Tajni sastanak Milanovića s naftašima pod sankcijama

Runji je otvoren račun u banci koja je u turskom vlasništvu, a o tome se razgovaralo i s predsjednikom Erdoğanom tijekom njegova boravka u Zagrebu u rujnu 2022.

Pozadina sukoba predsjednika Zorana Milanovića i HDZ-ova ministra prometa Olega Butkovića, koja traje nekoliko dana, ima i vrlo dubiozan sloj vezan za širu, međunarodnu politiku i otvara pitanja ne samo o privatnim vezama s osobama s liste sankcioniranih zbog ruske agresije na Ukrajinu, nego i o korištenju utjecaja i pozicije, ali i uključivanju državnika trećih zemalja u takve aktivnosti.

Prema istrazi i saznanjima Večernjeg lista koja dolaze iz više zemalja, uz Željka Runju, bivšeg potpredsjednika Rosnjefta, i Zorana Milanovića vežu se i imena sada bivše, a tada aktualne mađarske predsjednice Katalin Novák (njezin boravak na Braču), ali i turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana.

Dok Milanović Butkovića proziva da je njegov otac dobio 110 tisuća kuna za obnovu svog kampa Povile, a da je onda Butkovićevo ministarstvo dalo osam milijuna kuna za gradnju novog lukobrana, kao i za poslovanje Butkovićeva brata s državnim tvrtkama, Butković spočitava Milanoviću da je lobirao za “sankcioniranu osobu”.

Milanović u odgovorima netočno navodi da je Butković “oklevetao osobu” navodeći da je pod sankcijama EU.  Butković je spominjao samo “sankcioniranu osobu”, a  Runje je pod sankcijama Velike Britanije i Kanade.

Riječ je o Željku Runji, bivšem potpredsjedniku najveće ruske državne naftne kompanije Rosnjeft, koji je s te pozicije odstupio netom nakon uvođenja prvih zapadnih sankcija, isto kao i njegov kolega iz uprave Casimiro Didier, što ih ipak nije spasilo od reperkusija.

Njegova pozicija u međunarodnom pravu danas je sljedeća: njega su na zapadu sankcionirale sve države koje su ga formalno – zbog državljanstva – mogle staviti na listu. Pod sankcijama je Ujedinjenog Kraljevstva zbog veze i benefita te zbog pomoći ruskom režimu.

Stavljen je pod sankcije odmah nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, u ožujku 2022. Bila je riječ o tzv. privremenim ili preventivnim sankcijama, s ograničenim rokom trajanja, za vrijeme kojeg su britanske vlasti imale zadatak pobliže istražiti i proučiti dokaze o povezanosti s režimom u Moskvi.

Nakon isteka tih privremenih sankcija, i nakon prikupljanja i analize dokaza, promptno je 2. kolovoza iste godine stavljen pod “stalne” mjere ograničavanja koje uključuju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine.

U ožujku 2023. Britanija je protiv Runje uvela još jednu vrstu sankcija – one za usluge povjerenja, koje obuhvaćaju i elektronički potpis. Također, Runje je na listi sankcioniranih i u Kanadi.

Runje pak nije pod sankcijama EU jer u pravilu – a i u praksi – na toj listi nema nijednog državljanina Europske unije, što Runje, s hrvatskim državljanstvom, jest.

Postoji i vrlo opsežna lista sankcioniranih u SAD-u, no nije ni na njoj. Doznajemo da je razlog taj što, neslužbeno, Runje ima i američko državljanstvo, a SAD na listu ne stavlja svoje državljane, po istom principu kao i EU.

Stoga ga sve ostale “zapadne zemlje” koje imaju svoje liste – a to su samo Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanada, gdje Runjino državljanstvo nije prepreka uvrštavanju na popis, imaju pod sankcijama. Od sankcija EU i SAD-a, dakle, “štiti” ga državljanstvo.

Runje, a o tome se javno zna i zbog prijava za bespravnu gradnju na pomorskom dobru, ima kuću u Bobovišću, mjestu na otoku Braču. Tamo je, potvrđuje nam više izvora iz više država, ovoga ljeta boravio Milanović, ali tamo je doveo i tadašnju predsjednicu Mađarske Katalin Novák.

