Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea, Rimac Technologyja, Infobipa, TIS grupe i brojnih drugih dolaze u Mostar. Povod je Treća međunarodna konferencija o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije MoStart, koja se održava od 23. do 25. travnja u Mostaru. Događaj organizira Sveučilište u Mostaru i Centar za informacijske tehnologije SUMIT.
IT dan na MoStart konferenciji donosi jedinstvenu priliku za sve zaljubljenike u tehnologiju i inovacije. Ove godine, događaj okuplja neka od najcjenjenijih imena regionalne tehnološke scene, a riječ je o tvrtkama čije proizvode i usluge svakodnevno koriste milijuni korisnika širom svijeta.
‘Zajedno gradimo budućnost IT scene’
„IT dan na MoStart konferenciji zamišljen je kao platforma koja okuplja najinovativnije umove i najuspješnije kompanije iz regije. Naš cilj je stvoriti prostor u kojem se znanje dijeli, ideje razmjenjuju, a suradnje rađaju. Posebno nas veseli što su vodeće IT tvrtke prepoznale vrijednost ovog događaja i odlučile podijeliti svoja iskustva s našom zajednicom. Vjerujemo da će sudionici, osim inspiracije i novih znanja, s konferencije ponijeti i vrijedne kontakte te motivaciju za vlastite projekte. MoStart je mjesto gdje se rađaju nove prilike i gdje zajedno gradimo budućnost domaće i regionalne IT scene“, ističe član Organizacijskog odbora Ivan Ostojić.
Sudionici IT dana imat će priliku iz prve ruke čuti inspirativne priče o razvoju, izazovima i uspjesima koji stoje iza ovih kompanija, te naučiti iz iskustava onih koji su svojom vizijom oblikovali tehnološku budućnost regije. Program uključuje predavanja i panele na iznimno aktualne teme. Od geopolitičkih izazova, preko burzovnih fluktuacija, do dramatičnih turbulencija na tržištu radne snage izazvanih razvojem AI-a, globalnom inflacijom i nestabilnim uvjetima poslovanja, nepredvidivost poslovnog razvoja jedan je od najvećih izazova regionalnog IT-ja.
Najuspješniji pronalaze rješenje u pivotiranju, razvijajući nove projekte, nove linije prihoda i nove klijente. Kontinuiranim rastom potvrđuju status tvrtki otpornih na svaku krizu. Vodeći ljudi najotpornijih tech kompanija otkrit će na panelu „Pivotiraj ili nestani – kako prepoznati trenutak, nišu i tržište za kontinuirani rast?“ kako uspijevaju zaviriti u kristalnu kuglu, a riječ je o Hrvoju Ćosiću iz Aircasha, Dženanu Loji iz TIS grupe, Nikoli Škoriću iz Electrocoina, Ivanu Jelušiću iz Orqae i Ivani Drlje iz Genius by Intercapital.
Od umjetne inteligencije do startupa
Stagnacija IT sektora u našoj regiji odužila se na neočekivane dvije godine, a kraj odveć blagom nagibu poslovnih krivulja nikako da dođe. Dok sve više zemalja svijeta oformljuje ministarstva koja strateški pozicioniraju tehnološki sektor na ekonomskoj mapi svojih zemalja, BiH i ostale zemlje regije o takvoj taktici niti ne razmišljaju. Jesmo li na krivom ili na pravom putu da budemo globalno konkurentni i prepoznati kao talentirani, perspektivni i isplativi IT-jevci sudionici će saznati u razgovoru Dragana Petrica, iskusnog tech novinara i urednika i s Ivanom Bešlićem, predsjednikom CISEX-a i CSO u Sofascoreu.
Matija Matijevac, CEO tvrtke MAIDEA svojim predavanjem „IT-jevac i kreativac – Možda je rođen(a) s tim“ razbit će ustaljene stereotipe o karijeri u informacijskoj tehnologiji dok će Nina Erceg iz Rimac Technology govoriti o umjetnoj inteligenciji protiv kibernetičke sigurnosti u automobilskoj industriji. Jedan od panela posvećen je i zvijezdama startupa koji će govoriti o perspektivi, jesu li strast, znanje i zalaganje dovoljni za uspjeh, koliko je za važan faktor sreće i ima li novaca za startupe u Hrvatskoj i BiH.
Osim bogatog stručnog sadržaja, IT dan je i prilika za povezivanje – otvaranje prostora za networking, suradnju i stvaranje zajednice koja potiče razvoj domaće IT scene. Sudionike, osim znanja, očekuje i izvrsna atmosfera te opušteno druženje. IT danu prethodi Dan posvećen obrazovanju, nakon kojeg slijedi Znanstveni dan. Konferencija se održava u novoj zgradi SUMIT-a u kampusu Rodoč.
Sve informacije o programu, govornicima i kotizacijama dostupne su na internetskoj stranici, a novosti možete pratiti na društvenim mrežama Facebook, LinkedIn, Instagram i X.