Svečani obljetnički koncert HNK Mostar u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu

U nedjelju, 27. listopada 2024. godine, u 20 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu bit će održan svečani koncert, povodom 30. obljetnice osnutka Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

U prvom dijelu koncerta Zbor HNK Mostar izvest će nekoliko numera iz poznatih hrvatskih opera, a u drugom  Obljetnički orkestar i Zbor HNK Mostar praizvest će orkestralnu suitu „Isus, Sin Čovječji“ prema autorskoj glazbi Gabrijela Prusine za istoimenu predstavu HNK Mostar, za koju je zagrebački dirigent i skladatelj mostarskih korijena Igor Tatarević skladao i napisao orkestralnu partituru.

Umjetnički cilj orkestracije bio je stvaranje nove koncertne kompozicije – orkestralne suite koja se, s jedne strane, referira na semitsko, a s druge, na hercegovačko etno-glazbeno nasljeđe te u formi klasične višestavačne i tematski zaokružene kompozicije objedinjuje drevne i egzotične instrumente sa zapadnoeuropskim tradicionalnim klasičnim instrumentima.

- Oglas -
CMC festival

„Isus, Sin Čovječji“ orkestralna je suita u pet stavaka koji glazbenom dramaturgijom kronološki slijede čudesnu putanju Isusova ovozemaljskog života. Poseban zvučni akcent stavljen je na egzotične instrumente koji su tretirani solistički, ali i kao dio Tutti zvuka ansambla. Prvu grupu spomenutih instrumenata čine gusle i diple, tradicionalni hercegovački instrumenti kojima će bilo života udahnuti osebujni glazbenik i etnomuzikolog Jure Miloš. Druga zvučna posebnost, primjena je instrumenta s područja Bliskog Istoka. Perzijski trzalački instrument oud predstavlja preteču zapadnoeuropske lutnje, a publika ga može čuti u izvedbi akademskog jazz gitarista i zaljubljenika u drevne trzalačke instrumente Zorana Majstorovića. Ta dva zemljopisno udaljena svijeta između kojih stoji Europa i njezino kulturno nasljeđe, premoštena su europskim baroknim instrumentom – čembalom, koje svojim timbrom uvelike ima dodirnih točaka s instrumentima oba podneblja. Solist na čembalu bit će mladi hrvatski dirigent i čembalist Franjo Bilić.

Ulazak na svečani koncert je besplatan, a ulaznice je moguće rezervirati preko poveznice www.hnk.hr/hr/isus-sin-covjecji odabirom željenih mjesta i unosom koda HNKMOSTAR30.

Više informacija o svečanom koncertu i orkestralnoj suiti moguće je saznati u koncertnoj knjižici preko poveznice www.hnkmostar.ba/orkestralna-suita.

Najnovije

Dragan Šimović: 19 godina tišine koja govori

Na današnji dan 2007. godine, u 43. godini života,...

Više od 49 ekipa i 1.150 sudionika na V. MOSTAR HANDBALL WINTER CUP ’26 u Mostaru

Škola rukometa Zrinjski i Sveučilišni rukometni klub Zrinjski po...

TOUR OF BOSNIA AND HERZEGOVINA 2026: Ruta, etape i spektakl od Sarajeva do Neuma

Biciklistička karta svijeta u travnju 2026. godine dobit će...

Kordić uputio božićnu čestitku vjernicima koji Božić slave po Julijanskom kalendaru

Svim sugrađankama i sugrađanima  koji Božić slave po Julijanskom...

INZ: Snijeg, led i niske temperature – preporuke građanima za očuvanje zdravlja

Zbog obilnih snježnih padalina i niskih temperatura, stvaranja poledice...

Odron na Gorancima: Promet u potpunosti obustavljen na dionici kod Tutine strane

U mostarskom naselju Cim, na dijelu ceste Mostar –...

Započni 2026. darivanjem krvi – akcija za pučanstvo Širokoga Brijega

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Širokoga Brijega održat...

Gradonačelnik Kordić i predsjednik Ausera: Donacija hrane, odjeće i obuće za  Pučku kuhinju Mostar

Gradonačelnik Mostara dr. sc. Mario Kordić primio je danas...
CMC festival