” iz Mostara čija je osnovna misija pružanje psihološke podrške oboljelim ženama od karcinoma dojke i članovima njihove obielji u tijeku i poslije liječenja te podizanje svijesti o značaju brige o zdravlju.

“Kad ti kažu: Imaš karcinom dojke! – nije lako čuti. Ruši ti se svijet, kloneš i snagom i duhom kroz proces liječenja koji traje dugo. Kroz taj proces u svakoj od nas se stvara ogromna snaga za životnu borbu koju treba izdržati i hrabro iz nje izaći kao pobjednik! Dijagnoza raka dojke te osnaži, daje ogromnu snagu koje nismo svjesne da je posjedujemo, sve smo i borbene i prkosne i hrabre. Ovi ožiljci na fotografijama su stvarnost i pokazuju hrabrost žene koja je podvrgnuta mastektomiji. Ovo je istina o karcinomu dojke. Ovakvim fotografijama možemo još jače podizati svijest o važnosti i značaju prevencije karcinoma dojke”, rekla je gđa Memić.

Sonja Grgat, predsjednica splitske Udruga žena oboljelih i liječenih od raka “Caspera” je pozvala žene da redovno odlaze na preglede. Istakla je da je, osim medicinskog tretmana, ženama s karcinomom dojke i njihovim obiteljima neophodno pružiti psihosocijalnu i emocionalnu podršku. Oboljelima je poručila: Nema predaje, niste same.

Otvorenju izložbe “One nisu stale” nazočili su članovi i članice Fotokluba Mostar, članice udruga žena oboljelih i liječenih od karcinoma u BiH i iz regiona i njihove obitelji, predstavnici Gradske uprave Mostara, diplomacije, privrednoga života Hercegovine te mnogobrojni zaljubljenici u fotografiju i umjetnost iz BiH.

Izložba se može pogledati do 22. studenog, a prati je i katalog čiji je autor Ivica Kola Sigler, član Udruge građana Fotoklub Mostar.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Nedim Jukić: Da nije gljiva bili bi zatrpani organskim otpadom

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovaramo...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...

Davor Baković: Speleoobjekti su jako osjetljivi ekosustavi

Još jednom smo u programu Običnog radija razgovarali na...