Rotary klub proslavio 119 rođendan, darovi za sve bebe

Rotary klub proslavio 119 rođendan, u glavnom gradu BiH darovi za sve bebe koje su rođene 23. veljače.

U Chicagu 1905. osnovan je prvi Rotary klub, a u Bosni i Hercegovini trenutno aktivno djeluje 15 Rotary klubova, dok u Sarajevu postoje tri kluba, Rotary Club Sarajevo, Rotary Sarajevo-International Delta i Rotary Club Sarajevo-Ilidža.

Odvjetnik Paul P. Harris 1905. godine pozvao je tri prijatelja na sastanak, s ciljem da osnuje klub čiji bi članovi bili poslovni ljudi. Do 1921. godine rotary klubovi osnovani su na svim kontinentima, a naziv Rotary International prihvaćen je 1922. godine.

Cilj rotary klubova je pružanja humanitarne pomoći, poticanja visokih etičkih standarda u svim profesijama i unapređenja dobre volje i mira u svijetu.

Od tada pa do danas Rotary zajednica se stalno razvijala i rasla. Danas u svijetu postoji preko 35.000 klubova u preko 150 zemalja, koji imaju 1.2 milijuna članova.

-Dvadeset i treći veljače obilježavamo kao svjetski dan Rotarya, a ove godine smo ga obilježili posjetom porodilištu Opće bolnice “Abdulah Nakaš” Sarajevo, te Klinici za ginekologiju i poroditeljstvo KUCS u Sarajevu kojom prilikom smo i izvršili darivanje poklona za sve bebe rođene tog dana. Ovakve i slične humanitarne akcije su sprovedene u svim gradovima u Bosni i Hercegovini, u kojima djeluju Rotary klubovi, a sve u okviru zajedničke akcije obilježavanja 119 godina postojanja Rotary pokreta, kao i podržavanja i promocije nataliteta od strane bosanskohercegovačke Rotary zajednice. Darivanje beba je, u dogovoru s rukovodstvom porodilišta, te uz primjenu propisanih epidemioloških mjera izvršeno u subotu – ističu iz Rotary Club Sarajevo, Rotary Sarajevo-International Delta i Rotary Club Sarajevo-Ilidža.

Najnovije

CMC Festival Vodice 2025. – održana prva konferencija za medije!

Danas je u prostorijama diskografske kuće Croatia Records, održana prva konferencija...

Tamburaški sastav Kas objavio novi spot za pjesmu “Zadnji svjetionik”

Osječki tamburaški sastav Kas snimio je spot za pjesmu "Zadnji svjetionik" koju su...

HKD Napredak na Sarajevskom sajmu knjige pod motom ‘Čitaj me-Knjiga, Memorija, Mediji’

Sarajevski sajam knjiga pod motom “Čitaj me – Knjiga, Memorija,...

Promocija romana „Očuh“ Irme Husić u Pavarotti centru

Bh. spisateljica, Irma Husić, promovirat će u Pavarotti centru...

Mostarski sajam: Veliki interes za akciju mjerenja šećera u krvi i krvnog pritiska

U sklopu ovogodišnjeg, 26. Mostarskog sajma gospodarstva Zavod za...

Vlada imenovala tim za pregovore sa sindikatima zdravstvenih djelatnika.

S ciljem nastavka socijalnoga dijaloga, a u svezi sa...

Predsjednik Cvitanović na obilježavanju obljetnice stradanja Hrvata na Kupreškoj visoravni

Na Kupreškoj visoravni danas je obilježena 33 obljetnica stradanja...

SMART Fest 2025. – Najbolji festivalski početak ljeta u Hercegovini

Stolac se ponovno sprema zasjati kao središte kulture, umjetnosti...