SOS Dječja sela u BiH: Izazovi u hraniteljstvu/udomiteljstvu – možda ste upravo vi dom koji neko dijete čeka

Nakon pokretanja kampanje „Ne moraš znati sve – dovoljno je da budeš prisutan i da voliš“, SOS Dječja sela Bosne i Hercegovine, u partnerstvu s Ministarstvom zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ, organizirala su panel-diskusiju na temu „Izazovi u hraniteljstvu/udomiteljstvu“.

Panel je okupio stručnjake iz područja socijalne zaštite, psihologe, predstavnike institucija, hraniteljske/udomiteljske obitelji i osobe zainteresirane za ovaj oblik skrbi, s ciljem predstavljanja mjera za razvoj instituta hraniteljstva/udomiteljstva uz stručnu podršku koja treba omogućiti siguran dom i obitelj za svako dijete.

U okviru kampanje širi se mreža centara za podršku hraniteljskim/udomiteljskim obiteljima na području Bosne i Hercegovine, i to nakon Sarajeva i Tuzle. Centri će obiteljima koje već jesu ili žele postati hranitelji/udomitelji pružati kontinuiranu stručnu, emocionalnu i logističku podršku, uključujući savjetovanje, edukacije, psihološku pomoć, intervencije u kriznim situacijama te materijalnu podršku u slučaju potrebe. Cilj je jasan – osigurati da nijedno dijete ne odrasta bez osjećaja pripadnosti, sigurnosti i ljubavi.

Ovom prilikom izjavila je Melika Šahinović, menadžerica Odjela za zagovaranje i institucionalnu suradnju SOS Dječjih sela u BiH:
„Obitelji koje otvore vrata svog doma djetetu suočavaju se s realnim izazovima, od administrativnih procedura do emocionalnih i psiholoških zahtjeva. Upravo zato u okviru kampanje širimo mrežu centara za podršku hraniteljskim/udomiteljskim obiteljima širom Bosne i Hercegovine, nakon Sarajeva i Tuzle, kako bi one obitelji koje jesu ili žele postati hranitelji i udomitelji imale siguran oslonac. Ova panel-diskusija nam je pokazala da samo otvorenim razgovorom i zajedničkim djelovanjem možemo graditi jači i humaniji sustav brige o djeci. Zato danas ponavljamo našu poruku: možda ste upravo vi dom koji neko dijete čeka.“

Adna Hanić-Zalihić, tajnica Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ, izjavila je:
„Udomiteljstvo nije samo human čin, nego vrijednost koja traži naše zajedničko razumijevanje i kontinuiranu podršku. Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ prepoznaje važnost širenja mreže podrške obiteljima koje pružaju skrb djeci bez roditeljske skrbi ili onima koje žele postati udomitelji, jer samo tako možemo graditi jači, održiviji i kvalitetniji sustav skrbi o djeci.“

Poruka s panela bila je jasna – hraniteljstvo/udomiteljstvo nije samo čin dobrote, već sustavno važan oblik brige o djeci. Svaka osoba koja razmišlja o toj ulozi može računati na stručnu i organiziranu podršku. Oni koji ne mogu izravno postati hranitelji/udomitelji i dalje mogu biti saveznici kroz širenje informacija.

Djeca ne traže savršenstvo, traže sigurnost i ljubav. Ako imate prostor u svom srcu i domu – možda ste upravo vi dom koji neko dijete čeka.

Za više informacija o hraniteljstvu/udomiteljstvu, zainteresirani se mogu obratiti lokalnim centrima za socijalni rad ili posjetiti www.sos-ds.ba, gdje se nalaze svi detalji o proceduri, podršci i narednim koracima.

Najnovije

Ministrica Duraković potpisala ugovore vrijedne 250.000 KM za sigurnije i inkluzivnije obrazovanje u Federaciji BiH

Federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Jasna Duraković,...

RTV HB: Ivan Pepić za Kompas: Bošnjačka politika nema kandidate za dogovor s Hrvatima, ali ima za novu uzurpaciju hrvatskog člana Predsjedništva

https://www.youtube.com/watch?v=K4feMxvEH2M&t=2516s „Potrebno je ukinuti bonnske ovlasti i zatvoriti OHR jer...

HNK Mostar – Premijera predstave “Čaša” nastale prema Andrićevoj pripovijetki

Nova predstava Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru „Čaša“ nastala...

Trodnevni program edukacije o javno-privatnomu partnerstvu

U organizaciji Agencije za privatizaciju Hercegovačko-neretvanske županije, danas je...

Gradonačelnik dr. Kordić podržao rad Zaklade „Ljudsko bratstvo“

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić primio je u posjet...

Ministrica Duraković potpisala ugovore vrijedne 150.000 KM za projekte škola i vrtića u Federaciji BiH

Federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Jasna Duraković,...

Odlazak legende narodne glazbe – Halid Bešlić (1953.–2025.)

Glazbeni svijet potresla je vijest o odlasku velikog pjevača...

MCI raspisao natječaj za vozača – dostavljača u Hercegovini

Tvrtka MCI objavila je oglas za radno mjesto vozača...