Za taj posjet i druženje političkog vrha dviju država sa sankcioniranom osobom zbog veze s Kremljem ne zna se ništa javno jer o tome ništa nije rečeno ni u Hrvatskoj, ali ni u Mađarskoj.

Inače, predsjednik Milanović je, kada je objašnjavao svoje putovanje u Albaniju brodom HRM-a i vojnim helikopterom, objašnjavao kako predsjednik u svim prigodama sa stranim dužnosnicima “predstavlja Republiku Hrvatsku”, pa bi se analogijom moglo zaključiti da je na Braču bila riječ o tajnom službenom hrvatsko-mađarskom susretu s ruskim poslovnim čovjekom koji je pod sankcijama.

Nešto slično dogodilo se i kad je, u tajnosti, Milanović ugostio Milorada Dodika.

Račun u Kent banci

Što su točno hrvatski predsjednik i mađarska predsjednica radili kod Runje i o čemu su razgovarali, nije jasno. Na to pitanje do zaključenja broja nisu odgovorili ni iz Mađarske ni iz Ureda predsjednika RH. No tadašnjoj mađarskoj predsjednici je – očito – bilo vrlo važno da posjet Runji, bliskom ruskom državnom vrhu, ostane tajan.

Riječ je o ženi koja je, među ostalim, bila vrlo aktivna na društvenim mrežama tijekom mandata koji se naglo prekinuo u veljači ove godine, kad je morala odstupiti zbog –  formalno –  što je godinu dana ranije pomilovala osobu koja je pomagala osuđenom pedofilu.

Novák je svakodnevno objavljivala fotografije iz poslovnog i privatnog života, od susreta s političarima, poduzetnicima, poput Elona Muska, preko slika snimljenih u slobodno vrijeme.

Posjet Braču nije spomenut, ali 6. kolovoza objavila je fotografiju sebe i supruga u Splitu, odakle su, kaže, krenuli u Sinj, u kojem je bila gošća predsjednika, te potom onda izuzetno velik broj objava i fotografija s Alke i druženja s Milanovićem.

Drugi upitan trenutak Milanovićevo je lobiranje da se Runji otvori račun u banci.

Naime, nijedna ozbiljna, a pogotovo zapadna banka koja provodi dubinsku kontrolu klijenata neće riskirati i poslovati s osobom koja je pod bilo kakvim sankcijama. Ipak, doznajemo kako je pronađeno rješenje – prema našim informacijama, piše Večernji list, račun je ipak otvoren u jednoj od banaka koje posluju u Hrvatskoj, i to u Kent banci, koja je u turskom vlasništvu.

Inače, informacije govore da se o tome razgovaralo s turskim predsjednikom Erdoğanom tijekom njegova boravka u Zagrebu u rujnu 2022.

Iako, prema našim saznanjima, pomaganje u ovom smislu sankcioniranoj osobi nije kazneno djelo, riječ je, ako ništa drugo, o moralno dubioznom potezu, piše zaključno Večernji list.

Najnovije

Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač otvorila prvu regionalnu konferenciju o kontrolingu u BiH

Prva regionalna konferencija o kontrolingu u BiH, pod nazivom...

Caritas organizirao novi ciklus obuka za mlade poduzetnike u Hercegovini

U Mostaru je 5. svibnja 2025. godine započeo novi...

Najava Dana Europe na Filozofskom fakultetu SUM-a

Studij Politologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru nizom aktivnosti...

Obavijest za sve korisnike usluga Doma zdravlja Mostar

Dom zdravlja Mostar obavještava javnost kako će zbog planiranih...

POČELE PRIJAVE ZA BUHOVO: Kreće borba za automobil Golf i četiri divlja vepra

Udruga Impuls za sportsku rekreaciju iz Širokog Brijega s...

Polog dobio sportsku dvoranu vrijednu 2,5 milijuna maraka

Grad Mostar uspješno je završio još jedan značajan infrastrukturni...
Običan radio
Običan radio
LIVE