Sjajni Švicarci izbacili aktualne prvake Europe

U PRVOJ utakmici nokaut-faze Europskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj sjajna Švicarska je rutinski u osmini finala rezultatom 2:0 pobijedila Talijane. Aktualni europski prvaci tako su se oprostili od turnira i idućeg tjedna dobit ćemo nove. Prolaz među osam najboljih Švicarcima su golovima donijeli Remo Freuler i Ruben Vargas. U četvrtfinalu će igrati s Engleskom ili Slovačkom.

Švicarci su dominirali doslovce od prvog početnog udarca. Ekipa Murata Yakina jurnula je naprijed, a izabranici Luciana Spallettija su većinu vremena provodili u niskom bloku. Švicarci su kružili oko gola, Gianluigi Donnarumma je sjajnom obranom zaustavio Breela Embola koji je bio sam pred golom, ali u 37. minuti bio je nemoćan.

Vargas asistirao pa zabio, Donnarumma spriječio potop

Švicarci su napali preko lijeve strane, Vargas je poslao nisku loptu u sredinu, nakon prvog dodira Freulera odskočila je u zrak, a švicarski veznjak i igrač talijanske Bologne je zatim iz voleja matirao Donnarummu. Prije kraja prvog dijela Donnarumma je fantastičnom obranom pokušaj Fabiana Riedera skrenuo u stativu.

Švicarci nisu dugo žalili za time jer su povećali vodstvo u prvom napadu drugog poluvremena. Talijani su krenuli s centra, ali Švicarci su im odmah uzeli loptu i došli pred gol. Vargas je prihvatio dodavanje na lijevoj strani, namjestio se na desnu nogu i sjajnim udarcem u dalji kut matirao je nemoćnog Donnarummu.

Najbliže golu Talijani su bili zbog rijetke greške Švicarske. Fabian Schär je u 52. minuti želio loptu glavom vratiti do Sommera, ali je pogriješio i zamalo zabio autogol, loptu je zaustavila stativa. Do kraja utakmice Švicarci su kontrolirali igru i zamalo zabili treći gol kada je u 82. minuti Granit Xhaka gurnuo Stevena Zubera u sjajnu priliku, a on je iskosa tukao pored gola.

ŠVICARSKA i Italija otvaraju drugi krug, odnosno osminu finala Europskog prvenstva. Švicarci su prošli kao drugoplasirani u skupini A iza Njemačke, dok je Italija bila druga u skupini B, iza Španjolske, a ispred Hrvatske. Talijanima u ovoj utakmici nedostaje jedan od najboljih igrača Riccardo Calafiori, koji mora pauzirati zbog žutih kartona. Švicarskoj iz istog razloga nedostaje startni desni bočni Silvan Widmer.