SMART-Water: Projektni tim Hutovog blata na stručnim radionicama u Crnoj Gori

U sklopu implementacije projekta “SMART-Water: Self-sustainable Multisensor System for Monitoring Water Quality in Inland Waterbodies”, financiranog sredstvima ERDF i IPA III fondova Europske unije, projektni tim J.P. Park prirode Hutovo blato d.o.o, boravio je u Crnoj Gori na stručnim radionicama.

Trodnevna interna radionica na temu „Monitoring politika i sadašnjeg stanja kvaliteta unutrašnjih voda“ održana je u Podgorici, u organizaciji Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore.

Dr.sc. Irena Rozić osvrnula se na opći prikaz trenutnog stanja kvaliteta vode i pregled nacionalnih metoda uzorkovanja u Bosni i Hercegovini, s naglaskom na pilot lokaciju Hutovog blata.

“Što se tiče konkretno Deranskog jezera na kojem će se vršiti projektna istraživanja, do sada nije sustavno praćeno stanje voda. Naime, Deransko jezero je uključeno u monitoring  programa Agencije za vodno područje Jadranskog mora i bilježi se pogoršanje ukupnog stanja. Stoga kroz ovaj projekt želimo uspostaviti metodologiju praćenja stanja voda, nabaviti senzore za mjerenje fizikalno kemijskih parametara, nabaviti meteorološku i vjetrostanicu, obraditi podatke te definirati mjere za održivo upravljanje”, kazala je Rozić.

Projekt SMART-Water trajat će 36 mjeseci, tijekom kojih će se provoditi intenzivna istraživanja i aktivnosti usmjerene na očuvanje i poboljšanje kvalitete voda u regiji, korištenjem modela umjetne inteligencije.

Park prirode Hutovo blato jedini je partner iz BiH na projektu SMART-Water, dok iz Hrvatske na projektu sudjeluju Institut Ruđer Bošković te Sveučilište u Zadru, a iz Crne Gore Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju te Agencija za zaštitu životne sredine.

Projekt SMART-Water odobren je za financiranje u sklopu programa Interreg VI-A IPA CBC Croatia – Bosnia and Herzegovina – Montenegro 2021 – 2027. Ukupna vrijednost projekta je 1.532.652,51 EUR od kojih su sredstva IPA III CBC  1.302.754,62 EUR. Projekt je sufinanciran sredstvima ERDF i IPA III fondova Europske unije.

Najčitanije

Zdravka Lončar: Medicinska sestra je prije svega poziv, a imamo hiperprodukciju kadra

10. Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem će se...

Almir Mujaković: Komplicirana administracija koči razvoj obnovljivih izvora energije

U projektu "Daj zemlju priliku" na temu "Obnovljivi izvori...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Otvaranje Palačinka bara “Bueno” u Čitluku

S velikim zadovoljstvom najavljujemo otvaranje novog kulinarskog kutka u...

Mahir Bjelonja: ZEOS je omogućio da se elektronski otpad odlažete besplatno

Društvo ZEOS eko-sustav d.o.o. prvi je operater sustava upravljanja...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...