Tjedan molitve za jedinstvo kršćana

Od 18. do 25. siječnja održava se u sjevernom dijelu zemljine hemisfere tjedan molitve za jedinstvo kršćana. Započeo ga je godine 1907. Pavao Wattson, tadašnji član i službenik Episkopalne crkve u Americi, i nazvao ga “Molitvena osmina za sjedinjenje”, i obavljao ga u tjednu između tadašnjega blagdana Katedre sv. Petra u Rimu i obraćenja sv. Pavla.

Wattson je godine 1909. stupio u Katoličku crkvu i osnovao pokret zvan “Atonement” tj. pokret pomirenja. Umro je godine 1940. u Rimu, ali je njegova molitvena osmina koa njegov duhovni testament ostala i poslije njega. Odobrili su ga pape od Pija X. do Pavla VI. Pokret “Atonement” ima svoju središnjicu u Rimu u jednom samostanu na Janikulu.

Od Wattsonova doba su se shvaćanja o radu za jedinstvo promijenila, pa je tako i Svjetska molitvena osmina poprimila nove naglaske. Najmjerodavniji nam je dokument o toj stvari Dekret o ekumenizmu II. vatikanskog sabora.

On u broju 8. kaže: “Obraćenje srca i svetost života, zajedno s privatnim i javnim molitvama za jedinstvo kršćana, valja smatrati kao dušom svega ekumenskog gibanja i mogu se s pravom nazvati duhovnim ekumenizmom”.

Te zajedničke molitve su bez dvojbe vrlo uspješno sredstvo da izmole milost jedinstva, one su izvorno očitovanje veza kojima su katolici još povezani s rastavljenom braćom: jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam ja među njima, kaže sam Krist.

ktabkbih.net/obican.info

Najnovije

Vlada USŽ osigurala 8 milijuna KM za potporu lokalnim zajednicama, obiteljima i gospodarstvu

Na 65. sjednici Vlade Unsko-sanske županije izdvojeno je 8...

U HNŽ-u nastava će započeti 8. rujna 2025. godine

Na danas održanoj sjednici Vlada Hercegovačko-neretvanske županije usvojila je...

Lexington Band održao spektakularan koncert u Mostaru!

Lexington Band u sklopu svoje „Dođi ove noći XX...

Kroz Bingovu festivalsku bazu za osam dana prodefilovalo skoro 5.000 ljudi

Naše mjesto za početak festivala, Bingova festivalska baza u...

Predsjednica Buhač otvorila Dane Mediterana Neum 2025.

U općini Neum jučer je otpočela već tradicionalna sajamska...

Okončana prva faza projekta Poplave u BiH

Svršetkom srpnja i početkom kolovoza 2025. okončana je prva...

Marko Pecotić Peco na šibenskoj festivalskoj pozornici predstavlja novu pjesmu “Crno i bilo”

Popularni tenor Marko Pecotić Peco predstavlja novu pjesmu "Crno...