TDK2025 – Hommage Ljupku Antunoviću: “Predložit ćemo da se mostarska ulica zove po njemu”

U izložbi se nalazi i jedna od Antunovićevih skulptura, a posvećena je njegovu stvaralaštvu i ulozi u razvoju likovnog i kulturnog života Mostara.

“Ići ćemo prema Gradu s prijedlogom da se nova ulica koja povezuje Ulicu Bleiburgških žrtava s Ulicom kneza Trpimira, prolazi iza crkve, ispod Škole likovnih umjetnosti i osnovne škole, da ta nova ulica nosi ime pokojnog Ljupka Antunovića”, kazao je predsjednik Hrvatske kulturne zajednice Troplet Miroslav Nikolić, istaknuvši da bi se time na dostojanstven način obilježilo ime i doprinos jednog od najvažnijih mostarskih umjetnika, prenosi Bljesak.info.

U sklopu Tropletovih dana kulture – vjera, baština, identitet (TDK2025), Hrvatska kulturna zajednica Troplet u suradnji sa Srednjom školom likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića organizirala je jednodnevnu izložbu pod nazivom “Hommage Ljupku Antunoviću”.

Izložba je održana kod starog austrougarskog bunkera na Bijelom Brijegu, gdje se nalazi i jedna od Antunovićevih skulptura, a posvećena je njegovu stvaralaštvu i ulozi u razvoju likovnog i kulturnog života Mostara.

Sjećanje na osnivača Škole likovnih umjetnosti

Posjetiteljima su predstavljeni i radovi iz privatne zbirke obitelji pokojnog umjetnika te jedno djelo iz fundusa Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače.

Ravnatelj Srednje škole likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića, Boris Jovanović, rekao je da je Ljupko Antunović “najzaslužniji čovjek što uopće imamo školu u Mostaru”.

Dodao je kako je Antunović bio jedan od pokretača ideje o osnivanju Srednje likovne škole, ne samo u Mostaru nego i u Sarajevu, te da je svojim radom i ostavštinom zadužio brojne generacije učenika i umjetnika.

“Zaslužio je da ga se sjetimo i kao čovjeka i kao pokretača nekih ideja”, istaknuo je Jovanović.

Zajednički projekt Tropleta i Škole likovnih umjetnosti

Predsjednik Tropleta Miroslav Nikolić podsjetio je da suradnja s mostarskom Školom likovnih umjetnosti traje već dugi niz godina.

“Pravili smo zajedničke izložbe i dobrotvorne akcije, a prije deset godina smo zajedno obilježili i dvadesetu obljetnicu škole”, kazao je. Istaknuo je kako im je želja bila ponovno uspostaviti tu suradnju i zajednički realizirati jedan kulturni projekt u čast Ljupku Antunoviću.

Govoreći o samoj skulpturi, Nikolić je rekao da je dugo bila zapuštena i okružena smećem te da su je uz pomoć komunalnih poduzeća i škole očistili i uredili prostor oko nje.

“Pošto je sakralne tematike, predložit ćemo da se izmjesti u prikladniji prostor, možda u blizinu crkve koja je svega stotinjak metara dalje”, dodao je.

Izložbom “Hommage Ljupku Antunoviću” Hrvatska kulturna zajednica Troplet i Srednja škola likovnih umjetnosti odale su počast kiparu koji je obilježio likovni život Hercegovine i Bosne i Hercegovine.

Antunović je prije rata bio ravnatelj Srednje umjetničke škole u Sarajevu, a 1994./1995. jedan od osnivača i prvi ravnatelj mostarske Srednje škole likovnih umjetnosti. Bio je član Hrvatskog društva za znanost i umjetnost i redovito je izlagao s likovnom udrugom grada Mostara i HKUD-om Napredak Sarajevo.

Okupljeni su se prisjetili umjetnika čije su ideje i djela ostavile neizbrisiv trag u kulturnom identitetu Mostara, a upravo je ova izložba pokazala koliko je njegovo ime i dalje živo među generacijama koje dolaze.

Foto: Ivana Krezić | Bljesak.info

Najnovije

EuroExpress brza pošta zapošljava kurire u Mostaru

EuroExpress brza pošta raspisala je oglas za prijem novih...

Staza Gradina predstavljena u Petrovcu kroz projekt GREENPULSE

U Petrovcu (Crna Gora) je uspješno javno predstavljen projekt...

Joško Lokas: “Ljubav može nestati među odraslima, ali nikad prema djeci”

Joška Lokasa, voditelja Potjere i nekadašnjeg Upitnika, publika godinama...

„Dio srca tvog“ – nova pjesma TS Astal donosi spoj emocije i modernog tamburaškog zvuka

Požeški tamburaški sastav Astal nastavlja nizati uspjehe na festivalima...

Savez općina i gradova FBiH sačinio apelaciju za ocjenu ustavnosti dijela Zakona o zaštiti životinja

Predsjedništvo Saveza općina i gradova Federacije Bosne i Hercegovine,...

Milas u posjetu Studentskom centru SUM-a: Nastavlja se potpora projektima za bolji studentski standard

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH...

‘Hodao sam Božjim stazama’ Petra Lovrića na Mostarskom proljeću

Zahvaljujući autobiografskom djelu 'Hodao sam Božjim stazama', svestranoga Zagrepčanina...

Glazbeni spektakl u srcu Mostara: Aca Lukas stiže na Kantarevac!

Mostarsko kultno sportsko-zabavno središte, SC Kantarevac, u subotu, 8....